To je to što me zanima!

Sve vrste hrane na kojima se skriva opasna bakterija E. coli

Mjere opreza: Kako bi se spriječila zaraza opasnom bakterijom koja je zahvatila 13 europskih zemalja, SAD i Kanadu valja pažljivo pripremati hranu i prati ruke
Vidi originalni članak

Najčešći su simptomi zaraze patogenom bakterijom Escherichijom coli (EHEC) grčevi u trbuhu i dijareja, često popraćena krvavom stolicom. U mnogim slučajevima javlja se i povišena tjelesna temperatura te povraćanje. Iako se većina blaže oboljelih oporavi sama nakon desetak dana bolesti, kod određenog se broja ljudi može razviti opasni hemolitičko-uremički sindrom, koji može voditi zatajenju bubrega, pa čak i smrti. 

Do infekcije najčešće dolazi jedenjem hrane zagađene bakterijom, poput sirova ili termički nedovoljno obrađena mesa ili mlijeka, nepasteriziranog jabučnog soka, salama, a sve češće i svježeg voća te povrća. Inficirati se može i pijenjem zagađene vode te gutanjem bazenske ili jezerske vode u kojoj se Escherichija nastanila. Kako bi se zaraza spriječila, potrebno je svakodnevno voditi računa o važnim mjerama opreza, upozoravaju stručnjaci. Goveđe i drugo meso trebalo bi temeljito peći na temperaturi od barem 72°C, a sav pribor koji se koristi za kuhanje morao bi se svaki put dobro oprati sredstvom za pranje i vrućom vodom. 

Preporučuje se uporaba pasterizirana mlijeka i jabučnog octa, a osnovno je pravilo temeljito pranje voća i povrća prije jela. Kako se bakteriju lako može “pokupiti” i diranjem zagađenih površina, rizik od infekcije smanjit će i redovito pranje ruku toplom vodom i sapunom u trajanju od 20 sekundi. 

Temeljito pranje ruku

Ruke je preporučljivo temeljito prati prije pripremanja i posluživanja jela, prije obroka, poslije mijenjanja pelena i upotrebe toaleta te nakon kontakta sa životinjama.

Papirnati ručnik umjesto krpe

Dok u kuhinji rukujete s mesom i mesnim proizvodima, za brisanje ruku i površina elemenata nikad ne rabite platnenu krpu. Umjesto toga, uvijek se radije poslužite papirnatim ručnikom.

“Sigurnije” varijante"

Oni narušena zdravlja mogu svježe voće i povrće zamijeniti zamrznutim, sušenim ili onim iz konzerve.

Plastične vrećice 

Vrećica je idealna za razmnožavanje bakterija pa i povrće u plastičnim vrećicama može biti izvor zaraze.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • stephanie 24.06.2011.

    Vi stvarno niste normalni. A sta da jedemo? Ma dajte molim vas

  • Japur 22.06.2011.

    najbolje da ne jedem nista, da se izoliram u sobu i tamo provedem ostatak svoga zivota! daaaaaj...prosla je pticja, svinjska, proci ce i ova, samo da se malo oko nje prasina slegne!

  • LolekBolek 22.06.2011.

    Mi smo na faksu, na vježbama u laboratoriju, provjeravali koliko su nam ruke zagađene poslije pranja ruku... Znači, prislonili smo ruke u hranjivu podlogu prije pranja, potom oprali ruke i obrisali papirnatim ručnikom, a zatim uzeli novu podlogu i opet prislonili ruke. Nakon tjedan dana, kad su kolonije porasle...bilo je vidljivo da više bakterija ima poslije pranja ruku, a uzročnik je upravo papirnati ručnik. Zar mislite da se on proizvodi u sterilnim uvjetima?

Komentiraj...
Vidi sve komentare