To je to što me zanima!

I Njemačka uz nas: Žele da se turbobojleri izuzmu iz zabrane

Problem je u tome da se nakon kvara takvih bojlera sada mogu kupiti samo kondenzacijski, a to znači i sanaciju dimnjaka, a u zgradama bi onda svi morali mijenjati bojlere, što je ogroman trošak
Vidi originalni članak

Radna skupina Europske komisije prihvatila je hrvatski prijedlog i izuzela turboplinske bojlere iz Uredbe o ekodizajnu. Naime, tom je uredbom od 2015. zabranjena ugradnja takvih bojlera. Osim Hrvatske, problem s turboplinskim bojlerima prijavila je i Njemačka u kojoj je 300.000 takvih bojlera.

Hrvatska traži izuzeće turboplinskih bojlera jer bi njihova zamjena kondenzacijskim značila velik financijski udar, a sljedeći sastanak te radne skupine bit će ovaj tjedan u Bruxellesu, piše Večernji list. 

Problem je u tome da se nakon kvara takvih bojlera sada mogu kupiti samo kondenzacijski, a to znači i sanaciju dimnjaka te, kad se radi o zgradi, zamjenu svih bojlera na toj dimovodnoj vertikali. Odnosno, i oni kojima bojleri rade bi ih trebali mijenjati. 

Procjena je da je u Hrvatskoj oko 75.000 takvih bojlera, a trošak zamjene i sanacije dimnjaka bio bi od 15.000 do 20.000 kuna - po stanu. U Udruženju opskrbljivača i distributera plinom predlažu da se dopusti prodaja turbobojlera i dalje - ali samo kao zamjena postojećih.

Slično već dopušta Uredba za atmosferske bojlere spojene na zajedničke dimnjake, a takvih je oko 5 milijuna u Uniji.

Idi na 24sata

Komentari 11

  • Uragan_1 23.04.2019.

    Svi ti bojleri su proizvodeni u EU i nama prodavani. Neka izviole svoj štetni proizvod zamijeniti ekološkim o njihovom trošku tj. novcima iz EU fondova.

  • arwin 23.04.2019.

    Ekoterorizam u službi krupnog kapitala malo popustio stisak!? Zašto pobogu?

  • beowulf1 23.04.2019.

    Gluposti! Bojleri postoje desetljećima, i sad se ljudima nameću troškovi.

Komentiraj...
Vidi sve komentare