To je to što me zanima!

Rizik od raka dojki je manji ako se odjeća redovito prozračuje

Dobro je izbjegavati dezodoranse koji sadrže aluminij, kao i svu kozmetiku na čijem se popisu sastojaka nalaze parabeni (metilparaben, poliparaben...) ili ftalati
Vidi originalni članak

Koliko su dezodoransi i antiperspiranti opasni, još nije pouzdano utvrđeno. Dok neka istraživanja upućuju na to da aluminij u takvim proizvodima povećava rizik od raka dojke, druga to opovrgavaju. Ipak, za svaki slučaj dobro je izbjegavati dezodoranse koji sadrže aluminij, kao i svu kozmetiku na čijem se popisu sastojaka nalaze parabeni (metilparaben, poliparaben, izoparaben, butilparaben) ili ftalati (DBP i DEHP). Nažalost, gotovo svi parfemi sadržavaju ftalate. Stoga je preporučljivo umjesto njih rabiti toaletnu vodu koja sadrži manje ftalata ili, još bolje, prijeći na parfeme pripremljene od eteričnih ulja. U kemijskom čišćenju također se rabe potencijalno opasni spojevi (perkloretilen i tetrakloretilen). Kako biste smanjili izloženost njima, odjeću koju ste čistili kemikalijama prozračite nekoliko sati prije nošenja.

IZBACITE PESTICIDE IZ KUĆE I DAJTE PREDNOST ORGANSKOM UZGOJU

Sve veće korištenje pesticida jedan je od mogućih uzroka “epidemije raka”. Radnici koji prskaju usjeve pesticidima dvostruko češće obolijevaju od melanoma, pokazalo je nedavno istraživanje. Ako ste profesionalno izloženi tim kemikalijama, obvezno nosite zaštitnu opremu. Kućne i sobne biljke sasvim će dobro uspijevati i ako ih njegujete samo prirodnim sredstvima. Dajte prednost organski uzgojenim namirnicama, a sve voće i povrće temeljito operite. No nipošto nemojte izbjegavati povrće, osobito kupusnjače, luk, češnjak, rajčicu i mahunarke - njihovi korisni učinci uvelike nadmašuju štetne.

KOD PUŠAČA SAHARIN POVEĆAVA RIZIK OD KARCINOMA

Zaslađivači su najštetniji kad ih je više u istom proizvodu poput, primjerice, aspartama, saharina i ciklaminske kiseline. Istraživanja su ih povezala s mnogobrojnim bolestima - uključujući i rak te oštećenja moždanih stanica. Zabrinutost oko opasnosti saharina pojavila se prije 30 godina, kad su provedena istraživanja, koja su pokazala da iznimno visoke doze saharina povećavaju rizik od pojave karcinoma mjehura u štakora. Saharin ne povećava rizik od raka, ali strastveni pušači koji su ga rabili imaju nešto veću opasnost od karcinoma mjehura, pokazalo je američko istraživanje provedeno na 9000 ljudi.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare