To je to što me zanima!

Sirijska vojska: Povlačimo se! Oporba: Još traju granatiranja

U utorak ujutro vojska je bombardirala Homs, a u noći su izbili sukobi i na granici s Turskom i Libanonom. U ponedjeljak je ubijeno više od 100 ljudi, većinom civila
Vidi originalni članak

Nasilje i ubojstva civila u Siriji i dalje ne prestaju unatoč roku za primirje koje bi, prema UN-ovoj rezoluciji, danas trebalo stupiti na snagu. Prema toj rezoluciji, na koju je pristao i sirijski predsjednik Bašar al Assad,  vojska se trebala potpuno povući. No, još u utorak ujutro vojska je bombardirala Homs, a u noći su izbili sukobi i na granici s Turskom i Libanonom, javlja BBC.

U ponedjeljak je ubijeno više od 100 ljudi, većinom civila. 

Ministar Mualem: Vojska se počela povlačiti 

Damask je pristao na uvjete primirja ali traži pismene garancije svojih suparnika da će predati svoje oružje, na što je SAD poručio kako je to samo izgovor kojim Sirija samo produljuje agresiju te da nema nikakvih znakova da se vojska povlači.

Sirijski ministar vanjskih poslova Valid Mualem kazao je kako je Damask 'već počep povlačenje vojnih postrojba iz pojedinih pokrajina' te da su oslobodili nekoliko ljudi kojisu 'sudjelovali u nemirima'. Oporba je, međutim, izjavila da se sirijska vojska ne povlači već tenkovi nastavljaju granatirati gradove. 

Mualem je u Moskvi optužio Tursku da naoružava pobunjenike i pomaže im napadati sirijsku vojsku s turskog teritorija.

Annan će obići logore sa sirijskim izbjeglicama

Annan bi u utorak trebao doći na jug Turske u posjet logorima sirijskih izbjeglica. Na jugoistoku Turske sada se nalazi oko 25.000 izbjeglica iz Sirije, a turske vlasti podižu nove kampove za njihov smještaj. Među njima je i nekoliko stotina dezertera iz sirijske vojske. 

U Turskoj se strahuje da će se problemi s izbjeglicama još više zaoštriti ako se u susjednoj zemlji nastave borbe. Turski premijer Recep Tayip Erdogan zaprijetio je mjerama ako režim u Damasku ne prekine nasilje do zadanog roka. Erdogan nije precizirao što bi Turska poduzela. 

Razmatra se nekoliko scenarija, posebice uvođenje tampon zona na granici. Liberalni list Milliyet piše da će u slučaju da broj sirijskih izbjeglica u Turskoj prijeđe 50.000, Ankara razmotriti osnivanje humanitarnih koridora na granici.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • MLADEN_5 13.04.2012.

    Sumnjiva situacija.

  • MLADEN_5 13.04.2012.

    Vojska ima svoje interese , a narod svoj.

  • jdn 10.04.2012.

    Kako mi je ovo poznato odnekuda prije 20-ak godina. Nadam se da i tamo postoji neka tvornica traktora

Komentiraj...
Vidi sve komentare