To je to što me zanima!

Novi oblik liječenja hepatitisa C ima 65 postotnu uspješnost

Nova terapija osim na jačanju imuniteta temelji se na ubrzanom izbacivanju virusa iz krvi te ima uspješnost oko 65 posto, dok je kod starih terapija ona iznosila 40 posto
Vidi originalni članak

Eksperimentalni lijek Boceprevir pokazao se uspješnijim od bilo kojeg dosadašnjeg lijeka na oboljelima od virusa hepatitisa C. Lijek američke tvrtke Merck & Co nastao je kao rezultat 15-godišnjeg istraživanja. Tablete funkcioniraju tako da blokiraju rad enzima proteaze, koji stanicama virusa omogućava razmnožavanje. Sličan lijek pod imenom Telaprevir na tržište će pustiti i farmaceutska kompanija Vertex Pharmaceuticals. Stari tretman sastojao se od tableta ribavirina i injekcija interferona koje su namijenjene osnaživanju imunološkog sustava, dok novi lijek djeluje na brzom smanjenju broja kopija virusa u krvi. Poput lijekova za HIV, nove tablete Mercka i Vertexa uzimat će se u koktelu sa starim lijekovima.

I dok je za dosadašnju terapiju razina uspješnosti bila oko 40 posto, uz brojne nuspojave poput mučnine i umora, nova terapija ima uspješnost oko 65 posto u kombinaciji sa starim lijekovima, prenosi Daily Mail.

Neprimjetna bolest

Većina ljudi koji su zaraženi tim virusom to ni ne znaju zbog izuzetno blagih simptoma bolesti i lakoće njena širenja. Virus se prvenstveno prenosi krvlju, bilo da je riječ o transfuziji, dijeljenju igala ili tetoviranju, dok je prijenos spolnim putem vrlo rijedak. Većina bolesnika njime je zaražena oko 10 do 15 godina prije no što nastane oštećenje jetara, a iz toga i razvoj ciroze. Isto tako, neki bolesnici mogu biti zaraženi dugi niz godina, bez razvitka većih oštećenja jetara.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare