To je to što me zanima!

Vjerovanja za Vincekovo: Ako sunce peče, obilno vino teče...

Proslava svetog Vinka povezuje se s Dionizom, antičkim bogom vina čije se slavljenje održavalo u vrijeme koje bi danas odgovaralo veljači. I jedan i drugi simbolizirali su buđenje prirode
Vidi originalni članak

Svetaca imena Vinko (lat. Vincentius) je nekoliko u Katoličkoj crkvi, a jednom od njih posvećen je 22. siječanj. Radi se ranokršćanskom svećeniku i mučeniku koji je živio u španjolskom gradu Zaragoza. U vrijeme cara Dioklecijana je mučen i pokopan u Veneciji.

Ovaj svetac živio je i radio u doba progona kršćana od strane rimskih careva Maksimilijana i Dioklecijana 303. godine. Kada su ga uhvatili, zatvorili su ga u tamnicu i strašno mučili. Čak su mu tijelo toliko unakazili da su mu se vidjela crijeva i kosti. Međutim, tijekom tog cijelog strašnog iskustva Vinko se držao hrabro i cijelo vrijeme molio.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Prema legendi, u tamnici su ga posjetili anđeli i zapjevali s njime. Tome je svjedočio i rimski namjesnik Darije, koji je i naredio da ga se muči. Došao je do tamnice i ugledao nevjerojatan prizor. Vidio je tog izmučenog čovjeka obasjanog svjetlošću. Darije je bio toliko šokiran da ga je to promijenilo te se okrenuo kršćanstvu.

Nakon toga je dopustio vjernicima da posjećuju Vinka u tamnici. Dolazili su i ljubili mu rane, brisali mu krv s tijela. Kod kuće su čuvali tkaninu na kojoj je ostala njegova krv kako bi im kuću čuvala od zla. Vinko je preminuo 304. godine, navodno upravo 22. siječnja.

KOLIKO ZNATE O VINIMA? Mitovi o vinima: Što starije - to bolje, crna vina su zdravija...

To što je on proživio kasnije se povezivalo s vinom - razbijanje njegovog tijela, curenje i hvatanje krvi povezali su s branjem i lomljenjem grožđa i hvatanjem mošta. Tako je postao zaštitnik vinogradara, vinograda i vina. Taj dan naziva se blagdan Svetog Vinka ili Vincekovo. Kod Hrvata je bio poznatiji pod nazivom - Vincencio, a spominju se i Vincencij, Vincet, Vince,...

Proslava svetog Vinka povezuje se s Dionizom, antičkim bogom vina čije se slavljenje održavalo u vrijeme koje bi danas odgovaralo veljači. I jedan i drugi simbolizirali su rađanje i buđenje prirode te dolazak proljeća. I samo njegovo ime podsjeća na vino (lat. Vinum). 

Vinogradari u Hrvatskoj i ostalim dijelovima svijeta posebnu pažnju obraćaju na vremenske prilike i tako predviđaju kakav će biti urod. Neki vinogradari znaju se sastati u vinogradu, odrezati vinovu lozu, staviti je u vodu i po pupoljku predviđati kakav urod mogu očekivati. U nekim krajevima je običaj u vinograd objesiti kulen kako bi i grozdovi bili toliko veliki.

SAVJETI MAJSTORA U kuhano vino dobro je dodati vanilin štapić ili čak i konjak

Zna se odlaziti od podruma do podruma, svirati i pjevati, nositi posvećeno vino u vinograd, a i svetu vodu kojom se poškrope sva četiri ugla vinograda. Ponegdje vinogradari kulen stave na kolac u vinogradu pa odu s njime u podrum, pojedu ga te se vrate moliti u vinograd sa vinom u rukama, spuste se na koljena i kažu; 'Bogu za bogat urod', prenosi narodni.net.

Neke od tradicionalnih izreka za Vincekovo:

  • 'Ako se na Vincu topi snig vino će biti dobro.' 
  • Ako je taj dan bilo kiše, govorili su: 'No, sad bude vino'.
  • Ako kiše nije bilo već je suša, rekli bi: 'No, kaže, ne bu vino'.
  • 'Ako kaplje voda sa strehe, onda će bit mlogo vina.'
  • 'Ako na svetog Vinka sunce peče, obilno vino u bačve poteče.'

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 4

  • bolnaistina 22.01.2020.

    Kak sončeka ni bilo, od vinceka bu nekaj malo bilo.

  • Illaminat 22.01.2020.

    Alkoholizam je grda ovisnost.

  • kicami 22.01.2020.

    Vinum bonum,pax in domum !

Komentiraj...
Vidi sve komentare