To je to što me zanima!

Hrvatska je prva po pretilosti i druga po smrtnosti od raka u EU

Zemlja je 2019. imala 311 slučajeva smrti od raka na 100.000 stanovnika, 25 posto više od prosjeka EU-a. Lošija je samo susjedna Mađarska
Vidi originalni članak

Hrvatska je prva po pretilosti, druga po smrtnosti od raka i peta po pušenju u Europskoj uniji, navodi se u izvješću Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Zemlja je 2019. imala 311 slučajeva smrti od raka na 100.000 stanovnika, 25 posto više od prosjeka EU-a. Lošija je samo susjedna Mađarska.

SAVJETI STRUČNJAKA Čak 35% djece od 8 do 9 godina ima višak kila: Roditelji, pazite na njihovu prehranu i aktivnost

Najčešći uzroci smrtnosti od raka među muškarcima 2019. bili su rak pluća, uključujući dušnik i dušnice (2013 smrtnih slučajeva), debelog crijeva (1264) i prostate (809). Kod žena su najčešći uzroci bili rak pluća (870 smrtnih slučajeva), debelog crijeva (839) i dojke (757).

Procijenjena incidencija raka u Hrvatskoj približno je jednaka prosjeku EU-a, ali Hrvati puno manje od prosjeka Unije sudjeluju u programima za rano otkrivanje raka dojke, vrata maternice i debelog crijeva. Na to se rjeđe odazivaju stanovnici u ruralnim područjima te nižeg stupnja obrazovanja i dohotka, kaže OECD.

U vrhu po pretilosti i pušenju

U izvješću također piše da Hrvatska ima veću stopu pretilosti ili prekomjerne tjelesne težine nego ijedna druga država članica EU-a, a u samom je vrhu i prema udjelu pušača.

Pušenje, prekomjerna tjelesna težina i pretilost te onečišćeni zrak veći su čimbenici rizika od raka u Hrvatskoj nego u drugim članicama EU-a.

SITUACIJA JE OZBILJNA Debljina i plodnost: 'Žene znaju imati više testosterona, a muškarci probleme s erekcijom'

"Kvaliteta liječenja raka u Hrvatskoj niža je nego u drugim državama članicama EU-a. IHME procjenjuje da je 2019. zbog raka izgubljeno 282.113 godina života ili 6641 na 100.000 stanovnika, 15 posto više od prosjeka EU-a od 5717 u istoj godini", ističe se. Istovremeno su ukupni troškovi liječenja raka za 11 posto veći od prosjeka bloka.

U izvješću se upozorava da "nedostatak zdravstvenih radnika i medicinske opreme ograničavaju pristup liječenju raka" u Hrvatskoj.

Što Hrvatska čini?

Hrvatska je u prosincu 2020. predstavila Nacionalni strateški okvir protiv raka ode 2020. do 2030. Iste godine je postala prva članica EU-a koja je uvela nacionalni probir za rano otkrivanje raka pluća. Napredovalo se u organizaciji palijativne skrbi, ali nedovoljno, navodi se u izvješću.

PANEL O PRETILOSTI DJECE Čak 35 posto osmogodišnjaka u Hrvatskoj je pretilo: 'Prevencija mora početi već u vrtićkoj dobi'

Hrvatima su besplatno dostupna dva cjepiva za smanjenje incidencije infekcija povezanih s rakom: cjepivo protiv virusa hepatitisa B, koji se povezuje s rakom jetre, i cjepivo protiv humanog papiloma virusa (HPV), koji se povezuje s rakom vrata maternice i drugim vrstama raka, dodaje OECD.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • zagraj 02.02.2023.

    Nikakvo čudo,od svih EU država mi uvozimo najlošiju hranu koja je puna aditiva a sami svoje nemamo,ono malo što se proizvodi to se izvozi,ne ostaje nam ništa drugo nego da jedemo lošu uvoznu hranu od koje se samo debljamo,ono malo kvalitetne hrane nam pojedu političari,elita....

  • bečar-bečar 02.02.2023.

    ipak su kobasice problem 🤔😥

  • truckjimy 02.02.2023.

    ovo s cigaretama balkanaska prčija, nemaš par poštenih kafića u gradu, pardon selu zagrebu gdje možeš ko čovjek popiti kavu i piće a da nakon toga ne smrdiš

Komentiraj...
Vidi sve komentare