To je to što me zanima!

Prženje hrane na plinskom štednjaku može biti štetno

Plin pomaže nastajanju više štetnih kemikalija iz ulja pa bi izloženost kuhinjskom dimu trebala bi biti što je moguće manja, ističu znanstvenici
Vidi originalni članak

Dim odreska koji se prži u tavi na plinskom štednjaku sadrži više kemijskih spojeva, za koje se opravdano sumnja da uzrokuju nastajanje tumora, nego onaj odreska koji se prži na električnom štednjaku, otkrili su norveški znanstvenici. Vjeruju da plin kojim se postiže viša temperatura nego kod prženja na električnom izvoru pomaže nastajanju više štetnih kemikalija iz ulja. Opasni policiklični aromatični ugljikovodici pronađeni su u dimu nastalom prženjem mesa na biljnim uljima poput sojina i ulja uljane repice, ali i masti. No njihova određena količina u dimu nije bila zabrinjavajuća. Ipak, izloženost kuhinjskom dimu trebala bi biti što je moguće manja, a posebno to vrijedi za ljude koji imaju probleme s disanjem i dišnim organima, upozoravaju znanstvenici.

RIJEČ STRUČNJAKA:
Mr. sc. Marijan Katalenić,
voditelj odjela za zdravstvenu ispravnost hrane, Hrvatski zavod za javno zdravstvo
 Nastanak akrilamida povezan je s termičkom pripremom, sastavom namirnica bogatih ugljikohidratima, aminokiselinama i mastima, te se ne povezuje samo s industrijskim načinom pripreme hrane nego i s pripremom hrane u kućanstvu. Prema novim istraživanjima, puno je opasniji glicidamid, koji nastaje prirodnim putem iz akrilamida, prženjem i pečenjem krumpira, ali i druge hrane koja je bogata asparaginskom kiselinom i ugljikohidratima. Glicidamid izaziva mutagene promjene na stanicama sisavaca. Promjene se razlikuju od vrste do vrste sisavaca pa se danas ne može sa sigurnošću procijeniti rizik za čovjeka. Mutagene promjene na nivou stanica sisavaca mogu dovesti i do karcinoma.

OPASNOST SE KRIJE U ČESTICAMA DIMA
Studija o nastajanju toksičnih spojeva tijekom obrade mesa na različitim izvorima energije objavljena je u časopisu Occupational and Environmental Medicine. Simulirana je tipična restoranska kuhinja, u kojoj su se na plinskim i električnim izvorima energije pržili odresci na margarinu ili sojinu ulju. Stručnjaci su potom proučavali nastale kemijske spojeve te fine čestice dima.

UVIJEK PROZRAČUJTE KUHINJU
Pobrinite se da su svi plinski uređaji ispravno održavani te vodite računa da kuhinju tijekom kuhanja uvijek prozračujete, savjetuje dr. Deborah Jarvis.

NADA U OTKRIĆE ISTINE
Znanstvenici se nadaju da će ta studija pomoći rasvijetliti istinu o navodima na koje su upućivale starije studije. One su povezivale pečenje na plinu s bolestima dišnog sustava.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • iluminat 23.02.2010.

    a što trebamo jesti?!?! Kinesku hranu? Da je toliko zdrava, ne bi ostali onako mali!

Komentiraj...
Vidi sve komentare