To je to što me zanima!

Odjeću ne 'pojede' stroj nego suhoća zbog stajanja u perilici

Mitovi o perilici: deterdžent se ne stavlja na mrlju već s njene druge strane, uz izbjeljivač rublje se teže pere, a ni vruća voda nije uvijek bolja kao ni višak sredstva
Vidi originalni članak

Koliko god odjeća bila prljava, stavite li u perilicu previše deterdženta, odjeća se neće bolje oprati - samo će više privlačiti prljavštinu, a i teže će se isprati. Tako se tkanina može uništiti, ali i izazvati alergije na koži. Stoga je najbolje staviti preporučenu količinu, a samo ako niste zadovoljni rezultatom, sljedeći put možete staviti više. 

Pripazite i dok perete bijelo rublje da mu nikad istodobno ne dodajete deterdžent i izbjeljivač jer izbjeljivač neće pojačati djelovanje deterdženta - samo će se međusobno poništiti. Kako bi enzimi ili drugi aktivni sastojci iz deterdženta djelovali, pričekajte pet minuta nakon što pranje počne, pa tad dodajte izbjeljivač razrijeđen s toplom vodom, a možete ga dodati i tijekom ispiranja.

Odjeća se može oprati i u hladnoj vodi. U njoj se jedino ne preporučuje prati ručnike, rublje i čarape. Također, unatoč mitu kako se odjeća skuplja u perilici, istina je da se skupi u sušilici, ali ne zbog topline, nego zbog manjka vlažnosti u vlaknima, što izaziva pretjerano sušenje. Zato je najbolje odjeću izvaditi iz sušilice ili perilice čim se osuši ili dok je još malo vlažna ako se bojite da se ne skupi.

Mrlja se uklanja s druge strane

Nanošenje sredstva za uklanjanje mrlja izravno na mrlju neće je ukloniti, nego će je potisnuti dublje u tkaninu. Zato okrenite odjevni predmet naopako te nanesite sredstvo s druge strane mrlje kako biste je “istisnuli” iz tkanine. Ostavite sredstvo da djeluje nekoliko minuta.

Samo klor i kisik ubijaju bakterije

Ma koliko god to mislili, pranje rublja u vrućoj vodi neće ubiti sve bakterije. Uklonit će većinu njih, no samo će izbjeljivač s klorom ubiti sve bakterije i dezinficirati perilicu. Ako je riječ o osjetljivim ili obojenim tkaninama, radije rabite izbjeljivač na bazi kisika.

Puštanje boje osvježava stare traperice

Odjeću prije stavljanja u perilicu obvezno treba razvrstati. Iako sredstva ili krpe za upijanje boja donekle djeluju, pranjem odjeće raznih boja riskirate da dobijete šarenu. Stoga uvijek perite odvojeno bijelo, tamno ili šareno rublje. Upravo zbog puštanja boje, operete li nove traperice sa starim izblijedjelim, brzo i lako ćete ih osvježiti.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • golubica1 03.02.2011.

    upravo sam uzela izbjeljivač rublja "domestos"i nisu mi dovoljne naočale nego sam povećalo morala uzet da bih pročitala sastav.On je na bazi klora ,da pomognem onima koji sada isto pokušavaju pročitati deklaraciju.imam i varikinu-cekinu,i ona je na bazi klora,ali se bar vidi pročitati.Koje je sredstvo na bazi kisika,neznam ,a u trgovini ići povećalom od jednog do drugog proizvoda....mislim..

Komentiraj...
Vidi sve komentare