To je to što me zanima!

Hitne pacijente iz Metkovića vozit će u bolnicu u Mostaru

Kada govorimo o najhitnijim pacijentima, tu se misli na srčane i moždane udare te na teške višestruke traumatološke ozljede u, primjerice, prometnim nesrećama
Vidi originalni članak

Ministarstvo zdravstva se predomislilo i odlučilo prestati s opstrukcijom, pa će Hitna pomoć životno ugrožene pacijente iz Istre ipak prevoziti u najbližu bolnicu u slovenskoj Izoli. Ujedno je u srijedu potpisan sporazum o prekograničnoj suradnji između Hrvatske i BiH, pa će se hitni pacijenti iz doline Neretve voziti u bolnicu u Mostaru.

Nakon što je u travnju predstavljen projekt suradnje istarskog Zavoda za hitnu medicinu i Splošne bolnice Izola, javnost je neki dan ostala zgrožena kada je isplivao dokument kojim Ministarstvo zdravstva odbija podržati ovaj projekt spašavanja života jer, kako su naveli, diskriminira stanovnike drugih dijelova države, osobito one iz doline Neretve.

Nejasno je zašto takav stav, budući da je projekt prekogranične suradnje s BiH i mostarskom bolnicom bio pred samim završetkom. Također, u Ministarstvu su kao dodatni razlog odbijanja naveli da u istarskom projektu nije definirano hoće li HZZO plaćati samo hitno zbrinjavanje, ili i naknadno liječenje pacijenata u Izoli.

- Sve piše u protokolu koji je uredno dostavljen i Ministarstvu i HZZO-u, samo ga je trebalo pročitati. HZZO plaća hitno zbrinjavanje, a čim je pacijent sposoban za transport vraća ga se u Hrvatsku na liječenje. U utorak smo bili na sastanku s predstavnicima Ministarstva i HZZO-a i potvrdili su nam da projekt ipak ide dalje kako je planirano, tako da ćemo od 1. srpnja najhitnije pacijente prevoziti u Izolu – kaže nam dr. Gordana Antić, zamjenica ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Istarske županije.

Kada govorimo o najhitnijim pacijentima, tu se misli na srčane i moždane udare te na teške višestruke traumatološke ozljede u, primjerice, prometnim nesrećama.

Takvih pacijenata u Istri je godišnje oko 80, a u dolini Neretve oko 200. Istrijane se sada vozi u KBC Rijeka i OB Pula. Kada je sjeverna Istra u pitanju, do obje bolnice ima više od sat vremena vožnje, ako su prometni uvjeti dobri.

Pacijente iz doline Neretve Hitna pomoć vozi u OB Dubrovnik i KBC Split, također udaljene više od sat vremena. Veliki je to problem, jer kod životno ugroženih pacijenata najvažniji je takozvani "zlatni period" kada moraju doći do bolnice i svaka minuta doslovce im znači život. Stoga su projekti prekogranične suradnje neophodni, kako u Istri, tako i u Dubrovačko neretvanskoj županiji. Jer do Izole hitnoj treba tek desetak minuta, a onoj na jugu oko pola sata do Mostara. Za pacijente to predstavlja daleko veću šansu za spašavanje života.

Idi na 24sata

Komentari 25

  • POTPEC 05.06.2019.

    Logićno lakše je plaćati drugima - strancima nego graditi svoje bolnice, liječiti građane u svojim bolnicama, i GOMILATI GUBITKE... Bravo ministre još jednim svojim potezom ( ko zna koji već) pokazuješ koliko poštuješ građane Hrvatske i misliš o njima. ALI zato znaš ih itekako musti.

  • mestar 05.06.2019.

    He, moj narode, nazad u jugotvorevinu nas vode lazni domoljubi i jugo komi nestalgicari. Nista protiv Mostara. Izole itd. Dobro ponekad u iznimnom slucaju ako bas toliko hitno ili nema drugog izbora, ali sve? Puno ti obecavaju svima prije izbora. Peljeski most planiraju od 95. poceli gradit 2008. bit ce gotov kad? To je jedini most na svijetu u kojeg je vise ulupano novca na planiranje, materijal i gradnju, pa opet planiranje, rusenje izgradenog pa ponovo. Kad su drugovi koji vladaju sve ove godine obecali neretvanskoj dolini izgradit bolnicu tako da pokriva meduprostor od 200 plus km? Obecavaju prije svakoh izbora jedni i drugi a ostali koji bi nesto napravili u Hrvatskoj nemogu i nece dobit sansu da nesto naprave. Neka kmecite sami ste krivi sto je tako. Sve dok se ne opametite do tad ce vas svi varat, obecavat a nista od toga ispunjavat. Bitanski politicari nisu trebali puno objasnjavat svom narodu prije Breksita dosta su bile dvije rijeci- 'Preuzmite kontrolu!' Kod nas svi kukju i zale se izmedu izbora pa kad treba izic glasovat, referendum itd. izide deset petnaest% onih koji podrzavaju te kojima ce bit dobro koji god pobjede jer su njihovi jedni i drugi jos iz proslih sistema su bliski jedni drugima.Kakav narod takva vlada. Poslije toliko stradanja opet nas vracaju gdje smo bili prije rata, po direktivi bruxellesa ne beograda kao nekad.

  • Velečasni 1 05.06.2019.

    Sve je to fumus vaginalis. 21. st. je. Postoje helikopteri i to sanitetski. Samo tri helikoptera mogu ostvariti "zlatni sat" na području cijele Hrvatske. Ali, ne... treba kupovati flotu Audija koji koštaju kao 20 helikoptera.

Komentiraj...
Vidi sve komentare