To je to što me zanima!

Pekari imaju zlatne ruke, jer nije lako zamijesiti dobar kruh

Pšenica od koje rade kruh je domaća bez trunke GMO sjemenja. Kruh je lako kupiti, no mnoge domaćice su najsretnije kad ga ponekad same ispeku, a miris se tad raširi kućom
Vidi originalni članak

Biti pekar je još u doba starog Rima bilo vrlo cijenjeno zanimanje. Pekari su uživali posebne privilegije jer su svi trebali kruh. Slično je i danas. Teško je zamisliti obiteljski ručak bez dobroga kruha. Upravo kruh može taj obrok poboljšati ili pokvariti. Mnoge domaćice su najsretnije kad obitelji same ispeku kruh čiji miris se tad raširi cijelom kućom dajući joj topao i opušten ugođaj. 

Ispeći savršen kruh nije nimalo lako i potrebne su godine iskustva. Svoj zanat dobro je "ispekla" i Renata Kruhan koja je velika zaljubljenica u kruh. To jako dobro znaju kupci koji redovito dolaze u njezinu pekarnicu "Zemljič" u Bregani, koja postoji još od 1984. godine. Kaže kako voli biti inovativna, a otkrila nam je i tajne savršenog kruha.

- U kruh se tijekom stoljeća dodavalo svašta da bi on bio namirnica broj 1 u prehrani  čovječanstva. Kruh kao takav, a napose zrno žita, treba poštivati, jer iz jednog zrna koje padne na pod nastane novi klas pšenice koji ima puno zrnja. Znači, priroda je već davno odlučila da će pšenica biti hraniteljica svijeta. Iz mojeg iskustva okus kruhu daje raznolikost sastojaka koju mi stavljamo u kruh i velika količina ljubavi prema mušterijama i poslu - priča Renata i dodaje prodaju 30-ak vrsti kruha, a najprodavaniji proizvod su im medenjaci s kakaom, medom i integralnim brašnom.

Pekari vole biti inovativni

- Prije 24 godine izmislila sam kruh kukuruzni s koprivama u suradnji sa gospođom Inge Perko Šeparović. Kada sam kreirala taj kruh, nisam trebala mnogo razmišljati. Vidjela sam kod svojih starih baka da u proljeće mlade purice hrane kukuruzom pomiješanim s mladim koprivama kako bi u najosjetljivijoj dobi stasale. Znači to je netko već proučio i generacijama ispred mene hrani o životinje takvim energetskim bombama, a pitanje je bilo zašto to ne ponuditi i čovjeku - prisjetila se Renata. 

Dodala je kako s dolaskom jeseni proizvode raženi kruh s medom, slanutkom i kesten pireom, a radi i kruh od kukuruza, raži i krumpira, kao i raženi s dodatkom svježeg krvljeg sira. Osnovni sastojci za kruh koji svaka domaćica može napraviti kod kuće su - 1 kg brašna, 0,6 l vode, 1,5 dkg soli i 2 dkg kvasca. Također, važno je dobro zamijesiti tijesto i ne žuriti. Kad se tijesto mijesi, u njega ulazi zrak koji ostaje "zarobljen". Nakon toga ostavi se da se digne, odnosno udvostruči svoj volumen, a za to je potrebno i do dva sata, a ponekad i više. 

Kruh rade od zdrave, domaće pšenice 

- Mi u našoj pekarnici upotrebljavamo pšenicu naših domaćih proizvođača Čakovečkih mlinova, Slavonija nova, Županja, mlin Plodinec. O njihovoj kvaliteti posjedujemo i certifikate o nepostojanju GMO sjemenja jer je to bila akcija sanitarnih inspektora da se utvrdi kakvo žito odnosno kruh jedemo. Svi ti mlinovi izašli su nam u susret i poslali svoje certifikate o nepostojanju GMO-a u pšenici - napomenula je Renata Kruhan.

Idi na 24sata

Komentari 24

  • 13.06.2016.

    Messi buraz

  • 13.06.2016.

    bice sisama mijesi

  • lemmy1979 26.05.2016.

    Aje ova pece kruh u tavi zgodna mala

Komentiraj...
Vidi sve komentare