To je to što me zanima!

Inspekcija je upala u Zavod u kojem su djecu vezali za krevet

Jamčim životom da fotografije nisu iz vremena dok sam ja direktor. Zgrožen sam, rekao je Redžep Salić, direktor Zavoda u Pazariću u BiH. Zgražanje mu nije pomoglo, Vlada BiH ga je jutros smijenila
Vidi originalni članak

Tužiteljica Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu i nadležna inspekcija ušli su u Zavod za djecu s poteškoćama u razvoju Pazarić, saznaje Dnevni avaz.

Istražuju šokantne fotografije štićenika koji su vezani za namještaj i radijatore, koje je prije nekoliko dana objavila zastupnica u Parlamentu BiH Sabina Ćudić. Ranije je Zavod posjetila i Financijska policija.

Na redovnoj sjednici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, koja je počela jutros, na inicijativu ministra rada i socijalne politike Veska Drljače, smijenjeni su Upravni i Nadzorni odbor Zavoda te direktor Redžep Salić. Smijenjen je i Upravni odbor Zavoda koji čini pet članova: Janja Milinković, Anes Kaleta, Saida Kastrat, Džana Kilić i Enisa Hodžić.

Smijenjeni su i članovi Nadzornog odbora Dalila Efendić, Mevlida Bandić i Ivana Bago.

VIDEO: UŽAS U BIH Direktoru pokazali slike dječice vezane za krevet, zaplakao je...

- Ova situacija može se nazvati modernim ropstvom. Noću je angažirana jedna njegovateljica koja je vrlo često nestručna. Djeca sama pružaju ruke da im se vežu zato što su naviknuli po 14 sati biti vezani za radijator. Kao rezultat ovih metoda, mnoga djeca imaju ozbiljne zdravstvene poteškoće, pored vidnih trauma - ispričala je zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić u Predstavničkom domu Parlamenta dok je pokazivala šokantne fotografije za koje tvrdi da su iz spomenutog doma. 

Ćudić je istaknula da je htjela javnost upoznati s obujmom tragedije s kojom su suočena djeca u Zavodu. Tvrdi kako je njihov tretman stravičan te je apelirala na Tužilaštvo da ubrza istragu. 

DOM U PAZARIĆU Strava u BiH: 'Dječicu vežu za krevet i radijatore po 14 sati'

Najavila je i da će u proceduru uputiti prijedloge da se hitno zaustavi zlostavljanje štićenika Zavoda, izradu kodeksa postupanja sa štićenicima, redovne nenajavljene inspekcije te izdvajanje hitnih interventnih sredstava za privremeno zapošljavanje njegovatelja. 

- Garantiram životom da fotografije nisu iz vremena dok sam ja direktor. Zgrožen sam! Osobno sam svim zaposlenicima doma zabranio da to rade djeci. Ako se internom istragom pokaže da je ovo točno, svi će snositi sankcije - rekao je Redžep Salić, direktor Zavoda za djecu s poteškoćama u razvoju u Pazariću u Bosni i Hercegovini.

Idi na 24sata

Komentari 13

  • 22.11.2019.

    sta je sa zaposlenicima zar oni nemaju ni trunke savjesti kako su mogli tu djecicu maltretirati gori su od zivotinja

  • 22.11.2019.

    Ustanove koje zbrinjavaju osobe s psihičkim teškoćama su zatvoreni sustavi u koje rijetko tko ima uvid izvana. Mnogi niti ne žele imati uvid. Osoblje radi kako može/hoće, takav posao sigurno većinu uposlenih s vremenom ili iscrpi ili pretvori u osobe kojima je svejedno. Dio korisnika, posebno kad su djeca u pitanju, ne može ostati u obitelji jer im ni težina dijagnoza nije ista. Dio obitelji niti lakše oboljele ne želi ni pokušati zbrinuti, kod mnogih jedno ili oboje roditelja jednostavno ode od takvog djeteta. Svako je dijete posebna priča, stoga budimo oprezni u gromoglasnim osudama. Mi koji nismo u ulozi roditelja/obitelji djece koja su u takvim ustanovama triput razmislimo kako bi sami postupili. Lijepe namjere, empatija, žrtva nisu uvijek niti moguće u stvarnom životu. Država bi kao skrbnik ovakve djece i odraslih morala zaposliti znatno više educiranih za rad s takvim osobama, osigurati dovoljno soba prilagođenih njihovim potrebama, a pravo na nadzor bi morala imati šira javnost koja sve plaća. Psihofizički bolesne osobe moraju biti zbrinute, ne zlostavljane.

  • škver 22.11.2019.

    Za sve je odgovoran samo on, Stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog.

Komentiraj...
Vidi sve komentare