To je to što me zanima!

Hrvatski ministri sudjeluju tek na oko pola sastanaka EU-a

Rumunjski i portugalski ministri sudjelovali su na preko 90 posto ministarskih sastanaka, slijede Litva, Bugarska, Finska, Belgija, Velika Britanija
Vidi originalni članak

Hrvatski ministri sudjelovali su tek na nešto više od polovice ministarskih sastanaka EU-a u zadnje tri godine, samo su slovački, poljski i slovenski ministri rjeđe sudjelovali od hrvatskih kolega, dok su s druge strane rumunjski i portugalski ministri sudjelovali na više od 90 posto sastanaka Vijeća EU-a, pokazuje istraživanje danskog think tanka Europa.

Ta je organizacija istražila popise sudionika svih sastanaka Vijeća EU-a održanih od 28. lipnja 2015. do 1. kolovoza 2018. 

Vijeće EU-a je jedna od najvažnijih institucija EU-a. Čine ga ministri zemalja članica i ono zajedno s Europskim parlamentom donosi zakone na razini EU-a. Vijeće EU-a sastaje se u različitim formatima ovisno o temama na dnevnom redu. Vijeće EU-a jedinstven je pravni subjekt, ali sastaje se u deset različitih „sastava”. Svaki od deset različitih sastava Vijeća može donijeti akt koji je u nadležnosti jednog od ostalih sastava Vijeća. Stoga se u zakonodavnim aktima koje Vijeće donosi sastavi ne spominju.

Tih deset formata Vijeća su sljedeći: Poljoprivreda i ribarstvo; Konkurentnost; Ekonomski i financijski poslovi; Okoliš; Zapošljavanje, socijalna politika, zdravstvo i pitanja potrošača; Obrazovanje, mladi, kultura i sport; Vanjski poslovi; Opći poslovi; Pravosuđe i unutarnji poslovi; Promet, telekomunikacije i energetika. Svi službeni sastanci Vijeća održavaju se u Bruxellesu, osim u travnju, lipnju i listopadu kada se održavaju u Luxembourgu. Zemlje članice koje obnašaju 6-mjesečno rotirajuće predsjedništvo, organiziraju neformalne ministarske sastanke na svom tlu.

Na sastancima Vijeća države članice predstavljaju ministri, a mogu ih mijenjati državni tajnici, zamjenici ministri ili veleposlanici. 

S druge strane, na sastancima Europskog vijeća, najvišeg političkog tijela EU-a koji čine šefovi država ili vlada zemalja članica, čelnike ne mogu mijenjati ministri ili još niži dužnosnici. U slučaju spriječenosti, šef neke države ili vlade može zamoliti nekog od preostalih 27 kolega da ga zastupa. Europsko vijeće, za razliku od Vijeća Europske unije, nije zakonodavno tijelo.

Prema istraživanju danskog think tanka Europa, rumunjski i portugalski ministri sudjelovali su na preko 90 posto ministarskih sastanaka, slijede Litva, Bugarska, Finska, Belgija, Velika Britanija i još pet zemalja čiji su ministri sudjelovali na između 80 i 90 posto sastanaka.

Najrjeđe su sudjelovali ministri Slovačke i Poljske, na oko 52 posto sastanaka, što znači da ih je gotovo na svakom drugom sastanku zamjenjivao netko od nižih dužnosnika. Slijedi Slovenija s oko 54 posto sastanaka i Hrvatska s oko 56 posto sastanaka. Prosjek na razini EU-a je 75 posto.

Think tank ne daje podatke o nazočnosti po pojedinim formatima Vijeća, osim za danske ministre.

Idi na 24sata

Komentari 9

  • efteling 23.09.2018.

    Ili em sto Brisel casti mineralnom vodom,kavom...u Briselu se moze pojesti belgijski pomfrit..od kitove masti za male novce i jos nesto dodataka od mesnih preradjevina...10-ak eurica..I dobro belgijsko pivo 3-4 eurica...a moze i Hoogarde,belo pivo sa secerom po obodu case i kriskom limuna..I po danu im ostane 2-300 eurica...nije vredno truda.A Brisel je bogat restoranima gde se za relativno male novce moze izvrsno jesti...Restoran EU-parlamenta mi na zalost nije poznat...Ali uticajem francuskwe kuhinje Brisel pruza stvarno zanimnjih jelovnik...a Belgijanci su burgoni koji stvarno uzivaju i u atmosferi i jelu...nisu kao moji Holandjani...brzi,ekspeditivni i gde je jelo guibljenje vremena a time i novca.Eto ni to hrvatskim ministrima nije interesantno...a meni da nije...i zakljucak...balkanci se tesko menjaju...prilagodjavaju...Tu ste vi Hrvati prvaci...

  • efteling 23.09.2018.

    Ni bogate dnevnice ih ne privlace otici i makar aktuelnosti saznati...?Pa izvlacim zakljucak da im je isplativije ne ici...

  • Maxmagnuss 23.09.2018.

    Dajte molim vas. Putovanja i prisustovanje sastancima su jedan vid rada.Nisu hrvatski ministri za tu bogohulnu i tako tešku riječ stvoreni. Taman da rad i u odijelima bio. Oni su tu da primaju plaće čim veće tim bolje, ubiru dnevnice i naknade svih troškova. Naravno, uvećane, od stvarne vrijednosti. Koriste službena vozila kao svoja, što u biti jesu jer su državna aa time i njihova. Besplatno jedu i piju, jer je normalno da čovjeku ili ženi poslije naporna rada treba okrepa čim češće.. A rad. Budite ozbiljni. Rad je za siromahe i glasaće.

Komentiraj...
Vidi sve komentare