To je to što me zanima!

Znate li kako se životinje liječe od zmijskih ugriza i parazita?

Kad govorimo o ljekovitosti biljaka u prehrani kućnih ljubimaca najčešće spominjemo pse i mačke koje jedu travu. Ali nisu to jedine životinje koje se liječe ljekovitim biljem...
Vidi originalni članak

Znate li što rade majmuni kad obole od malarije ili pak imaju problema s probavom? Ako je nema u blizini kreću na dalek put kako bi pronašli biljku imena 'apsilia'  Ljekovita je to biljka koja im pomaže u borbi protiv parazita. 

Portal DW.de  istražio je što životinje znaju o medicini i došao do zanimljivih otkrića o samoliječenju životinja - ljekovitim biljkama.

Grubo lišće navedene biljke majmunima pomaže regulaciju crijeva odnosno brže izbacivanje parazita iz organizma. Istu biljku u Tanzaniji za liječenje koriste i ljudi.

Majmuni rado jedu i tzv. crne šljive koje im pomažu za liječenje rana nastalih kao posljedica ugriza zmija, ali i tijekom oporavka od virusnih infekcija te kod menstrualnih tegoba.

Jarići pak tijekom paše promatraju roditelje i pažljivo prikupljaju korisne informacije o 'zdravoj prehrani'. 

Kao i većina 'papkara' hrane se dijelovima biljaka koje u sebi sadrže visok postotak tanina ( lišće, sjemenke, stabljike, korijenje) koji životinjama pomaže kod čišćenja parazita. Kada se od njih očiste vraćaju se uobičajenom prehrani.

Mlade mušice pak organizam jačaju alkoholom koji dobivaju iz gnjilog voća,  alkohol ih također štiti od parazita. Instinktivno, osjete li da u okolišu ima parazita mušice jaja polažu u gnjilo voće te tako štite svoj podmladak.

Gusjenica poznata pod nazivom 'vunasti medvjed' hrani se biljkama koje u sebi sadrže alkaloide koji su otrovni. Tako štite se od parazita.

Za ljekovitost  propolisa vjerojatno znate.  I pčele ga koriste u izgradnji košnica - postavljaju ga na ulazu u košnicu te legla. Tako štite se od bakterija. Propolis antibakterijski djeluje i na ljude kojima također smanjuje bol.

Vjerovali ili ne, ali vrapci i zebe u Meksiku grade gnijezda od opušaka - nikotin ih navodno štiti od grinja, ali istovremeno šteti i njima samima. 

Kad govorimo o ljekovitosti biljaka ne smijemo zaboraviti niti na prehrambene navike kućnih ljubimaca poput pasa i mačaka koji pomoću određenih vrsta trava rješavaju želučane probleme.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare