To je to što me zanima!

Orhideja - top savjeti za izbor i njegu kraljice među cvijećem

Najvažnije je pripaziti da dobiva dovoljno svjetla, a mjesto za orhideju odredite prije kupnje - nemojte najprije nabaviti orhideju, a onda razmišljati kamo s njom
Vidi originalni članak

U prirodi postoji čak 25.000 različitih orhideja, a svaka od njih ima posebne zahtjeve. No mnoge od njih možete uzgojiti sami. Iako se nekoć smatrala vrlo rijetkim, skupim i zahtjevnim cvijetom, danas za uzgoj orhideja nije potrebno mnogo. Ipak, treba posvetiti nešto više pažnje nego “običnom” sobnom bilju. Najvažnije je pripaziti da dobivaju dovoljno svjetla, a mjesto za orhideju odredite prije kupnje - nemojte najprije nabaviti orhideju, a onda razmišljati kamo s njom. Svaka vrsta orhideje ima mjesto koje joj najviše odgovara, a detalje možete saznati od uzgajivača. 

Primjerice, za sjeverni su prozor prikladne Angraceum, Anguloa clowesii, Odontoglossum, Paphiopedilum i Stanhopea, za južni ili zapadni prozor Cattleya, Laelia, Oncidium i Zygopetalum, a za istočni Phalaenopsis. Pritom je važno paziti da nema propuha, a što je u kući viša temperatura, to i sadržaj vlage u zraku treba biti veći. Orhidejama se pore otvaraju na toplini pa se mogu isušiti ako je zrak suh. No ako je orhideja koju ste kupili ili dobili u punom cvatu sad izgubila cvjetove, ne zabrinjavajte se - uz pravilnu njegu te orhideje mogu za nekoliko mjeseci ponovno procvjetati. Vrtni centri često prodaju ocvale orhideje po iznimno sniženim cijenama, ali i one mogu ponovno procvjetati. 

Pritom se raspitajte i o zahtjevima pojedine vrste - neke je teško uzgajati bez većih investicija, a druge uopće nisu zahtjevne. Provjerite listove orhideja - listovi ne smiju biti oštećeni, žuti na vrhovima, isušeni, moraju se sjajiti i biti napeti. Ako možete, provjerite korijenje - ono ne bi smjelo viriti iz posude, a trebalo bi biti svježe i zeleno, nikako trulo. Prednost dajte biljkama koje imaju više cvjetnih stapki kako biste dulje uživali u cvjetanju i provjerite ima li na njoj kakvih nametnika. 

Nezaobilazni dio životnog ciklusa orhideje je razdoblje mirovanja. Tijekom mirovanja, koje, ovisno o vrsti, traje od nekoliko tjedana, pa i do nekoliko mjeseci, orhidejama treba vrlo malo vode. Orhideje koje nemaju lukovice (nadzemne i podzemne) u pravilu nemaju vrijeme mirovanja. Tijekom hladnog i tamnog doba godine imaju neku vrstu mirovanja kada ih treba manje zalijevati kako korijen ne bi počeo trunuti. Supstrati za sadnju orhideja ne sadržavaju zemlju nego mješavinu mahovine, kore drveta, korijenja paprati, stiropora, perlita, lišća, treseta... 

Mogu se nabaviti u vrtnim centrima, a iskusni uzgajivači pripremaju ih sami. Tijekom presađivanja važno ih je staviti u posudu tek malo veću od stare jer bi im prevelika mogla smetati. Orhideje se ne smiju presađivati (niti razmnožavati dijeljenjem) tijekom cvjetanja, nego u periodu mirovanja. U suprotnom, cvjetovi će prebrzo propasti, a mladi pupovi neće se ni razviti.

Dendrobiji (dendrobium) 

U prirodi rastu na stablima. Moraju biti blizu prozora, ali zaštićene od prejakog sunca koje bi spržilo listove. Zimi je potrebno umjetno osvjetljenje (četiri sata na dan) i zalijevanje jedanput na tjedan. 

Katleje (Cattleya) su kraljice orhideja 

Vole položaje uz južni ili zapadni prozor. Izbjegavajte jako sunce i prigušite ga zavjesom. Prskajte ih mekom vodom svaka dva dana. Zalijevajte svaka tri dana tijekom rasta, ali pustite da se supstrat lagano osuši.

Orhideje roda Falenopsis (phalaenopsis) 

Stvaraju cvjetove u svako doba godine. Smjestite ih kraj istočnog prozora da uživaju u umjerenoj osunčanosti, ali i jakom osvjetljenju. Zalijevajte ujutro, svaka dva-tri dana ljeti, a zimi svakih osam-deset dana.

Feng shui: Energija iz vlastite kuće određuje vašu sudbinu

Idi na 24sata

Komentari 32

  • morski konjić 15.09.2014.

    Poseban cvijet ......Obožavam ga !

  • mimi mala 19.01.2014.

    Kao sto se iz prilozenog vidi moja je orhidejica najljepsa :)))

  • jinjang 19.01.2014.

    Nakon par pokušaja držanja orhideja,odustala sam i prešla na one malo manje osjetljive...

Komentiraj...
Vidi sve komentare