To je to što me zanima!

Iscrpljeni radnici iz BiH: Ako treba, puzat ćemo do Hrvatske

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video
Oko 150 tuzlanskih radnika dopješačilo je do Orašja. Prešli su oko 70 km na svom putu prema Hrvatskoj, prema EU. Nadaju se bilo kakvom poslu - spasu za obitelji
Vidi originalni članak

Iscrpljeni su, promrzli, s ranama na nogama, polugladni. Neki su se i razboljeli. Oko 150 tuzlanskih radnika Konjuha, Aide, Dite i Livnice u petak navečer dopješačilo je do Orašja . Prešli su oko 70 kilometara na svom putu prema Hrvatskoj, prema Europskoj uniji. Nadaju se bilo kakvom poslu - spasu za njihove obitelji.

Spavali su u Omladinskom centru i školi. Iako su u subotu ujutro trebali nastaviti put prema graničnom prijelazu, u Orašju su čekali predstavnike Tuzlanskog kantona.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Uništili su sve. I mi koji radimo, tu smo samo toliko da bi se održala bilo kakva proizvodnja. Žalosno je reći da nam je dnevnica od pet do sedam konvertibilnih maraka (20-30 kuna). Imam 37 godina radnog staža, od toga mi šest godina nisu uplatili doprinose. Put od Tuzle do Orašja bio je jako težak, ali ako bude trebalo nastavit ćemo dalje pa i puzajući, samo da pobjegnemo iz ove države - rekao je Rasim Kuljić, radnik tvornice namještaja Konjuh . Dodaje kako su nekad imali 2400 ljudi, a danas samo 350. Kod kuće su ostavili uplakanu obitelj kojoj više ništa ne mogu priuštiti. Shrvana je i kolegica Refija Hasanbašić.

- Djeca i suprug su mi govorili da ne idem, ali nisam mogla napustiti kolege. Žalosno je da nakon 24 godine na ovakav način moram tražiti svoja prava. Teško mi je, noge me bole, promrzla sam, psihički uništena. Pokušat ću izaći iz zemlje u kojoj za mene više nema nade, ali ni za moju djecu - govori Refija.

Mnogi, unatoč velikoj volji za boljim životom, ne mogu dalje, nemaju snage za nastavak puta.

- Noge su mi otekle, bole me vene, upalili su mi se mišići . Dobila sam groznicu, ne znam kako će sve ovo proći. Od kuće su me ispratili suprug i dvije kćeri, plakali su i molili me da ne idem. Teška nevolja nas je natjerala na ovaj očajnički korak, u kući ne radi nitko, više nemamo novca ni za kruh. Nemamo od koga posuditi niti marku – jedva je uspjela izustiti Hasija Perić, radnica tvornice obuće Aida. Nadovezuje se Muhamed Bičvić, također iz tuzlanske Aide.

- Bolje mi je umrijeti i ovako, a ne da umirem kod kuće polako. Vjerujem da su Hrvati dobri ljudi da će nas primiti i pustiti nas da idemo dalje u Europu – rekao je. Hranu koju su dobili ne mogu jesti. Kažu: Čuvat ćemo i dati svojoj djeci. Ponavljaju kako žele priliku za rad, a ne socijalnu pomoć.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U nedjelju ujutro radnici bi trebali krenuti prema Hrvatskoj.

Vlada Tuzlanske županije od radnika traži više razumijevanja. Rekli su i da pokušavaju naći rješenje te radnicima nude po 110 eura te paket s hranom.

Idi na 24sata

Komentari 601

  • Obrtnik3012 29.12.2014.

    Na žalost, na ovim prostorima nema vođe, nema jake ličnosti koja je u stanju objediniti siromašne i obespravljene. Nama nedostaje ili domaći lider ili strani gazda, tuđinac. Dakle, ili gazda u svojem dvorištu, ili dovući nekog da gospodari u našim dvorištima. A očito, mi sami ne znamo. Povijest nas je učila, no, nije naučila mnoge od nas...

  • istrijan2013 28.12.2014.

    Zakasnili na izbore ali ima drugi krug pa Vam nešto i obećaju ka i nama

  • DonnaRi 28.12.2014.

    do sad su hrvati radili za 3000 kuna a sada ce za 1500 kad im bosanac konkurira u rodjenoj zemlji a bosancu 200 eura tj 400 maraka puna kapa . pa ce hrvati malo na zapad da spuste placu njemcima itd.....

Komentiraj...
Vidi sve komentare