To je to što me zanima!

Uz pomoć lucidnog sanjanja moguće je upravljati životom

Od sna se ne može sakriti. Lucidno sanjanje ljudima pruža priliku da preuzmu kontrolu nad svojim snovima i da se na taj način suprotstave svojim strahovima i nesigurnostima...
Vidi originalni članak

Lucidnost (mentalnu jasnoću) moguće je ostvariti u snu. Ako je sanjač svjestan činjenice da sanja, onda kažemo da je njegov san lucidan. Svjesnost o tomu da sanjate daje vam mogućnost da upravljate zbivanjima u snu. Pretpostavka je da upravljajući snom možete upravljati i stvarnim životom. No da biste ovladali vještinom lucidnog sanjanja potrebno je i malo vježbe.

Prije nego što legnete, pokraj kreveta stavite bilježnicu i olovku. Odmah nakon buđenja zapišite san. Dok zapisujete nastojte odgovoriti na iduća pitanja: Što se dogodilo u snu? Tko je bio u snu? Gdje i kada se to dogodilo? Jeste li vidjeli boje? Jeste li čuli zvukove? Kakve ste osjećaje imali tijekom sanjanja? Kakve ste osjećaje imali nakon buđenja? Gdje ste osjećali to što ste osjećali? (primjerice,opuštenost na području glave, napetost u donjem dijelu trbuha). 

Zamračite sobu u kojoj spavate, jako jutarnje svjetlo može izbrisati sjećanje na sadržaj sna. Nastojte nakon buđenja ostati u istom položaju sve dok ne prizovete sjećanje na ono što ste usnuli. San zapišite prije nego što direktno pogledate u prozor spavaće sobe. Neka vam zapisivanje postane navikom.

Već nakon nekoliko dana primijetit ćete kako se jasnije i potpunije sjećate svojih snova. Nakon nekog vremena bit ćete spremni za lucidno sanjanje. Postavite alarm da vas probudi pet sati nakon što ste zaspali. Probudite se i detaljno zapišite san. Zaspite ponovo nastojeći se "vratiti" u prethodni san. 

Senojanski rad na snu

Moderna psihoterapija bavi se pretpostavkom da lucidno sanjanje može imati pozitivne psihoterapeutske učinke. U ovladavanju tehnikama lucidnog sanjanja značajnu pomoć dobit ćete ako usvojite principe "Senojanskog rada na snu". Senoi su skupina autohtonih plemena koja žive u džunglama Malezije. Ne znaju što je kriminal i ne obolijevaju od duševnih bolesti.

Posebnu pažnju posvećuju snovima. Potiču djecu na aktivno, odnosno lucidno sanjanje. Na primjer, ako dijete sanja susret s opasnom životinjom, bit će potaknuto da se u idućem snu takvog sadržaja suprotstavi životinji. Na javi životinje mogu biti opasne i nije uvijek dobro suprotstaviti im se, u snu je drugačije. Opasna životinja u snu simbolički predstavlja strahove. Prevladavanje strahova u snu pomaže prevladavanju strahova u životu na javi. 

Da biste se uspješno probudili u vlastitom snu i započeli lucidno sanjanje, možete se poslužiti metodom ruskog znanstvenika Vadima Zelanda. On preporučuje da dnevno barem deset puta odgovorite na ovo pitanje: "Događa li se ovo uistinu, ili spavam?" Ako budete uporni, dogodit će se trenutak u kojemu ćete pitanje postaviti u snu i shvatiti da spavate.

Jedini problem s ovom metodom je nedosljednost u vježbanju. Postavite podsjetnike koji će osigurati svakodnevno ponavljanje pitanja. Želimo vam lucidne i iscjeljujuće snove.

Tehnike za lucidno sanjanje

1. Važno je potpuno se opustiti prije nego što zaspite. U krevet legnite na leđa, obratite pažnju na disanje, pričekajte da ono postane duboko i smireno. U mislima se preselite na neko lijepo, moćno i sigurno mjesto. To može biti obala mora, šuma, pećina, ružičasta piramida ili druga planeta. Vi birate. Osjetite svoje fizičko tijelo od tabana do tjemena. Ako u nekom dijelu tijela osjetite napetost, napnite ga još jače a zatim opustite. Upijte pozitivnu energiju koja vas okružuje, učinite sve što vam je potrebno za potpuni osjećaj zaštićenosti. Obratite pažnju na svoje disanje, postanite svjesni otkucaja srca.

2. Ako ste usred nekog strašnog sna, osvijestite da sanjate i nastavite sanjati. Vi ste u snu i možete sve što zamislite. Ako padate, nastavite padati sve dok se ne prizemljite na nekom sigurnom i prekrasnom mjestu.

3. Ako sretnete neprijatelje ili bježite od njih, okrenite se i suprotstavite im se, oni su strašni i opasni samo dok vas je strah. Prevladavajući strah smanjujete njihovu moć. Pozovite pomagače. Možete i jednostavno odletjeti ili postati nevidljivi za napadača. U svakom slučaju pokušajte nadvladati neprijatelja. Kad se to desi, tražite od njega da vam nešto daruje. To može biti riječ, cvijet, rješenje nekog problema. U budnom stanju budite svjesni sadržaja i simbolične poruke dara. 

4. Ako u snu nađete dragocjenost u bilo kojem obliku, potrebno ju je u budnom stanju nacrtati, opisati kroz pjesmu ili pripovijetku, razmišljati ili razgovarati o njoj.

5. Ako sretnete prijatelje u snu, ponašajte se prijateljski, nastojte što više uživati.

6. Ako u snovima koje sanjate postoje problemi, o tim problemima razmišljajte i u budnom stanju. Nađite način na koji se mogu riješiti.

7. Svaki san privedite pozitivnom kraju. Ako vam to ne uspije u snu, učinite to u mislima, u budnom stanju.

8. U lucidnom snu ne vrijede zakoni fizike, npr. gravitacija ne postoji, sanjač može letjeti ili pak proći kroz zid. Ono što je isto u budnom svijetu i lucidnom sanjanju su zakoni psihe.

Gestalt terapija

Fritz Perls, osnivač gestalt terapije u svome je radu posebnu pažnju posvetio snovima. Smatrao je da su svi elementi sna, poput likova, mjesta i objekata koji se u njemu pojavljuju, projekcije ili dijelovi naše osobnosti. Predlaže da snovima pristupite na sljedeći način: 

1. Zapišite svoj san, svaki detalj, osobu ili stvar. Zapišite i one elemente koji vam se čine nevažnima, ili naoko neuklopljenima u 
temu sna. Važno je zapisati i raspoloženja koje ste imali u snu, svakako zapišite i raspoloženje koje ste imali nakon buđenja.

2. Pokušajte zamisliti da ste vi ta osoba, taj predmet, ili bilo koji drugi element sna. Uživljavajući se u pojedine elemente sna, budite svjesni toga kako se pri tom osjećate. Registrirajte asocijacije, spontane misli koje vam dolaze i zapišite ih. Perls smatra da u takvom pristupu snu leži ključ poruke koju trebate dobiti.

3. Opišite što želite u ulozi stvari, osobe ili životinje koju ste sanjali. To može biti ruža u vrtu, kvaka na vratima ili lav u pustinji. Poistovjetite se s elementima sna. 

4. Ispričajte svoju priču, što radite kao ruža, kvaka ili lav. U kakvom ste odnosu s ostalim elementima sna? Uspostavite dijalog s tim elementima . Obratite pozornost na to u kakvom su međusobnom odnosu ostali elementi sna: možda se podržavaju, nadopunjuju i vole, ili su u svađi i strahu. Možda se inspiriraju ili se međusobno koče. Pronađite paralelu za takve odnose u svakodnevnom životu.

 6. Obratite pozornost na igru riječi, na brojeve i boje. Kakvo značenje za vas imaju te riječi, brojevi i boje? Ako snu priđete na ovaj način, možda ćete probleme koje imate u životu sagledati iz druge perspektive. 

Obratite se pošiljaocu sna da vam ga objasni

Osnovni problem u tumačenju sna je što nismo uvijek potpuno sigurni u ispravnost tumačenja poruke. Pri analizi poruke sna možete posegnuti za sanjaricom, što ne znači da ćete dobiti potrebnu poruku i vodstvo. Ako neki san smatrate važnim, onda se za objašnjenje, putokaz i vodstvo možete obratiti samom snu. 

Način na koji se možete obratiti snu u svojoj knjizi "Igra snova" opisuje psihologinja Ann Faraday. U krevetu prije spavanja, potrebno je, nakon što ste se umiri, izgovoriti molitvu. Donosimo molitvu koju preporučuje Ann Faraday, no vi možete osmisliti i svoju: 

"Zahvaljujem ti, pošiljaoce snova, za san koji si mi poslao prošle noći. Smatram ga važ-nim snom, no usprkos naporima nisam razumjela njegovu poruku. Molim te, pošalji mi noćas još jedan san u kojem ću tvoju poruku dobiti na onaj način i u onom obliku koji ću razumjeti. Ja ću se potruditi da se sjetim sna i obećajem da ću ga zapisati." 
 

Idi na 24sata

Komentari 28

  • mchonda 29.02.2024.

    Noćas sam sanjao i prvi puta u životu sam bio svjestan da sanjam.Mogao sam upravljati svojim snom.Bilo je to nevjerojatno iskustvo.

  • OpetMikiTrasi 24.07.2017.

    Ja sam to prakticirao prije nekih desetak godina, no morao sam prestati jer sam sve teže razlučivao san od jave. Snovi su mi postali toliko stvarni, sjećanje na njih toliko jako, da sam počeo za neke stvari koje su se dogodile u snu, misliti kako su se stvarno dogodile. Druga stvar je, da su snovi bili toliko lijepi, (naravno da su bili jer sam ih vodio kako sam htio) i toliko stvarni da sam više volio spavati i sanjati nego živjeti. Postalo mi je nebitno, (ili manje bitno) što se događalo u stvarnome životu, a bilo mi je važnije uspjeti u snovima. Eto, takvo je bilo moje iskustvo, i nisam nigdje vidio da se o tome piše, pa čisto da se zna. Ali da je bilo nešto predivno, bilo je. Recimo, sanjaš da ideš u kino, i da gledaš film, i tada uživaš sat vremena u gledanju filma, potpuno novi film, nešto štio nikada prije nisi fidio, a nevjerojatno dobar. Što je najbolje, ti uopće nemaš osjećaš da se taj film stvara u tvojoj glavi, jer potpuno ti je nepredvidiv, i ima stvari koje ti se ne sviđaju u tome filmu, koje bi drugačije ti napravio, i koje te iznenade, ali na kraju, zapravo shvatiš da si gledao odličan film, i da se je to odvilo u snu. Jednako tako, slušaš muziku koja ne postoji u stvarnosti, razgovaraš sa ljudima koje ne poznaješ u stvarnosti, imaš jedan svoj čitav svijet tamo, i snovi se nastavljaju svake večeri kao u serijama. Gdje si sinoć stao, večeras nastavljaš. Eto, nekima će možda zvučati nevjerojatno, i biti će skeptični, ali savjet svima, budite oprezni sa time.

  • 23.07.2017.

    Kako god lijepo je sanjati..😊Neki misle da samo "duboko"spavaju..i tako odmaraju..ali to nije istina. A još su rimljani su vjerovali kako su snovi božje poruke, pa je bilo od velike važnosti saznati što bogovi poručuju..snovi označuju kao pojavni oblik nesvjesnoga..Psihološka komponenta sanjanja izražena je u snovima koje karakterizira slijed slika koje sanjač doživljava posebnim oblikom svijesti. Ta je svijest u usporedbi s budnom sviješću sužena i promijenjena. Za razliku od doživljaja budne svijesti, doživljaji se u snu odvijaju u halucinantnim nizovima slika u kojima nema reda. Nedostaje im kontrolna funkcija "ja" koja inače djeluje kao čuvar prilagodbe na zbilju..Lijepo je probuditi se i postati svjestan što si sanjao..a možeš to i zapisati,a i ne moraš😊

Komentiraj...
Vidi sve komentare