To je to što me zanima!

Đaci u našoj školi od kopriva prave tekuće ekološko gnojivo

Škola ima učeničku zadrugu Vrisak koja se bavi zaštitom okoliša, čuvanjem tradicije i kulturne baštine razvijanjem ekološke svijesti, poduzetničkog duha i kreativnosti
Vidi originalni članak

Volim raditi u našem malom laboratoriju i zadruzi. Zbog toga razmišljam o upisu u kemijsku ili farmaceutsku školu.

Ispričala nam je to Gabrijela (12), učenica 6. razreda Osnovne škole “Ivan Goran Kovačić” u Cisti Velikoj u imotskom kraju. Njezina škola ima učeničku zadrugu Vrisak koja se bavi zaštitom okoliša, čuvanjem tradicije i kulturne baštine razvijanjem ekološke svijesti, poduzetničkog duha i kreativnosti.

Zadruga koja djeluje s prekidima od 1981. i broji 26 od 86 učenika, objedinjuje ekološku, likovnu, tkalačku te sekciju za turizam i baštinu koje, osim što provode niz samostalnih aktivnosti, usko surađuju na zajedničkim proizvodima te odlaze na sajmove i smotre.

Kroz tkalačku sekciju učenici tkaju torbice, rutavce, mirisne vješalice i srca, kao i vrećice s lavandom. Likovna sekcija ove agilne učeničke zadruge, između ostalog, izrađuje gipsane stećke, jer na području općine Cista Provo ima nekoliko lokacija s tim drevnim nadgrobnim spomenicima, a sekcija turizma i baštine prikuplja podatke o arheološkoj građi svojega kraja, kao i narodnu usmenu baštinu, poput stihova gange Imotske krajine. Osim što održavaju i uređuju školski vrt koji je 2012. bio nagrađen kao najljepši u primorskoj Hrvatskoj, prave prirodne sapune, ekološko gnojivo i insekticide od koprive.

- Učenici se kroz zadrugu uče timskom radu. Ekološka i tkalačka sekcija rade vrećice, mirisne vješalice i srca s lavandom. Izrada traži vještu ruku, ali i uzgoj lavande u vrtu. Turizam i baština zajedno s likovnom sekcijom prave turističke brošure i suvenire stećke – kaže Ivana Balić, učiteljica prirode, biologije i kemije, voditeljica ekološke sekcije. Devet učenika u ekološkoj sekciji stječu praktična i primjenjiva znanja te mogu pomoći na obiteljskim imanjima.

- To su djeca koja pomažu roditeljima u svakodnevnim poslovima u vrtu - rekla nam je Balić.

Smatra da bi ovakve aktivnosti trebalo bolje podržavati na razini cijelog školskog sustava. Zadruga se uglavnom financira iz sredstava škole i od prodaje proizvoda, a ponekad preko natječaja županije za uređenje školskog vrta.

- Uvijek postoji pitanje financija važnih za nabavu sirovina, opreme, proizvodnju i marketing. Želimo li njegovati poduzetnički duh i kreativni duh u školama, onda trebamo uložiti nešto što nije samo entuzijazam i dobra volja, nego i novac. Rad voditelja zadruga i voditelja sekcija, pogotovo onih uspješnih, nije samo 1 ili 2 sata tjedno, nego puno više sati koji bi svima trebali ući u redovitu satnicu – smatra Ivana Balić.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • Mira&Mira 06.05.2016.

    pohvalno...svaka čast onima koji su osnovali udrugu..

  • Preteznovedro 06.05.2016.

    Ne gnjavite djecu.

  • montex 06.05.2016.

    pazite da vam sad skolu ne ugase...

Komentiraj...
Vidi sve komentare