To je to što me zanima!

Guverner HNB-a: 'Crna prognoza za jesen nije realna'

Guverner HNB-a Boris Vujčić, tvrdi da crne prognoze za jesen nisu realne jer su u u ovom trenutku prognoze kretanja BDP-a povoljnije nego što su bile na proljeće.
Vidi originalni članak

Na konferenciji 'Dan velikih planova' u organizaciji Lidera, guverner HNB-a Boris Vujčić, komentirao je crne prognoze za jesen.    -

 - Dominantna nota je da nas čeka crna jesen i da će biti gore nego što je bilo u vremenu iza nas - što nije realno jer smo na proljeće imali karantenu i lockdown - rekao je Vujčić.

KONFERENCIJA Dan velikih planova: Dolazi nam godina puna izazova, je li moguć i brz oporavak?

Vujičić tvrdi da su ga prozvali dežurnim optimistom, ali da njegovi stavovi imaju uporište u realnim brojkama. Rekao je da su u ovom trenutku prognoze kretanja BDP-a povoljnije nego što su bile na proljeće jer su podaci za drugi, ali i za treći kvartal optimističniji nego li je to izgledalo za vrijeme lockdowna.

- Predviđeni pad BDP-a je oko osam posto za Hrvatsku i države u europskom okruženju - rekao je Vujčić i dodao da hrvatski vanjskotrgovinski partneri ipak očekuju manji pad BDP-a od Hrvatske kao i da vjerojatno do 2023. nećemo doći na razine prije krize.

Svi pokazatelji upućuju na početak oporavka, ali intenzitet oporavka nije jednak u svim sektorima niti može biti:

- Za ovu je krizu karakteristično da imamo snažan pad ekonomske aktivnosti, ali relativno kratkotrajan za veći dio ekonomije, a za pad smo zaslužni samo kroz uvođenje karantene. - objasnio je Vujčić.

DAN VELIKIH PLANOVA Kreatori ekonomske i monetarne politike na jednome mjestu – što nas očekuje 2021.

Zbog recesije je došlo do različitih padova u sektorima, ali industrijska proizvodnja i građevinska aktivnost su se vrlo brzo oporavile. No, usluge kao što je ugostiteljstvo još uvijek su u lošoj situaciji i oporavak u tom sektoru će trajati duže. Što tiče robnog izvoza, zbog lockdowna se bilježi pad svih komponenti u drugom kvartalu. No, Hrvatska bilježi manji pad izvoza nego druge, usporedive zemlje, a to je zato što imamo manji udio izvoza u BDP-u nego druge zemlje.

Vujčić se osvrnuo i na radna mjesta, točnije njih 50 000 izgubljenih što znači da smo trenutno na razini zaposlenost iz 2018. Upozorio je da bi nas bilo kakvo odgađanje ulaska u tečajnu listu unazadilo za bar godinu dana. 

- Tečajna politika ostaje ista, tečaj ćemo održavati sve od ulaska u Eurozonu i to je tečaj našeg ulaska u EU. - završio je Vujčić.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • samoproglašena_antifukarica 24.09.2020.

    mene još uvijek zanima objašnjenje narodne banke o privilegiranom položaju financijskih institucija u odnosu na druge poslovne subjekte u rh. kako je moguće u državi s jednom i jedinom službenom valutom hr kunom, postoje poslovni subjekti koji za razliku od svih ostalih poslovnih subjekata imaju pravo definirati svoje usluge koristeći stranu valutu te svoj usluge naplatiti u toj stranoj valuti (dolar, euro, franak, jen, itditd...samo ne HRK)?

  • 24.09.2020.

    Nemam financija pa nemam crnih prognoza

  • darkam 23.09.2020.

    Ma cvjetaju nam ruže, posla da mogu birati koji, režije niske ma niti ne osjetim jer mi je plaća toliko velika, ma da si sve priuštim ili ipak, da skinem ove njihove ružičaste naočale. onda će skužiti kad potroše sve novce od EU za poticaje radnih mjesta, biti će više nezaposlenih nego davne 91 i država pred bankrotom

Komentiraj...
Vidi sve komentare