To je to što me zanima!

Slušanje Mozartove glazbe opuštanjem gradi mozak

Osim što opušta um, Mozartova glazba ima jedinstvene matematičke uzorke koji razvijaju logičku i prostornu inteligenciju
Vidi originalni članak

Kao i nogometaši koji često najbolje igraju ako plasman ne ovisi o osvojenim bodovima, mozak je učinkovitiji kad nije pod pritiskom. A najbolji način da se opusti je Mozartova glazba, pokazala je američka studija. Ispitanici kojima su puštali genijalnog austrijskog skladatelja pokazali su veću prostornu i matematičku inteligenciju od onih koji su slušali američku modernu glazbu. Čak i štakori kojima su puštali Mozarta u prethodnoj studiji brže su pronašli put koz labirint od štakora "jazzera". Dok će mozak opustiti i slušanje priče ili kakva druga lagana razonoda, Mozartova glazba ima jedinstvene matematičke uzorke koji potiču logički dio mozga. 

MIRISANJE POTIČE I JAČA KONCENTRACIJU
Iako se u prostoru čovjek oslanja ponajprije na vid i sluh, osjet koji najviše utječe na podsvijest i mozak općenito je miris. Dašak ružmarina probudit će sjećanje na djetinjstvo i kuću bake koja ga je uzgajala prije nego fotografija. Moćan utjecaj mirisa koriste i feromoni koji zavode suprotni spol. A mirisi mogu i mozak staviti u "petu brzinu". Limun, limeta, pepermint i čempres povećat će budnost i koncentraciju. Dovoljno je nekoliko kapi eteričnog ulja staviti na maramicu i pomirisati je svaki put kad vam se pridrijema na predavanju ili poslu.

NOĆ JE PAMETNIJA OD JUTRA
Tijekom sna mozak slaže doživljaje od proteklog dana poput defragmentiranja računala. Zato se i do 30 posto podaci bolje pamte ako se ponove prije spavanja. Ne daju li vam misli spavati, zapišite ih. Osim što će vam "izaći iz glave", ideje sanjivog mozga često su kreativnije od onog budnog.


NOVE RIJEČI ŠIRE UM
Nove riječi šire um Učenje bilo čega potaknut će rad mozga, no učenje novih riječi omogućit će mozgu da razmišlja na potpuno novi način. Čovjek znanje organizira preko pojmova, a više riječi za isti pojam automatski omogućuje mozgu da isti problem sagleda iz različitih kutova, tvrde znanstvenici.

IGRA RAZVIJA STRATEGIJU
Nije važno kartate li, igrate Playstation ili "Čovječe, ne ljuti se", važno je samo da je zabavno, a nemate li vremena za igru, nađite ga. Zaigrani mozak radi punom parom, jer razmišlja strateški, ali uz hormone sreće koji ga čuvaju. A nove veze među neuronima koje stvara igra, ostaju i poboljšavaju rad.

KAD MOZGOVI SE SLOŽE, PAMETI SE MNOŽE
Svaki procesor, pa tako i mozak, bolje radi ako je umrežen. Nije potrebno savladati telepatiju nego samo družiti se s drugim "procesorima". A što su ljudi u društvu različitijih interesa i zanimanja, bolje će si međusobno širiti spoznaje. Mozak će potaknuti i dokumentarni filmovi, novine...

KAVA JE DOBRA, ALI GINKO BILOB JOŠ BOLJI 
Zahvaljujući kavi i drugim napitcima s kofeinom, studenti su bolje rješavali testove pamćenja i inteligencije, pokazala je studija. No kofein ujedno smanjuje količinu krvi u žilama mozga, a dugoročni učinci toga nisu poznati. Zato stručnjaci kao stimulans preporučuju čaj od ginka bilobe, jer osim što potiče njegov rad, potiče i prokrvljenost mozga. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare