To je to što me zanima!

Tijelo ljeti traži slastan i osvježavajuć okus mora

Jedenje ribe barem dva puta na tjedan čuva srce i žile, no vrste poput morskog psa ili skuše imaju žive pa se ne preporučaju djeci i trudnicama
Vidi originalni članak

Uz ljeto i vrućinu, nesvjesno se veže i riba, bilo da ste na kopnu ili na moru. Tada organizam  sve češće priželjkuje laganu i osvježavajuću hranom, koju nerijetko pronalazi u morskim delicijama. To lagano ‘meso’ trebalo bi jesti barem dva puta na tjedan, preporuka je stručnjaka. Prije svega jer organizam opskrbljuje omega-3 masnim kiselinama, koje snižavaju rizik od srčanih bolesti. Tim vrijednim kiselinama osobito obiluju masnije ribe poput sardina, lososa, sleđa i tune. Bogate su i proteinima, ali ne sadrže visoke koncentracije zasićenih masti poput mesa. Ljudi koji nemaju problema sa srcem trebali bi jesti raznovrsnu ribu i morske plodove, a oni s bolestima trebali bi na dan unijeti gram ribljih omega-3 masnih kiselina. To se može dobiti iz 85 g lososa i tune ili 170 g lista.
Djeca, trudnice i žene koje planiraju trudnoću te dojilje trebali bi izbjegavati ribu s visokom količinom žive, poput morskog psa, sabljarke, skuše i lokarde. Malo žive ima u škampima, lososu, konzerviranoj tuni, somu i bakalaru. Budući da morski plodovi “vole” sve vrste pripreme, mogućnosti su beskonačne.

KOŽICA ČUVA RIBLJE MESO I SPREČAVA LIJEPLJENJE
Filete ribe pecite s vanjskom stranom (s kožicom) prema vatri. Kožica će sačuvati osjetljivo meso od raspadanja tijekom pečenja i uz nju će vam je biti lakše okrenuti. Premažite je uljem prije pečenja. Cijelu ribu okrenite tek nakon što se zapeče.

PEČENOST BIJELE RIBE VIDI SE PO SREDINI
Ribu, bilo cijelu ili filetiranu, ne treba okretati na roštilju prije nego se zapeče s donje strane, bockati vilicom ili često podizati jer će tekućina tako ispariti iz nje te se usporiti proces pečenja. Postoji opasnost i od raspadanja te lijepljenja za gril. Pečenost fileta bijele ribe prepoznat ćete po sredini. Ako je sredina neprozirna, tj. ne prodire nikakva svjetlost iz nje, znači da je pečena. Svu ribu i plodove mora treba dobro posušiti jer to sprečava zagorijevanje.

PRAVILA ZA PEČENJE FILETA RIBE I PLODOVA MORA
Osnovno je pravilo da pečenje fileta ribe na roštilju traje četiri-pet minuta ako su debeli oko centimetar. Za one debele oko 2 cm, pečenje se produljuje na 8-10 minuta. Izravno iznad žara peku se morski plodovi - škampi od 2 do 4 minute, dagnje od 5 do 6 minuta te kamenice od 3 do 5 minuta.

ŠKAMPI VOLE UMAKE OD ŠALŠE, A LIGNJE MARINADU
Škampe pečene na grilu lako možete poslužiti kao vrhunsko predjelo. Poredajte ih na vrhove čaša s umakom od šalše ili vrhnja repićima prema dolje. Lignje je potrebno samo očistiti i posoliti. Možete ih prethodno čuvati u marinadi kako biste dobili slasniji okus. Peku se dok lagano ne posmeđe.

RIBA TANJA OD 2,5 CM NAD ŽAR
Odlučite li se za pripremu ribe na roštilju, najprije je filetirajte. Ako su fileti debeli oko 2,5 cm, možete ih peći izravno iznad žara, samo ih okrećite da se ravnomjerno ispeku. Ako su deblji od 2,5 cm ili je riječ o cijeloj ribi, morate je peći na rešetkama. No prije polaganja dobro posušite ribu papirnim ubrusom jer će se u protivnom zalijepiti.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Bara123 12.06.2009.

    Kak bi ja sada na more se kupao .... cry ....

Komentiraj...
Vidi sve komentare