To je to što me zanima!

Ambiciozni planovi za razvoj obućarskog diva iz Vukovara

Startasice su naša karta za pobjedu: Iako smo imali uvjete za stečaj, Vladi smo predložili plan razvoja. Nove ćemo kupce privući i dvogodišnjim jamstvom na cipele
Vidi originalni članak

Na mjesto predsjednika uprave došao sam početkom travnja i naišao na kaos: prazne žiroračune, nelikvidnost, nebrigu za okoliš i za sigurnost radnika te gubitak vizije... Na skladištu smo našli robe vrijedne oko 165 milijuna kuna, koja se tu gomilala od 2007. Dio robe koja je bila u dobrom stanju plasirali smo u novootvorene outlete i raspodajne prodavaonice, opisuje predsjednik uprave Hrvoje Merki (38) stanje koje je zatekao kad je došao u bivši vukovarski obućarski div.

Borovo je prije 1991. godine zapošljavalo 23.000 ljudi. Do temelja je razoreno, a onda je počela agonija zbog lošeg upravljanja. Unatoč dugu od 180 milijuna kuna Hrvatskom fondu za privatizaciju, bivši direktor Mirko Ćavara vozio je VW Phaeton, limuzinu vrijednu pola milijuna kuna. Ove je godine automobil prodan i novcem se isplatila njegova otpremnina. Na ključna mjesta u Borovu postavljeni su novi direktori.

- Napravio sam analizu, a zatim predao potpredsjedniku Vlade Radimiru Čačiću plan oporavka i spašavanja tvrtke. Borovo je odmah moglo otići u stečaj jer je račun blokiran više od 7000 dana - objašnjava. Najvažniji je proizvodni pogon Borovo kožnata obuća u kojem je zaposleno dvjestotinjak radnika. U jednoj smjeni tijekom godine u tvornicama mogu proizvesti milijun pari.

- Dosad smo prodavali oko 800.000 pari cipela na godinu od čega ih je 200.000 proizvedeno u našim pogonima, a ostatak je bila kineska roba. Čak smo i konkurentne proizvode našli na svojim policama. To znači da se u hrvatskoj državnoj tvrtki prodavalo samo 22 posto domaćih proizvoda. Kupcima smo objasnili da je naša cipela zapravo ‘najjeftinija’. To su nedavno shvatili i djelatnici vukovarskog HŽ-a. Htjeli su uštedjeti i kupili su radnicima kineske cipele koje su im se raspale za dva tjedna. Dakle, ako ta cipela košta u prosjeku 200 kuna i ako se raspadne nakon šest mjeseci, to znači da će u dvije godine na obuću utrošiti 800 kuna po čovjeku.

>>> Više pročitajte u 24sataExpressu

Idi na 24sata

Komentari 25

  • nestašni 19.11.2012.

    s r e t n o Vam !

  • Kakma 18.11.2012.

    Tko moze biti tako glup i kupovati kinesko smece,kad se zna da to nece ni 1 mjesec dana izdrzati.To je blago receno bacanje novaca.

  • stela7 18.11.2012.

    zaposlite kojeg mladog dizajnera, otvorite web ducan i ulozite malo u marketing. na ljeto se otvaraju vrata evropa, ne virite samo kroz njih

Komentiraj...
Vidi sve komentare