To je to što me zanima!

Petljanje po rani najgora je pomoć kod ugriza ili uboda

Nakon ugriza zmije ili crne udovice najopasnije se igrati liječnika. Odmah nazovite Hitnu pomoć i uz njihove savjete što prije požurite do bolnice
Vidi originalni članak

Isisavanje zmijskog otrova više šteti nego koristi. To može dovesti do infekcije rane, oštetiti živce i krvne žile. Tako se gubi i dragocjeno vrijeme jer je žrtvu potrebno što prije odvesti do bolnice. Treba mirovati kako se otrov ne bi proširio tijelom. Serum protiv otrova jedini je pouzdani lijek. No serum nije dobro držati u priboru za prvu pomoć jer više ljudi nastrada od pokvarenog seruma nego od zmijskog ugriza. Ubod pčele također se može zakomplicirati pokušajem istiskivanja žalca. Kod alergičnih na ubod pčele, reakcija nastupa vrlo brzo, tako da je i u ovom slučaju najvažnije što prije stići do liječnika. Ako je pčela čovjeka ubola u prst, treba skinuti prsten prije nego što počne otjecati. Na oteklinu treba staviti hladan oblog, ali ga ne držati dulje od petnaest minuta.

OTROVNE RIBE BJEŽE OD KUPAČA, ALI PRIJETE RIBARIMA
Od ribe pauka najčešće stradavaju ribolovci amateri dok je pokušavaju skinuti s udice. Na mjestu uboda javljaju se bol, oteklina, crvenilo i ukočenost. Bodlju je potrebno ukloniti, a ubodeni dio tijela preporučuje se uroniti u vruću vodu i požuriti liječniku. Otrov škarpine nalazi se u njezinim perajama. Murina nije otrovna, no vrlo je agresivna. Napada ronioce, a rane od ugriza lako se mogu inficirati.

MUČNINE I ZNOJENJE NAKON CRNE UDOVICE
Crna udovica rasprostranjena je na Jadranu, osobito u Istri i Ravnim kotarima. Opasan je ugriz ženke koji izaziva znojenje, povraćanje, povišen tlak, a katkad i halucinacije. Najvažnije je brzo otići u najbližu zdravstvenu ustanovu gdje će liječnik dati učinkoviti protuotrov.


I MRTVA ZMIJA MOŽE REFLEKSNO UGRISTI
Najotrovnija zmija kod nas je poskok koji na vrhu njuške ima roščić, a na leđima cik-cak prugu. Opasna je i riđovka, no vrlo rijetko je smrtonosna. Zmije se vole penjati po drveću i stijenama. Ne treba dirati ni mrtvu zmiju jer i nekoliko sati nakon smrti može refleksno ugristi.

KRPELJA IZVADITE, NO PROMATRAJTE KOŽU
Nakon izleta u prirodu odmah se istuširajte i presvucite jer krpelju treba 4-5 sati da bi se ugnijezdio. Krpelja treba što prije izvaditi pincetom, pazeći da pritom izvadite i glavu. Ako ranica pocrveni, oteče ili se inficira i zagnoji, obvezno posjetite liječnika.

"DOMAĆI" ŠKORPIONI NISU OPASNI ZA ŽIVOT
Kod nas škorpiona ima uglavnom u priobalju i nisu opasni za život, za razliku od afričkih škorpiona. Čovjeka će ubosti slučajno, ako ih nagazi ili ako se zavuku u odjeću ili obuću. Ubod izaziva bol, oteklinu, crvenilo i ukočenost. Kao terapija daju se analgetici.

UBOD JEŽINCA MOŽE IZAZVATI UPALU KOŽE
Kod uboda ježinca, osim bolnosti i stranog tijela u obliku iglice, i ne viđamo druge reakcije, kaže prof. dr. Mirna Šitum, predstojnica Klinike za kožne i spolne bolesti. - Najvažnije je izvaditi strano tijelo, inače dolazi do upalnog procesa koji može prerasti u pravu upalu kože. Idealno bi to bilo učiniti sterilnom iglom, a onaj tko to sam ne može ili nema hrabrosti učiniti, neka posjeti liječnika.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare