To je to što me zanima!

Hrvatima su nastavili suditi u Zambiji, brane se sa slobode

Za ovaj tjedan su im najavljena dva ročišta, jedno danas, a drugo 10. veljače
Vidi originalni članak

Jutros u 9 sati (po našem vremenu u 8) nastavilo se suđenje Hrvatima u Zambiji koji su 7. prosinca uhićeni u zračnoj luci u Ndoli zbog sumnje u krijumčarenje ljudima. Oni su 48 dana proveli u zambijskom pritvoru, nakon što su ih uhitili u trenu kad su s posvojenom djecom krenuli prema Hrvatskoj.

Sudac ih je pustio da se brane sa slobode nakon što su platili jamčevinu u iznosu od 1000 dolara, a dodatno su morali platiti produljenje vize i regulaciju boravišta. Za ovaj tjedan su im najavljena dva ročišta, jedno danas, a drugo 10. veljače.

Prošlo je ročište odgođeno zbog nemogućnosti dolaska suca, a na prethodnom ročištu održano je saslušanje dvije svjedokinje, obje djelatnice hotela u kojem su odsjedali Hrvati. Obje svjedokinje je predložilo i pozvalo Državno odvjetništvo Zambije. Nakon njih, sud je saslušao i treću svjedokinju, službenicu zračne luke Simon Mwansa Kapwepwe. U toj zračnoj luci su uhićeni hrvatski građani.

Njihova je sudbina u rukama dvojice odvjetnika. O njima ovisi koliko će dobro pripremiti obranu i uvjeriti sud u ono što obitelji uhićenih tvrde - da njihova djeca, braća i sestre nisu nikakvi krijumčari ljudima nego kako su, u želji da prošire svoju obitelj te pruže dom djeci iz sirotišta, odlučili posvojiti mališane iz DR Konga na isti način kao što su to učinili mnogi hrvatski parovi prije njih.

EKSKLUZIVNO ZA 24SATA Ispovijest Belgijke: 'Posvojila sam kćer iz DR Konga i kasnije doznala da je ona oteto dijete!'

Djeca imaju hrvatsko državljanstvo

Odvjetnika Kelvina Silwimbu dodijelio je sud po službenoj dužnosti, a Gideona Kalandanyu angažirale su obitelji uhićenih. On je stariji i mnogo iskusniji odvjetnik od Silwimbe. Obitelji uhićenih angažirale su ga nakon što su dobile listu od Ministarstva vanjskih i europskih poslova s imenima odvjetnika u Zambiji koji bi mogli pomoći našim državljanima da dokažu svoju nevinost u ovom mučnom i ni za koga laganom slučaju.

Gideon Kalandanya radi kao partner u odvjetničkom društvu GM Legal od 2014. godine u gradu Kitwe, a Silwimba je mlađi odvjetnik koji je lani primljen u odvjetničku komoru Zambije.

Dokumentaciju koju su hrvatski državljani dobili od suda iz DR Konga predali su hrvatskim sudovima, koji su potom donijeli odluku da je posvajanje djece legalno te su ona dobila hrvatsko državljanstvo i sve ostale hrvatske dokumente.

EKSKLUZIVNO Ispovijest obitelji para uhićenog u Zambiji: 'Bojimo se da više to dijete nećemo vidjeti, teško je'

Ne smiju napuštati Ndolu

Podsjetimo kako im je sud zabranio da napuštaju Ndolu, oduzeli su im putovnice te im nisu vratili ni mobitele. Smjestili su ih sve zajedno, moraju se javljati na policiju svakih osam dana. Posve su isključeni od svijeta već gotovo dva mjeseca, a nisu imali čak ni osnovno pravo na prvi poziv, koje imaju zatvorenici u prva 24 sata od pritvaranja.

U zambijskom zatvoru Kansenshi u gradu Ndoli - u kojemu nisu imali ni krevete, spavali su na dekama koje su stavili na pod, okruženi žoharima i stjenicama - proveli su 48 dana. Iako im je sudac odobrio puštanje da se brane sa slobode, nakon toga su ipak još dva tjedna ostali u zatvoru jer su imigracijske službe tražile da reguliraju svoj boravak u Zambiji, da produlje vize i srede boravište.

Njihove obitelji u Hrvatskoj zabrinute su za njihovo zdravstveno stanje jer trpe agoniju koja traje već dva mjeseca. Ono što ih najviše brine je što je s djecom, za koju je samo poznato da se nalaze u strogo čuvanim uvjetima i nitko od hrvatskih vlasti ne može do njih, a riječ je o djeci koja su hrvatski državljani s obzirom na to da su hrvatski sudovi potvrdili legalizaciju posvajanja djece iz DR Kongo nakon što su dobili dokumentaciju s tamošnjeg suda da im se odobrava posvajanje.
 

Idi na 24sata

Komentari 25

  • dušek 06.02.2023.

    "a riječ je o djeci koja su hrvatski državljani s obzirom na to da su hrvatski sudovi potvrdili legalizaciju posvajanja djece iz DR Kongo" - potvrdili su legalizaciju nezakonito, ne poštujući zakonom propisanu proceduru. Što, po meni, čini svu daljnju dokumentaciju ništavnom, uključujući i državljanstvo.

  • blue81 06.02.2023.

    Sto je njima ovo trebalo i s cim se ti ljudi bave.. ljudska glupost je neunistiva

  • Provalija Zulufepuštampašić 06.02.2023.

    "Dokumentaciju koju su hrvatski državljani dobili od suda iz DR Konga predali su hrvatskim sudovima, koji su potom donijeli odluku da je posvajanje djece legalno te su ona dobila hrvatsko državljanstvo i sve ostale hrvatske dokumente." - ajmo još jednom ponoviti - prema hrvatskim zakonima, to nije propisana procedura. Sud u Hrvtskoj ne može donijeti takvu odlugu bez prethodnog odobrenja Ministarstva. Oni ga nisu imali, pa se postavlja pitanje kako i temeljem čega je sud, bez potrebne dokumentacije, donio takvu odluku

Komentiraj...
Vidi sve komentare