To je to što me zanima!

Trbuh je prva škola: Mozak bebe najbrže raste u trudnoći

Tijekom trudnoće majka se povezuje s djetetom, a ono uči kroz sve što majka doživljava. Više će voljeti hranu koju ona jede, a zna prepoznati i tko stresira majku
Vidi originalni članak

Na spomen učiteljice svi se obično prisjetimo prvog razreda osnovne škole, ali činjenica je da nam je prva učiteljica naša majka.

Isto tako, naša prva škola je majčin trbuh, kaže Irena Orlović, mama troje djece, urednica u nakladničkoj kući Harfa i autorica web-aplikacije za rano poticanje intelektualnog razvoja Pametnica. Istraživanja su pokazala da već i fetus percipira najveći dio onoga što doživljava njegova majka. Otkucaji majčina srca umirujuće djeluju na dijete, a stres djeluje negativno.

No nastavlja Orlović, u majčinoj utrobi i djetetov mozak brže raste, fizički i funkcionalno, nego u bilo kojoj drugoj fazi života.
Dr. sc. Erden Radončić, dr. med., specijalist ginekologije i porodništva, kaže da se neuroni u prvoj polovici i tijekom cijele trudnoće intenzivno umnažaju i tvore mrežu, no to je istina i za sva druga tkiva i organe.

- Prema dosadašnjim potvrđenim spoznajama, tijekom trudnoće uglavnom se stvaraju primarni centri vitalno važnih funkcija, dok se kora (asocijativni centri i više moždane strukture kore mozga koje nas toliko razlikuju od ostalih sisavaca) stvaraju još i dvije godine nakon porođaja. Stoga je ne samo rani intrauterini razvoj, nego i kasniji tijek trudnoće te rani postporođajni period jednako važan u razvoju gotovo svih moždanih struktura - objašnjava ginekolog.

Još dok je u majčinu trbuhu, majka se povezuje s njim, a fetus osjeća i uči kroz iskustvo i interakciju s majkom. Novorođenče će promijeniti svoje ponašanje kako bi “reklo” svojoj majci da mu pusti neku određenu glazbu ili ispriča priču koju mu je ona čitala tijekom trudnoće.

- Tijekom dohrane dijete će radije jesti hranu koju je majka jela u trudnoći jer je već naviknuto na te okuse. Također će pokazati veću sklonost prema majčinu glasu - kaže Irena Orlović dodajući kako je znanstveno dokazano da djeca čije su majke imale depresiju u trudnoći također mogu imati neke oblike depresivnih stanja kasnije u životu. Osjećaj majki duboko se utire u strukturu stanice i stoga je vrlo važno biti podrška budućim majkama - zaključuje Irena.

Bebe u trbuhu prepoznaju te pamte i očev glas

Ako se majka boji oca i na njegov glas reagira strahom, maternica se steže i dijete uči da taj glas nije prijateljski. Jednako tako, otac koji je podrška majci tijekom trudnoće i porođaja, gradi snažnu emocionalnu povezanost s djetetom i pozitivno utječe na psihički razvoj djeteta.

Neprocjenjiva iskustva
Fetus osjeća i pamti kroz interakciju s majkom te je kasnije ponašanje djeteta povezano s onim što je osjećalo u majčinu trbuhu.

Idi na 24sata