To je to što me zanima!

Opasno po zdravlje: Pomicanje satova svijet polako odbacuje

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Prelazak na ljetno računanje vremena (DST) ne znači samo sat manje sna nego i opasnost od kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara, upozoravaju neurolozi...
Vidi originalni članak

Ovaj vikend, u noći na nedjelju, vraćamo se na ljetno računanje vremena pa ne zaboravite pomaknuti satove jedan sat unaprijed. Prelazak na ljetno računanje vremena (DST) ne znači samo sat manje sna nego i opasnost od kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara, upozoravaju neurolozi.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Zbog promjene u računanju vremena najviše trpe osjetljive osobe, mlađi ljudi koji imaju naporni dnevni raspored te žene. Najveća promjena osjeti se dva ili tri dana nakon pomicanja sata. U tom periodu zabilježen je povećan broj automobilskih nesreća, a manjak sna rezultira smanjenom radnom učinkovitosti, slabijom koncentracijom, otežanim pamćenjem, izrazitijim umorom te dnevnom pospanosti. Kod žena se javljaju i povećan umor te češće glavobolje, veći rizik od pobačaja te promjene u ritmovima plodnosti.

Sve to rezultira povećanjem broja moždanih i srčanih udara kod oba spola u prva dva dana nakon primjene ljetnog računanja vremena. Pomicanje sata jedan sat unaprijed ubrzava promjene na srcu, pokazala je studija na Sveučilištu u Coloradu. Srčani udari se u prosjeku najčešće događaju ponedjeljkom, a podaci pokazuju kako je broj srčanih napadaja 25 posto veći ponedjeljkom nakon pomicanja sata nego isti dan prije pomicanja.

Stoga stručnjaci ističu kako bi našem organizmu najbolje odgovaralo kad bismo stalno živjeli u zimskom računanju vremena, iz kojeg večeras izlazimo. Sukob je vječan. I dalje pomicati sat unaprijed u zadnjem vikendu ožujka ili u potpunosti odbaciti ljetno računanje vremena? Pomicanje sata uvedeno je u Drugom svjetskom ratu kako bi se bolje iskoristilo danje svjetlo i uštedjela struja.

Međutim, novije studije pokazuju da ušteđena električna energija bude potrošena za grijanje ujutro, pa su uštede tijekom ljetnog računanja vremena zaista male. Istraživanja su pokazala i da je povećanje osobne potrošnje u ljetnom računanju zanemarivo te da mnogo više trošimo tijekom zimskog računanja.

Upravo zato je većina zemalja svijeta odbacila ljetno računanje vremena. U Europi ga koriste sve zemlje osim Islanda, Azija je odbacila pomicanje sata, baš kao Afrika i većina zemalja Južne Amerike. Ljetnog računanja vremena još se pridržava i Sjeverna Amerika, osim dvije savezne države SAD-a.

Idi na 24sata

Komentari 107

  • Šperhakl 27.03.2017.

    Sat treba pomaknuti za 24 sata

  • Judita👥 27.03.2017.

    zašto se to ne ukine?'nema se vremena za rszmatranje .)

  • ab ovo 26.03.2017.

    svoj sat ne mogu pomaknuti - zaspim u isto vrijeme, a trebam ustati sat ranije

Komentiraj...
Vidi sve komentare