To je to što me zanima!

Plenković: Od EU ćemo dobiti 357 mil. eura za Pelješki most

Europska komisija će idući tjedan dovršiti sve interne procedure za sufinanciranje dosad najvećeg EU projekta - cestovna povezanost s južnom Dalmacijom
Vidi originalni članak

Na početku današnje sjednice Vlade premijer Andrej Plenković uputio je ministrima nekoliko uvodnih riječi osvrnuvši se na događaje u proteklom tjednu.

"Još jednom čestitam svim pripadnicima Oružanih snaga i kopnenoj vojsci, potpredsjedniku Krstičeviću i ministru Medvedu, koji su proslavili svoj dan, mislim da je sve prošlo dostojanstveno i na najbolji mogući način. Imali smo i dan poduzetnika, vidjeli smo i podatke Zavoda za statistiku koje je potvrdilo kontinuirani rast BDP-a. Možemo biti zadovoljni kada je riječ o rastu zaposlenosti, potrošnji, investicijama koje pokazuju učinke porezne reforme. Očekujemo da nastavimo trendove pozitivnih makroekonomskih pokazatelja", rekao je Plenković te nastavio:

"Želim se osvrnuti na vijest koju smo dobili od ministrice Žalac, koja je dobila poziv povjerenice za regionalnu politike u EK. Riječ je o projektu cestovna povezanost s južnom Dalmacijom, koja uključuje izgradnju Pelješkog mosta, stonske obilaznice... Europska komisija će idući tjedan dovršiti sve interne procedure za sufinanciranje dosad najvećeg EU projekta. Želim zahvaliti Hrvatskim cestama koje su uložile godine stručnog rada u ovaj projekt. Od EU ćemo dobiti 357 milijuna eura bespovratnih sredstava za ovaj projekt koji će se u tri faze realizirati između 2017. i 2021. godine. Riječ je o strateškom projektu u kontekstu naših priprema za ispunjavanje kriterija za ulazak u Schengen. Zahvaljujem svima koji su na tome radili. Vjerujem da će svi ljudi biti zadovoljni s odlukama kojima ćemo svjedočiti idućeg tjedna.

"Dodao bih i da se nastavljaju sve nužne aktivnosti koje se tiču restrukturiranja Agrokora. Izvanredna uprava radi na rješavanju novih kredita kojima bi se osigurala likvidnost. Mislim da su ovo dobre vijesti i na tom tragu možemo nastaviti s aktivnostima", poručio je premijer.

Vlada je usvojila nacrt konačnog prijedloga Zakona o osiguranju radničkih tražbina koji se usklađuje sa zakonodavstvom EU. Ministar rada Tomislav Čorić  istaknuo je kako se ovim prijedlogom Zakona osigurava efikasnija zaštita egzistencije radnika na društveno prihvatljivoj razini. 

Nadalje, na sjednici je usvojena strategija Europske banke za obnovu i razvoj za RH te uredbu o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva financija. 

Prema strategiji Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Hrvatsku do kraja 2020. godine, EBRD planira u Hrvatsku ulagati 200 do 300 milijuna eura godišnje, ponajviše u projekte privatnog sektora. Tri su glavne smjernice strategije, istaknuo je Marić, a to su potpora konkurentnosti privatnog sektora, produbljivanje financijskog tržišta radi lakšeg financiranja manjih poduzetnika te promicanje boljeg poslovanja javnih poduzeća.

Vlada je darovala nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske ukupne vrijednosti osam milijuna i 380.000 kuna Sveučilištu u Splitu u svrhu rješavanja pitanja prostornih preduvjeta za Filozofski fakultet u Splitu i Rektorat.

Osim toga, za potrebe rješavanja problema smještaja Filozofoskog fakulteta u Splitu Vlada je dala i suglasnost Ministarstvu obrazovanja za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2018. i 2019. godini za sklapanje ugovora o kupoprodaji poslovne zgrade Brodomerkur.

Vlada je dala suglasnost i Gradu Poreču, Gradu Bjelovaru, Općini Tinjan te Općini Đurđenovac za zaduživanje. 

Prihvaćena je i odluka da se pokrene postupak za sklapanje Mnogostrane konvencije o provedbi mjera povezanih s ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ne bi li se spriječilo smanjivanje porezne osnovice i preusmjeravanje dobiti.

Vlada je usvojila nacrt konačnog prijedloga Zakona o osiguranju radničkih tražbina koji se usklađuje sa zakonodavstvom EU. Ministar rada Tomislav Čorić istaknuo je kako se ovim prijedlogom Zakona osigurava efikasnija zaštita egzistencije radnika na društveno prihvatljivoj razini. 

- Radniku se u slučaju otvaranja stečajnog postupka nad poslodavcem, primjerice,  osigurava pravo na neisplaćene plaće odnosno naknade plaće, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec zaštićenog razdoblja, kao i neisplaćene naknade plaće za bolovanje u zaštićenom razdoblju koju je prema propisima o zdravstvenom osiguranju bio dužan isplatiti poslodavac iz svojih sredstava, u visini do iznosa minimalne plaće za svaki mjesec proveden na bolovanju - rekao je ministar Čorić. 

Vlada je odgovorila i na zastupničko pitanje Peđe Grbina i Joška Klisovića u vezi sa sustavnom kontrolom svih putnika na vanjskim granicama schengenskog prostora i vanjskim granicama Europske unije.  U odgovoru su istaknuli kako je granična policija poduzela sve mjere iz svoje nadležnosti, u smislu ljudstva i tehnike, kako bi se vrijeme čekanja na provedbu granične kontrole svelo na najmanju moguću mjeru. Nadalje su naglasili kako Vlada nastavlja poduzimati sveobuhvatne diplomatske napore kako bi se maksimalno iskoristilo pravo na ciljane umjesto sustavnih provjera putnika. 

- Na dan stupanja na snagu nove Uredbe, 7. travnja 2017., predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je pismo predsjedniku EK Jean-Claude Junckeru u kojem upozorava na velike gužve na graničnim prijelazima i moguće posljedice takve situacije na hrvatsko gospodarstvo i turizam. Pozvao je Europsku komisiju da žurno, u suradnji s relevantnim hrvatskim službama te susjednim državama članicama Slovenijom i Mađarskom, razmotri posljedice primjene Uredbe i pronađu odgovarajuća rješenja za postojeći problem - stoji u odgovoru Vlade.

Dodaju, nadalje, i kako je  održan i trilateralni sastanak predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske, Andrejom Plenkovićem i predsjednikom Vlade Republike Slovenije, Mirom Cerarom na kojem je dogovoreno da će slovenska i hrvatska strana, temeljem smjernica koji je izradila Europska komisija, prelazit sa sustavnih na ciljane kontrole kada granična policija utvrdi da su čekanja na granicama duža od 15 minuta.

- Kao posljedica aktivnosti Vlade Republike Hrvatske situacija na graničnim prijelazima se normalizirala te su otklonjeni negativni učinci na naše gospodarstvo svakodnevni život naših građana te percepciju Hrvatske kao turističke destinacije velikog broja državljana država članica EU-a - zaključila je Vlada u odgovoru. 

Ministar financija Zdravko Marić je predstavljajući Uredbu o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva financija istaknuo kako Uredba donosi novu sistematizaciju, s manjim brojem zaposlenih. Prema predloženoj Uredbi predviđeno je 8863 službenika i namještenika što 486 manje nego do sad.

Ustrojava se i Uprava za makroekonomske analize, EU i međunarodne financijske odnose kako bi se djelotvornije pratilo gospodarsko kretanje, a u okviru Uprave za gospodarstvo i financijski sustav jačaju se poslovi vezani uz financijske analize poslovanja tvrtki u državnom vlasništvu.  Tzv. porezni USKOK, istaknuo je Marić, ostaje sastavni dio Porezne uprave. 

 

 

Idi na 24sata

Komentari 101

  • kamenjar 01.06.2017.

    Cuj 357.000.000€ ,ovaj Efteling stalno nesto prica a kad EU da Srbiji 50.000 € bruje svi mediji cijeli tjedan!!!! Bravo Plenki !!!!

  • 01.06.2017.

    Kome treba nek ga i plati,a to su gospari ušlagirani

  • hadzostrogi 01.06.2017.

    Koji iritantni lik. Sere po tri sata i nista ne kaze.

Komentiraj...
Vidi sve komentare