To je to što me zanima!

Zaštitnika vatrogasaca mučili su i ubili zbog vjere: 'Na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo'

Sveti Florijan je javno priznavao svoju vjeru. Sudac Akvilijan ga je tražio da dokaže da je Rimljanin tako da prinese žrtvu poganskim bogovima, što je Sveti Florijan odbio te je potom ubijen
Vidi originalni članak

Legenda o Svetom Florijanu je najraširenija na našim područjima, u Austriji i Bavarskoj. Ona govori da je bio rimski časnik u gradu Cetiumu, u vrijeme kad je car Dioklecijan započeo progon kršćana te je u pokrajinu poslao svojeg pomoćnika, suca Akvilijana.

POGLEDAJTE VIDEO: Vatrogasac odgovara na pitanja 24sata

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Sveti Florijan je javno priznavao svoju vjeru, i iako je bio štovani časnik u rimskoj vojsci, nije se odricao svoje vjere. Sudac Akvilijan ga je tražio da dokaže da je Rimljanin i da će ubuduće provoditi naredbe cara tako da prinese žrtvu poganskim bogovima, što je Florijan odbio.

Zbog toga ga je sudac odlučio mučiti, a na kraju i ubiti, ali ne prije nego što je Sveti Florijan rekao: 'poručite caru da sam i ja kršćanin, i da sam spreman doživjeti sudbinu namijenjenu drugim kršćanima'.

Zbog svoje vjere osuđen je na smrt spaljivanjem, a dok je stajao na lomači je poticao rimske vojnike da zapale vatru govoreći im: 'Ako je zapalite, na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo', što ih je uplašilo.

Na kraju mu je, 04. svibnja 304. godine, sudac Akvilijan zavezao kamen oko vrata te ga je bacio u rijeku i tako ubio.

Tek 600 godina nakon njegove smrti, između 900. i 955. godine, u blizini njegovog groba sagrađen je samostan Sv. Florijana, a nedugo potom su se naselili i ljudi u obližnji kraj te je izgrađeno i istoimeno mjesto.

Premjestili su njegov grob u mjesto Sveti Florijan, koje i danas postoji u blizini Linza.

Od tada se Svetog Florijana počinje povezivati s vatrogastvom te se njegov lik počinje stavljati na vatrogasna vozila i na opremu vatrogasaca.

BITNO JE ONO ŠTO JE TRAJNO Ključna muška osobina koja će uvijek presuditi kod žena nije ni bogatstvo, ni izgled, a ni pamet

Službeno je Sveti Florijan postao zaštitnikom vatrogasaca početkom 19. stoljeća kad se počinju organizirati dobrovoljna vatrogasna društva.

Današnji dan, 04. svibnja, službeno je proglašen danom Svetog Florijana, a ujedno je i dan hrvatskih vatrogasaca. 

Idi na 24sata

Komentari 53

  • Mladenka69 17.05.2021.

    Florijan je bio obična budaletina i nikakav zastitnik vatrogasaca. Što nas indoktrinirate sa religijama kad mi samo radimo svoj posao?

  • 04.05.2021.

    Ja sam vatrogasac i želim svim vatrogascima,od srca sve najbolje.Vatru gasim brata spasim.Pozdrav i svako dobro i Hrvatskoj Vatrogasnoj Zajednici .

  • Neohumanist 04.05.2021.

    Danas bi Florijan bio buntovnik i pružao otpor katoličkoj, pravoslavnoj i protestantskoj diktaturi te odbio isprazne rituale koje su od njegovog vremena naovamo izmislili teolozi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare