To je to što me zanima!

Zdravo ili ne? Salata može biti masna, a jogurt krcat šećerom

Prženi kruh i kremasti preljev salatu pretvaraju u kalorijsku bombu, šarenu tjesteninu radije napravite kod kuće, a musli i voćni jogurt isto skrivaju kalorije
Vidi originalni članak

Hrana označena natpisima “light”, “fit” i “bio” često nije zdrava kao što se najčešće misli. Takvi natpisi često nemaju veze sa stvarnom situacijom, smatra nutricionistica Jasna Čerić.

- Treba čitati što piše na deklaraciji jer se samo na njoj vidi sadržaj šećera, soli i masnoća. Osobito oprezan treba biti s proizvodima koji su namijenjeni djeci i često se reklamiraju kao zdravi, no sadrže visoku koncentraciju šećera koji može pojačati hiperaktivnost. Kukuruzne pahuljice imaju mnogo soli, pa se ne preporučuju srčanim i bubrežnim bolesnicima, a margarin može sadržavati štetne transmasne kiseline - objašnjava Jasna Čerić.

Pahuljice krcate šećerom

Popularni müsli nisu idealan izbor za doručak jer su često krcati šećerom ili čokoladom. Želite li jesti zdravo, pomiješajte obične zobene pahuljice sa suhim voćem i orasima.

Smrznuto nije uvijek zdravo

Zamrznuto povrće ili bobičasto voće je zdravo, no gotova zaleđena jela nisu. Popečci od povrća tako su krcati škrobom, a s obzirom na to da se pripremaju prženjem u ulju, sadrže i previše masti.

U rižinim keksima zapravo nema ničeg

Kolačići od riže koji izgledom podsjećaju na stiropor nemaju nikakvu hranjivu vrijednost. Iako mogu pomoći u mršavljenju jer su prilično bezukusni pa ih je teško pojesti mnogo, želite li se hraniti zdravo, možete ih izostaviti.

Smeđi šećer udebljat će vas jednako kao i bijeli

Mnogi smatraju da je smeđi šećer zdraviji od bijelog, ali to nije točno. Oba imaju gotovo iste sastojke. Smeđi sadrži tek neznatno više minerala, no to je toliko malo da je to zanemarivo. Vjerovanje da je smeđi šećer zdraviji i da ćemo se manje udebljati ako ga jedemo obična je zabluda.

Dodaci čine razliku

U restoranima brze hrane sve se češće nude “zdravi” jelovnici koji uključuju salate od povrća. No istina je da one često nisu bolje od hamburgera.

Za to su obično krivi dodaci poput sira, prženoga kruha i preljeva za salatu čiji je osnovni sastojak majoneza. Stoga su i one krcate masnoćama, šećerom i kalorijama. Salata je zdrava samo ako je pripremite kod kuće i ako je umjesto kupovnim preljevom začinite maslinovim uljem, octom ili limunovim sokom. Povrće za salatu treba biti što svježije (stajanjem u hladnjaku gubi hranjive sastojke), no čak ni kad je svježe, ne treba očekivati čudotvorne efekte. Iako špinat sadrži nešto željeza, to nisu količine koje bi mogle izliječiti anemiju, kao što ni od mrkve nećete bolje vidjeti.

- Istina je da mrkva sadrži lutein koji pomaže u očuvanju zdravog vida u starijoj dobi, no to vrijedi samo za kuhanu mrkvu - ističe nutricionistica Jasna Čerić. 

Zeleni špageti ne računaju se u povrće

Tjestenina s dodatkom cikle, mrkve ili špinata možda izgleda superzdravo, ali to je samo iluzija. Povrtni ekstrakti tjestenini se dodaju samo radi boje, tako da je količina vitamina i minerala u njima zanemariva. Puno veći efekt dobit ćete ako tjesteninu poslužite s umakom od povrća koji ste sami pripremili. 

Aktivnih sastojaka često nema dovoljno

Popularni jogurti s “dobrim bakterijama” gotovo nikad nemaju dovoljno aktivnih sastojaka kako bi zaista bili učinkoviti u poboljšavanju probave. Isto vrijedi i za margarine te druge proizvode kojima su dodane omega-3 masne kiseline: premalo ih je da bi djelovali na zdravlje srca.

Jedite obični, a ne voćni jogurt

Voćni jogurti često su ne samo previše zaslađeni nego i natrpani škrobom da budu gušći. Sladoled od zamrznutog jogurta i grožđice prelivene jogurtom također nisu dobar izbor jer gotovo da i ne sadrže pravi jogurt nego šećere i masti. 

Sok od brusnice nije ljekovit

Sok od brusnice često se reklamira kao zdravi napitak koji pomaže u liječenju infekcija mokraćnih putova. No ljekovita svojstva brusnice koncentrirana su u listu, a ne plodu. Sokovima se dodaje i šećer.

Zamke ‘zdravih’ napitaka

Gazirana pića bez šećera prepuna su umjetnih sladila koja pojačavaju želju za šećerom. Ni ledeni čajevi nisu mnogo bolji: sadrže mnogo šećera ili sladila, a malo pravog čaja. Aromatiziranim vodama katkad se dodaju vitamini, no šećeri poništavaju njihov koristan učinak. Čak ni kupovni smoothieji i voćni sokovi nisu zdrav izbor.

Idi na 24sata

Komentari 15

  • slash_1 06.12.2012.

    Sve je zdravo.Slušajte organizam.To je sve za osobe ispod stakla....Ako vam se jede nešto jedite.Sve ostalo je patnja.Ljudi su danas otporni na sve.

  • una222 05.12.2012.

    sve što mogu od ovoga sama spremiti spremam.. tako da me ne muče one kupovne sitnice..

  • tttinkyyy 05.12.2012.

    salatu obavezno jedem sa maslinjakom i zalijanu limunovim sokom...a ovo sve ostalo dobro je netko napisao, po ovoj nutricionistici praktično sve je nezdravo, šteta što još na popis nije dodala i meso koje je puno antibiotika i hranjeno koštanim brašnom, pa ni ono ne valja...tak da trebali bi jesti valjda zdrak...mislim gluposti, od nečeg moramo i umrijeti...jedem ono kaj mi je fino i od čega se osjećam dobro

Komentiraj...
Vidi sve komentare