To je to što me zanima!

Porod prije termina prijeti zdravlju i razvoju rođenih beba

S 35 tjedana mozak djeteta za trećinu je lakši od onog rođenog s 40 tjedana, a za povećan broj induciranih porođaja i carskih rezove ne postoji medicinsko opravdanje
Vidi originalni članak

Broj žena koje rađaju prije termina dramatično je narastao u proteklih dva desetljeća i veliki su rizik za zdravlje, tvrde stručnjaci. Način nošenja djece i vrijeme koje provode u majčinoj utrobi se mijenja što je posljedica ljudske intervencije, zaključili su. 

Vrijeme koje dijete provede u maternici smanjilo se u prosjeku za sedam dana, otkrili su američki istraživači prema prikupljenim podacima. U 2007. godini oko deset posto poroda bilo je preuranjeno, bilo da je riječ o prirodnim porođajima ili zakazanim porodima carskim rezom. Sve je veći broj žena koje traže carski rez premda za to nemaju medicinskih razloga. No kraće vrijeme trudnoće utječe na razvoj djetetovih pluća, vida, težine i razvoja mozga. Djeca rođena ranije često spavaju dulje od onih rođenih na vrijeme te teže uče sisati majčino mlijeko.

Edukacija za podizanje svijesti

Problem predstavlja što se pacijentice i doktori dogovaraju o terminu poroda kako njima odgovara, a broj carskih rezova iznimno je visok u privatnim klinikama i bolnicama koje rade isključivo prema profitu. Iako je zdravstvena skrb napredovala, broj djece umrle pri porodu porastao je. Od svih poroda u razdoblju između 1990. i 2006. broj djece rođene u 36 tjednu trudnoće iznosi 30 posto, a djece rođene u 37 i 38 tjednu veći je od 40 posto. Ponekad ne postoje stvarni liječnički razlozi za prijevremeni porod, no zbog gužve u bolnicama i osiguranju slobodnih mjesta nerijetko doktori zakazuju ranije termine.

Svaki je tjedan bitan

S 35 tjedana težina djetetovog mozga iznosi dvije trećine težine djeteta s 40 tjedana trudnoće. Tome u prilog govori iskustvo trudnice iz Kalifornije, gdje je žena u dobi od 21 godine rodila carskim rezom 11 dana prije termina. Nakon poroda njenoj bebi otkazalo je jedno plućno krilo. Liječnici smatraju kako je upravo to pokazatelj kako nema smisla porađati dijete koje nije spremno jer se neka od njih kasnije razvijaju u maternici.

Odjel za javno zdravstvo u SAD-u trudi se osvijestiti pučanstvo o posljedicama ranijih porođaja. Osim već navedenih stanja, u te djece češće su i infekcije. Djeca rođena carskim rezom vjerojatnije će provesti više vremena u bolnici te tako lakše "pokupiti" infekcije kojih tamo ima. Zbog neupućenosti žena u prijeteće posljedice, mnoge se "umorne od trudnoće" odlučuju na raniji porod. No liječnici smatraju kako bi edukacijom budućih majki taj problem bio barem prepolovljen.


Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare