To je to što me zanima!

Opasnosti od neispavanosti: Debljanje, gubitak memorije...

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Blagdani nas nisu ostavili samo praznih novčanika, već i premorenih tijela. Iako se san može nadoknaditi, s ovih nekoliko savjeta ćete spriječiti štetu nanesenu tijelu
Vidi originalni članak

Moderan način života - lošija i brza hrana, povećan stres, pušenje, alkohol, gust promet i ostali čimbenici, narušavaju san. Odmah nakon blagdana rijetko se tko vraća na posao punih baterija, a gubitak sna vidljiv je odmah. No problem nije u osjećaju pospanosti, već u problemima koje nastaju u tijelu zbog manjka sna. Gubitak pamćenja, smanjena koncentracija, debljanje i drugi problemi javljaju se kad tijelo ne dobije svoj odmor.

POGLEDAJTE VIDEO: Ovako ćete ograničiti štetu koju manjak sna čini tijelu

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Američki i francuski znanstvenici objavili su u studiji iz 2009. godine kako su za "prijenos" i konsolidaciju memorije u mozgu zaslužni tzv. oštri valovi. Oni također prenose nove informacije iz hipokamusa u neokorteks, u kojem je pohranjena dugoročna memorija čovjeka. Ti su valovi najčešći i najintenzivniji za vrijeme najdubljeg sna. Gubitak memorije, odnosno jačanje veza, možete postići konzumacijom soka od jabuke, koji u sebi sadrži "ojačivač" acetilkolin.

Oni koji spavaju manje od šest sati dnevno za trideset su posto skloniji debljanju od onih koji spavaju sedam do devet sati dnevno.

Važnost vitamina C u slučaju pomanjkanja sna leži u njegovom utjecaju na smanjenje kortizola u organizmu. Dva do tri grama vitamina C, najbolje na malo "prazniji" želudac, smanjit će razinu kortizola, koji je jedan od odgovornih za debljanje. Prema studiji iz 2004. godine, osobe koje spavaju manje od šest sati dnevno za trideset su posto skloniji debljanju od onih koji spavaju sedam do devet sati dnevno. Ako imate problema s debljanjem, manjak sna može biti jedan od uzroka. Osim u smanjenju kortizola, vitamin C pomaže i s količinom stresa.

Kofein je, osim što nas drži budnijima, važan jer nam ubija lažan osjećaj gladi. Naime, "neispavan" će organizam osjećati povećanu potrebu za hranom, no ona je lažna. Kofein pomaže u tome da se osjećaj gladi smanji, ali i da izgledamo barem malo odmornije.

Kako ne bi došlo do dugotrajnijih tjelesnih problema, poput onog s visokim šećerom, važno je vježbati. Bilo da je to krug po parku, par desetaka trbušnjaka ili uobičajena rutina u teretani, tjelovježba će šećer i inzulin u krvi držati pod kontrolom. Visok šećer vodi ka čitavom nizu drugih, još ozbiljnijih problema.

Uz navedene probleme, gubitak sna sukrivac je za ubrzano starenje kože, problema s nesanicom, ali i do gubitka seksualne želje i depresije. Osim prirodnih plodova, neke od problema možete pokušati riješiti i boravkom na svježem zraku i suncu. Svjetlost i prirodno okruženje daju energiju i podižu raspoloženje, a tako utječu na poboljšanje psiho-fizičkog stanja čovjeka.

Idi na 24sata

Komentari 17

  • Zlatko Lukic 02.01.2016.

    definitivno ....istina

  • DALMATINKA 02.01.2016.

    kad nemogu SPAVAT gledam crtice

  • El Tractor 02.01.2016.

    Ala stručnjaka i čuda...

Komentiraj...
Vidi sve komentare