To je to što me zanima!

Azijska strizibuba napala stabla u Hrvatskoj: 'Opasna je, zbog nje režemo i jako staro drveće'

Do 7. travnja na području Jankolovice planira iskrčiti ukupno 36 stabala platane, 148 stabala topole, 29 stabala duda i 7 grmova smokvi
Vidi originalni članak

U Hrvatskoj se od prošlog tjedna provodi akcija iskorjenjivanja štetnog organizma bilja, navodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH). 

Naime, Na području Jankolovice, nedaleko Biograda na Moru, tijekom 2022. otkrivena je azijska strizibuba (Anoplophora chinensis). Riječ je o karantenskom štetniku koji se smatra jednim od najopasnijih stranih štetnih organizama bilja u Europi, ali i u drugim područjima svijeta gdje nije prirodno rasprostranjen. Azijska strizibuba može uništiti stabla većeg broja voćarskih kultura, poput agruma, lijeske, jabuke... 

- Taj kukac sličnu štetu može nanijeti i vrijednim šumskim ili ukrasnim stablima, poput javora, divljeg kestena, johe, platane, brijesta ili breze. Upravo to se dogodilo na području Jankolovice, uz cestu koja vodi prema Biogradu na Moru. Zbog napada azijske strizibube, ogromna stabla platane gotovo su potpuno propala. Kukac je napao i brojna okolna stabla topole - navode iz HAPIH-a i dodaju kako se uklanjanje se može postići na nekoliko načina, od kojih je jedan uklanjanje svih biljaka domaćina štetnog organizama na određenom području.

- Tako se uništava štetni organizam prisutan u ili na zaraženim biljkama. Predostrožnosti radi, u takvim zahvatima najčešće se uklanjanju biljke za koje se zna da su zaražene, ali i druge okolne biljke domaćini, kod kojih zaraza nije potvrđena. Takav pristup nužan je za postizanje učinkovitosti iskorjenjivanja. U načelu, ne razlikuje se od sličnih pristupa u veterini ili javnom zdravstvu - pojašnjavaju u HAPIH-u. 

Stoga se do 7. travnja na području Jankolovice planira iskrčiti ukupno 36 stabala platane, 148 stabala topole, 29 stabala duda i 7 grmova smokvi. 

-  Akcija je zahtjevna zbog veličine stabala, pa su za vrijeme radova moguća zatvaranja prometa. Najveći izazov bit će uništavanje panjeva i cjelokupnog korijena velikih stabala. Temeljito uništavanje baze debla i korijena osobito je važno jer ličinke azijske strizibube najčešće žive i aktivne su u tim dijelovima biljke - kažu iz agencije. 

Međutim, uklanjanjem velikih stabala platane i topole, prometna turistička cesta izgubit će svoj prirodni ukras, ali i brojne životinje prirodno stanište, te plodna polja vjetrozaštitnu zonu.

- Zbog azijske strizibube morat će ukloniti i neka jako stara stabla - pričaju nam mještani.

- Sve spomenute gospodarske, ekološke i društvene posljedice ne mogu se usporediti sa štetom koju azijska strizibuba, ako se proširi, može uzrokovati u domaćoj poljoprivredi, šumarstvu i okolišu općenito - zaključuju u agenciji.  

 

Idi na 24sata

Komentari 19

  • -777- 09.04.2023.

    Pod hitno sva drva u samoizolaciju i cijepiti!!!

  • Antifašistaaa 09.04.2023.

    Kao da čovjeka autanizraju zbog štucavice.

  • mily 09.04.2023.

    čovjek je najopasnija strizibuba, sve će izmisliti kako bi opravdao uništavanje prirode ,,u ime prirode,,

Komentiraj...
Vidi sve komentare