To je to što me zanima!

'Hrvatskom čovjeku nastavak vrste nije bitan, nacija nestaje'

Danas, ističe, Hrvatska prema demografima gubi godišnje oko 100 tisuća stanovnika, 80.000 ih se iseli iz Hrvatske, a 20.000 je negativni prirodni priraštaj
Vidi originalni članak

Saborski zastupnik HRAST-a Hrvoje Zekanović upozorio je u ponedjeljak na lošu demografsku sliku u Hrvatskoj, a političare je, pohvalivši sjajnu sinoćnju pobjedu hrvatskih nogometnih reprezentativaca, pozvao da „ne igraju za sebe nego za domovinu, srcem i iskreno, a ne proračunato kako to često rade”.

- Već 30-tak godina gubimo demografsku utakmicu, bez obzira na deklarativni trud koji ulažemo... Hrvatska je 1991. imala 4.784.000 stanovnika, a 20 godina kasnije pola milijuna manje, 4.284.000 - upozorio je Zekanović u slobodnoj raspravi na početku saborskog zasjedanja.

Danas, ističe, Hrvatska prema demografima gubi godišnje oko 100 tisuća stanovnika, 80.000 ih se iseli iz Hrvatske, a 20.000 je negativni prirodni priraštaj.

Za primjer je naveo Šibenik koji je imao 41.000 stanovnika, a danas tek 28.000.

- Hrvatskom čovjeku reprodukcija, odnosno nastavak vrste nije bitan i hrvatska nacija neumitno nestaje... Bez demografskog oporavka mirovinu generacija moje djece neće imati - poručio je.

Ušli smo, naglasio je, u EU jer su govorili da je to ekonomska integracija.

- Na žalost u EU smo ušli kao rezerva radne snage za razvijene zemlje svijeta, pa tako godišnje naše članstvo plaćama s 80 tisuća iseljenih godišnje - zaključio je Zekanović.

Grbin: Neka ministar Pavić dođe u Sabor

Saborski Klub SDP-a u ponedjeljak je, nakon što je Sabor prešao na raspravu o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima, zatražio stanku kako bi u parlament došao resorni ministar Marko Pavić.

Čekali smo da vidimo tko će u ime Vlade doći predstaviti zakon, nemalo smo iznenađeni što ministar danas nije ovdje, nakon što je prošli tjedan u javnost uputio prijedloge sveobuhvatne mirovinske reforme, rekao je Peđa Grbin i u ime Kluba SDP-a zatražio stanku od 30 minuta.

Siguran sam da u tom roku ministar može doći iz bilo kojeg dijela Zagreba, rekao je, Grbin tumačeći kako Pavić, a ne državna tajnica Majda Burić, treba biti u sabornici i odgovarati na zastupnička pitanja.

Ministru dajemo 13 minuta, određujemo stanku, poručio je potpredsjednik Sabora Milijan Brkić (HDZ).

U Ekvador izvoz skromnih 200 tisuća eura

Hrvatska je u 2016. s Ekvadorom ostvarila ukupnu robnu razmjenu od oko 16 milijuna eura, pri čemu je naš uvoz iznosio skromnih 200 tisuća eura, čulo se u ponedjeljak, prije zatražene stanke, u raspravi o prijedlogu da Sabor potvrdi Protokol o pristupanju uz Sporazum o trgovini između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Kolumbije i Perua, s druge, kako bi se uzelo u obzir pristupanje Ekvadora.

Potvrđivanjem Protokola otvara se prostor za veći izvoz hrvatskih proizvoda u Ekvador uz niže carine i olakšani pristup tržištu čime će se ojačati i konkurentnost hrvatskog gospodarstva, što je od velikog značaja za hrvatske gospodarstvenike koji s Ekvadorom žele ostvariti značajniju robnu razmjenu, prenio je stav Odbora za vanjsku politiku njegov predsjednik Miro Kovač (HDZ).

U Ekvadoru živi oko četiri tisuće Hrvata i njihovih potomaka, ovaj trgovinski sporazum može poslužiti za jačanje odnosa sa Hrvatima koji žive u toj latinoameričkoj zemlji, dodaje Ivan Ćelić (HDZ).

Oporba prozivala zbog reforme mirovinskog sustava

Saborska oporba obrušila se u ponedjeljak na najavljenu mirovinsku reformu, pa dok je čelnik Mosta Božo Petrov poručivao da Vlada dozvoljava pljačku naroda, a SDP-ov Peđa Grbin sve nazivao ucjenom hrvatskih građana, HDZ-ovac Ivan Šuker im je uzvratio da govore o nečem imaginarnom što još nitko nije vidio.

"Problem koji je uznemirio građane tiče se njihovih mirovina, ali nije uznemirio Vladu da propita svoje postupke već optužuju medije i javnost da su građani krivo shvatili. U predizbornom programu HDZ-a jasno stoji povećanje ulaganja u 2. stup mirovinskog osiguranja, a danas predlažu demontažu 2. mirovinskog stupa”, rekao je Petrov u slobodnoj raspravi u Saboru.

Petrov: Vlada skriva stvari u pozadini

Posebno ga je, kaže, zabrinuo način na koji je resorni ministar Marko Pavić na konferenciji za novinare predstavio mirovinsku reformu i svoj izračun mirovina iz oba stupa.

"Jedina stvarna briga Vlade je kako zakrpati rupe i sakriti stvari koje se događaju u pozadini. Smislili su revolucionarnu reformu: 'Odrecite se svoje štednje, mi ćemo vama u budućnosti dati 27 posto. Tako ćemo prebiti dug, a vi ćete ostati bez štednje'", kaže Petrov.
Oporba prozivala zbog reforme mirovinskog sustava

Vladajućima je predložio smanjenje visoke naknade mirovinskim fondovima, povećanje transparentnosti procesa u mirovinskim fondovima i smanjenje tržišne koncentracije moći mirovinskih fondova, a najavljenu Pavićevu reformu nazvao "kompletnom demontažom originalne mirovinske reforme".

"Vlada dozvoljava pljačku naroda, a reforma mirovinskog sustava još je jedna njihova predstava", zaključio je Petrov.

Grbin: Vlada je ucijenila građane

SDP-ovac Peđa Grbin mirovinsku reformu je sublimirao riječima "radit ćete dulje, a dat ćemo vam prava ako nam vi predate svoju ušteđevinu".

"To što je Vlada predložila je ucjena građana Hrvatske da daju ono za što su radili i štedili, kako bi im država jednog dana dala dodatak od 27 posto. Možda Vlada misli da zbog svjetskog prvenstva i uspjeha sportaša ne vidimo što se događa", ustvrdio je Grbin.

Poručio je kako uz napad na mirovinski sustav, svjedočimo napadu na zdravstveni sustav. "Uz ovakav Zakon o zdravstvenoj zaštiti nitko neće ni doživjeti da može primati mirovine", rekao je Grbin.

Vladu je pozvao da povuče ono što je pušteno u javnost zadnjih dana te da se sastane sa socijalnim partnerima.

"Uputite u proceduru nešto što valja, a ako to niste sposobni onda se maknite", poručio je Grbin vladajućima.

Šuker: Reformu nitko nije vidio

HDZ-ov Ivan Šuker podsjetio je kako je još 2014. produžen radni vijek do 67 godina starosti.

"Nitko neće reći da ste tada uzeli 1,6 milijardi kuna iz drugog mirovinskog stupa, samo kako bi prikazali bolju sliku jer ste bili u mjerama prekomjernog deficita", odgovorio je Šuker SDP-ovcima.

Oporbi je poručio da govori o nečem imaginarnom što nitko nije ni vidio.

"Ja ne želim govoriti o mirovinskoj reformi jer je nisam ni vidio i nije je nitko vidio", poručio je Šuker.

Stanka na stanku, oporba traži da dođe ministar Pavić

Saborska oporba u ponedjeljak je kontinuiranim zahtjevima za stankama 'minirala' raspravu o predloženim izmjenama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima, ustrajavajući da te izmjene, umjesto državne tajnice Majde Burić, dođe 'braniti' ministar rada i mirovinskog sustava Marko Pavić.

Ovdje mora biti ministar, ovakav način rada je neozbiljan, tim više jer se radi o temi koja se tiče svih budućih umirovljenika, poručio je Ivan Pernar iz Živog zida, čiji se Klub priključio ranijim zahtjevima SDP-a, Mosta i Glasa.

Želimo dati priliku ministru da dođe u Sabor, rekla je Anka Mrak Taritaš (Glas), pred malobrojnim zastupnicima, vladajućima i oporbenima.

Rok za odabir fonda skraćuje se sa šest na mjesec dana

Novina u predloženim izmjenama Zakona sadržana je u mogućnosti da mirovinsko društvo može stjecati udjele u drugom mirovinskom društvu, neovisno radi li se o društvu koje upravlja obveznim ili dobrovoljnim mirovinskim fondovima, te ima li to društvo sjedište u Hrvatskoj, drugoj državi članici ili trećoj državi. Time se hrvatskim mirovinskim društvima omogućava sloboda poduzetništva, te širenje i jačanje njihovih pozicija, tumači resorno Ministarstvo.

Predloženim izmjenama, mirovinska se društva obvezuju da u godišnjim financijskim izvještajima objavljuju ukupne primitke svih radnika koji se moraju posebno raščlaniti na primitke članova uprave, nadzornog odbora, prokurista.

Skraćuje se rok za odabir obveznog mirovinskog fonda na jedan mjesec umjesto dosadašnjih šest, te predlaže lakši prijelaz članova mirovinskog fonda iz jedne kategorije fonda u drugu, unutar istog mirovinskog društva, to se može jednom godišnje, ali samo u kalendarskom mjesecu u kojemu je rođen.

Predlaže se proširivanje modaliteta nadzora mirovinskih društava od strane HANFA-e, propisana je obveza revizorima mirovinskih društava da dostavljaju obavijesti o kršenju propisa, u vezi s čim se očekuje dodatan uvid HANFA-i u poslovanje mirovinskih društava s aspekta revizorske struke.

U sklopu dijela mirovinskoga sustava koji se provodi na temelju individualne kapitalizirane štednje do sada je osnovano i djeluje 12 obveznih mirovinskih fondova, po četiri iz svake kategorije (A, B i C).

Obveznim mirovinskim osiguranjem na temelju individualne kapitalizirane štednje 31. prosinca 2017. bilo je obuhvaćeno 1.844.272 osiguranika, ukupna neto imovina fondova pod upravljanjem mirovinskih društava iznosila je oko 92 milijarde kuna.

Idi na 24sata

Komentari 39

  • 05.07.2018.

    Ovaj iz Hrasta se čudi?!? Koliki bi tek iselili ako bi njegovi osvojili vlast?!

  • ichbin2 02.07.2018.

    ne hrvatskom čovjeku nego hrvatskom političaru nije bitan nastavak vrste. hrvatski političar je takva vrsta čovjeka kojem je on sam sebi svrha i najvažniji, hrvatski političar radi za sebe a ovce ga izabiru i to tako funkcionira več jedno 20ak g. hrvatski političar sve što zaradi, nebitan način, iznosi i investira tamo gdje će njegovi potomci živjeti, a to nije hrvatska. hrvatski političar eventualno nešto investira u hrvatsku ali jedino ako je prije izračuano da bude bar dvostruko zaradio u nekom kratkom vremenu, recimo jedna g, i to na tim ovacama koje su ga izabrale

  • mestar 02.07.2018.

    To je tako u drzavama gdje posteni ljudi nisu ugledni gradani nego lopine i lazni domoljubi koji jedno govore a rade suprotno, pljackaju kad im se god ukaze prilika. To je tako u drzavama gdje posten covjek ne moze svojim postenim radom prehranit svoju obitelj ni osigurat buducnost svojoj djeci. Cemu se lagati sve dok ti sve dok ti ne budu radili onako kako obecavaju i propovjedaju nitko im nece vjerovat jer nsu ljudi toliko glupi da ne vide sto i kako to oni rade. Hrvatskom covijeku jest bitan nstavak vrste samo laznim domo;kubima koji se kite s tim perjem kako im je stalo samo dok se ne docepaju neke upravljacke pozicije gdje mogu radit sto hoce osigurat sebe i svoje buduce generacije. Napravite anketu medu tim koji odlaze pa ce bit sve jasno tko odlazi i iz kakvih obitelji. U drzavi gdje je vaznija veza ili clanska nke politicke stranke od znanja i postenja posten covjek nema sansu da uspije postenim radom niti moze obecat svojoj djeci da ce njima bit bolje.

Komentiraj...
Vidi sve komentare