To je to što me zanima!

U početku trudnoće 25 posto žena ima lažnu mjesečnicu

Krvarenje u ranoj trudnoći treba shvatiti ozbiljno kako bi se izbjegao spontani pobačaj. Žena u trudnoći ne ovulira, a prav menstruacija je samo ona kojoj prethodi ovulacija
Vidi originalni članak

Gotovo četvrtina žena u ranoj trudnoći može imati krvarenje različitog intenziteta, koje može trajati danima, koji put i tjednima, i koje može biti vrlo slično redovitoj menstruaciji, ponekad i toliko da žena u prvih mjesec ili dva niti ne shvati da je trudna, kaže ginekologinja dr. sc. Jasenka Grujić-Koraćin. 

Naime, većina žena u trudnoću posumnja upravo kad izostane redovita mjesečnica, pa zbog pojave sličnoga krvarenja, otprilike u dan kad očekuju mjesečnicu, ili s dan-dva zakašnjenja, i ne pomišljaju na moguću trudnoću.  

- Važno je reći da te tzv. lažne menstruacije uopće nisu menstruacije. Naime, žena u trudnoći ne ovulira, a pravom menstruacijom smatramo samo ono krvarenje kojemu je prethodila ovulacija, odnosno plodni dan, uz stvaranje progesterona u žutome tijelu, tvorbi koja nastane na jajniku na mjestu ovulacije - pojašnjava naša sugovornica. 

Dodaje kako se te takozvane lažne menstruacije razlikuju od uobičajene menstruacije i po obilnosti i po trajanju, odnosno obično traju kraće i manje su obilnoga krvarenja.

- Žena koja ima redovite menstruacije teško će ih zamijeniti za “lažne” ako je trudna. Na oprezu bi morale biti one djevojke i žene koje i inače imaju neredovit ciklus i abnormalna krvarenja - kaže ginekologinja.

“Prava” menstruacija u zdrave žene se javlja u redovitim razmacima od oko 28 dana, odnosno uglavnom u razmacima između 24 do 32 dana. Također, prava menstruacija je krv koja se ne zgrušava, a krvarenje ne traje dulje od 7 dana, govori naša sugovornica o tome kako razlikovati pravo od lažnoga krvarenja. 

- Ono je najčešće posljedica implantacijskoga krvarenja u času ugnježđenja (implantacije) oplođene jajne stanice u sluznicu maternice. To krvarenje nije obilno, a javlja se često u vrijeme očekivane menstruacije - objašnjava dr. Grujić-Koraćin. Dodaje kako svako krvarenje u ranoj trudnoći valja shvatiti ozbiljno i napraviti pregled i ultrazvučni pregled.

- Cilj je da se procijeni opasnost od spontanog pobačaja. Većina žena koje imaju tzv. lažne menstruacije rodit će zdravu bebu, no vrlo je važno da se svako krvarenje shvati ozbiljno i da žena nakon toga bude pod kontrolom liječnika. Ultrazvučni pregled u ranoj trudnoći u žene koja krvari je važan i da bi se otklonila sumnja na izvanmaterničnu trudnoću, stanje koje može ugroziti i život žene - napominje ginekologinja Grujić-Koraćin. 

Također, nastavlja ginekologinja, valja provjeriti ima li žena upalu (rodnice, vrata maternice), ali i provjeriti kakav joj je posljednji PAPA test. 

- Ako se pregledom ustanovi da je trudnoća uredna, krvarenje neće utjecati na zdravlje ploda i trudnice, ali cijelu trudnoću valja nadzirati s posebnim oprezom - zaključuje dr. Grujić-Koraćin. 

Opasnost od spontanog pobačaja 

Dijagnozu prijetećeg pobačaja postavljamo ako trudnica u prvih 20 tjedana trudnoće ima sukrvavi iscjedak ili vaginalno krvarenje, uz zatvoreni vrat maternice. Znamo da će se spontani pobačaj dogoditi ako trudnica krvari u oko 50 posto slučajeva, ali ako se ultrazvukom ustanovi srčana aktivnost ploda, taj je postotak manji.

U slučaju da plod nema srčanu aktivnost, nekoliko sati ili dana nakon početka krvarenja počinju grčeviti bolovi ili bolovi u području križa, uz pritisak u donjem trbuhu, pa može uslijediti spontani pobačaj, upozorava dr. Jasenka Grujić-Koraćin. 

Implantacijsko krvarenje je slabije

Kod velikog broja žena, nakon oplodnje, odnosno tijekom usađivanja oplođene jajne stanice u zid maternice, dolazi do krvarenja različitog intenziteta, koje nazivamo implantacijskim. Trudnice ga obično primijete od 6 do 12 dana nakon oplodnje, a ono se može poklopiti s terminom menstruacije koju očekujemo pa može izazvati dvojbe i nesporazume. 

Sva krvarenja u prva tri mjeseca iznimno opasna 

U prvom tromjesečju krvarenje je znak prijetećeg pobačaja, u drugom također, ali uz širi opseg mogućnosti da se radi o nisko usađenoj posteljici ili infekciji. U trećem tromjesečju krvarenja su još ozbiljnija i mogu uključivati različita patološka stanja koja svakako i hitno treba razjasniti odgovarajućim pregledima. 

Možda je riječ i o neregularnom radu štitnjače

Lažno krvarenje može biti i odraz poremećenog odnosa lučenja i međuodnosa estrogena i progesterona. To kao rezultat može biti poremećaj poticanja lučenja hormona iz hipofize ili odraz neregularnosti rada štitnjače. 

Idi na 24sata

Komentari 3

  • Imperatrice 24.08.2016.

    Desilo se i meni...sa drugim djetetom nisam znala da sam trudna, ni najmanje posumljala. Tad smo se useljavali i nema šta nije preko mojih ruku prešlo...od namještaja, bijele tehnike, teških kutija, dekorativnog kamena...sve sam preteglila i srećom ništa nije negativno utjecalo na plod. Jedini šok je bio kad sam prvi put otišla kod gin na pregled i kad mi je rekao da sam u 12 tjednu...mislila sam past u nesvijest..ne zbog trudnoće već zbog starosti bebe.

Komentiraj...
Vidi sve komentare