To je to što me zanima!

Za akne su krivi hormoni, anti-age kreme i prostirke za jogu

Hormonalna neravnoteža u srednjim godinama kriva je za pojačano izlučivanje sebuma koji izaziva akne, a opasnosti se kriju u pogrešnom šamponu i mlijeku
Vidi originalni članak

Četvrtina žena u 40-ima i 15 posto onih u 50-ima ima problema s aknama, a krivi su hormoni. U srednjim godinama mijenja se hormonalna ravnoteža što izaziva bolne prištiće. S godinama žene proizvode sve manje estrogena čije je jedna od funkcija reguliranje testosterona. Testosteron pak potiče pojačano izlučivanje prirodnih ulja. 

Akne su upravo posljedica prekomjernog mašćenja kože i začepljenih pora. Pore se mogu inficirati bakterijama koje se hrane prirodnim uljima što rezultira upalnim procesima, piše Daily Mail

Bakterije vrebaju iz prostirki za vježbanje 

Osim hormona, saboteri lijepe kože i krivci za akne skrivaju se i u našem okolišu, slažu se dermatolozi. Tako prostirke za jogu ili pilates mogu izazvati prištiće osobito na leđima, prsima i ramenima. Bakterije se lako prenose na tijelo i izazivaju prištiće. 

Preporučuje se prostirke prije upotrebe dobro obrisati i staviti čisti ručnik. I po mogućnosti birati odjeću za trening prozračnih materijala koja ne zadržava znoj. 

Pogrešan odabir šampona izaziva kožne probleme

Šamponi i regeneratori guste i uljne teksture također izazivaju akne. Oni mogu izazvati izlučivanje ulja s vlasišta na čelo te se na tom dijelu kože u porama mogu stvoriti bakterije koje uzrokuju akne, objašnjavaju dermatolozi. Preporučuje se izbjegavati preparate na bazi kokosovog ulja jer mogu začepiti pore.

Fotolia

Teške teksture anti-age preparata krive su za neugodne prištiće

Nanošenje teških krema na bazi bademovog ulja, ulja koštica marelica i oleinske kiseline koja je sastavni dio maslinovog ulja i ulja sjemenki grožđa uzrokuje bolne akne. Ti sastojci blokiraju pore što omogućuje brže razmnožavanje bakterija, a samim time i upalnih procesa. 

Najbolje je izbjegavati i kakao maslac, ali i kreme s izopropilni izostearatom i izopropil miristatom koji losionima daju kremastu teksturu. 

Mliječni proizvodi izazivaju akne

Iako mliječna kiselina čisti kožu i djeluje poput pilinga, pijenje mlijeka velik broj dermatologa povezuje s aknama. Studije su potvrdila da su žene koje su svaki dan pile dvije čaše mlijeka imale su 22 posto veći rizik od akni i 44 posto veći rizik od cističnih akni od žena koje su izbjegavale mlijeko. 

Mlijeko sadrži supstance koji stimuliraju rad žlijezda lojnica i uzrokuju prištiće. Upravo zbog toga preporučuje se iz prehrane izbaciti mliječne proizvode na dva tjedna kako bi se vidjelo uzrokuju li oni akne ili ne. Također, zdravije alternative su kozje i ovčje mlijeko. 

Thinkstock

Pregrubo čišćenje pojačava infekcije

Iako se dubinsko čišćenje čini kao najbolje rješenje za kožu sklonu aknama, zapravo samo pogoršava stanje. Prečesto i pregrubo čišćenje otvara dublje slojeve kože i čini ih ranjivijima prema bakterijama. Upravo se iz tog razloga ne preporučuju koristiti pilinge s velikim zrncima. 

Idi na 24sata

Komentari 20

  • Mika75 24.11.2014.

    Tko je prištav, prištav je, nema tu pomoći!

  • KaĿea 24.11.2014.

    Još jedna novinarska patka. Hormoni su glavni uzročnik prištića i tu je priči kraj. Prostirke za jogu nisu ništa drugo nego nakupina bakterija koju možemo naći i na mnogim drugim mjestima (što bi rekli oni koji se svaki dan voze u vagonima HŽ-a npr.). Anit-age kreme ne postoje, postoje kutije na kojima to piše i u kojima se nalazi nekakva mirišljava smjesa nećega. Starost je prirodna pojava i treba je kao takovu prihvatiti.

  • muskarac 24.11.2014.

    nemam ja sa tim problema.. to prepustam onima koje se trackaju sa puderima

Komentiraj...
Vidi sve komentare