To je to što me zanima!

Prsti se smežuravaju u vodi da bi mogli uhvatiti skliske stvari

Smežurani prsti nastali su kao rezultat evolucije skupljanja predmeta iz prirode u svim uvjetima, pogotovo kišnim i vlažnim, a radi toga se mreškaju i nožni prsti
Vidi originalni članak

Sposobnost kože da se smežura nastala je kao rezultat evolucijskog razvoja zbog skupljanja hrane iz mokre vegetacije i vode, tvrde znanstvenici Sveučilišta Newcastle. Iako nam smežurana koža danas ne služi u praksi, nekoć smo zahvaljujući njoj mogli pokupiti skliske stvari, piše Daily Mail.

Znanstvenici su to dokazali eksperimentom u kojemu su ispitanici trebali pokupiti predmete potopljene u vodu, a u zadacima su daleko uspješniji bili oni čije su ruke neko vrijeme bile umočene u vodu i prsti smežurani.

- Isto objašnjenje postoji i za naboranu kožu na nožnim prstima jer su naši preci morali hodati kroz sklizak i vlažan teren, a naborana koža im je omogućavala da budu stabilniji - rekao je voditelj studije Tom Smulders koji je dodao kako se ostatak kože na tijelu ne nabire ako je umočen u vodu, a bore se formiraju zbog sužavanja krvnih žila.

- Nakon što tijelo otkrije da su nam šake i stopala dugo u vodi, živčani sustav naredi žilama da se stanje. Volumen prsta ostaje isti, a kako je koža jednake površine, ona se mora smežurati - objasnio je Smudlers fenomen koji je dugo bio misterij.

On i njegov tim planiraju provesti još istraživanja kako bi otkrili dijele li životinje s ljudima sposobnost mreškanja kože na stopalima i dlanovima.

Idi na 24sata

Komentari 7

  • jejeje 10.01.2013.

    hmm, a cesto sam se pitala to al nisam znala :) cool

  • Samo jedan jedini 10.01.2013.

    htjela sam nešto da napišem,ali biti ću pristojna:)

  • Der Kommissarrr 10.01.2013.

    Da je to evolucija krojila onda bi se prsti smekšali do određene razine i tu stali, a to nije slučaj nego se koža počinje guliti i otpadati ako si predugo pod vodom (trench foot sindrom).

Komentiraj...
Vidi sve komentare