To je to što me zanima!

Glazbene 80-e: Puno festivala, pobjeda Rive i rađanje 101-ce

Kad je grupa Riva pobijedila na Euroviziji 1989. s pjesmom 'Rock me', označilo je to kraj jedne ere pop-kultutre koje se i dan danas nostalgično prisjećamo
Vidi originalni članak

Osamdesete su označile početak buđenja civilnog društva u Hrvatskoj. U Zagrebu je 1984. s emitiranjem započeo Omladinski radio , današnji Radio 101 . Bio je poznat po temama koje su izazivale kontroverzu i bio je najutjecajniji medij tog vremena.

Uvijek je pokušavao oživjeti grad i njegove ljude u društvenim akcijama i događanjima. Ženska prava bila su također jedna od aktualnih tema tih godina. Feministice su tvorile pitanje žena u umjetnosti i kulturi. 1988. osnovan je SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja.

Prava žena postaju društvena tema. Veliki društveni događaji tog vremena, koji su imali i kulturnu konotaciju, bili su festivali. Zagrebfest najstariji je festival zabavne glazbe u ovom dijelu Europe i okupljao je mnoga poznata imena, od Arsena Dedića do Olivera Dragojevića.

Opatijski festival bio je još jedan važan glazbeni događaj gdje su se natjecali najpoznatiji domaći glazbenici. U Puli je 1988. organiziran prvi 'Đoserov memorijal' , za pjevača Atomskog skloništa Sergia Blažića - Đosera koji je preminuo godinu prije. Memorijal je postao najveća estradno-sportska humanitarnu manifestacija na koju su dolazili svirati najveća imena tadašnjeg rock scene, a prije nastupa uz pivu pogledati i nogometne turnire.

Umjetnost i književnost svakodnevno su se događale na ulicama gradova. U kultnim kafićima smišljali su se novi hitovi , pisala poezija i dolazile ideje za razne umjetničke postave koji su možda i bili ispred svog vremena. Zabava je bila tamo gdje je bilo dobro društvo. A to je bilo gotovo svugdje.

Kad je grupa Riva pobijedila na Euroviziji 1989. s pjesmom 'Rock me', označilo je to kraj jedne ere pop-kultutre koje se i dan danas nostalgično prisjećamo.

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare