To je to što me zanima!

Ispravili su nepravdu: Najteži invalidi dobivat će doplatak

Saborski zastupnici izglasali su novi Zakon o putnim ispravama te izmijenio Zakon o potraživanju radnika u slučaju stečaja. Izmijenjen je i Zakon o dječjem doplatku
Vidi originalni članak

Sabor je izglasao novi Zakon o putnim ispravama, a prema novim pravilima gubitak ili krađa putovnice više neće morati oglašavati u Narodnim novinama. Nevažećom će je proglasiti službenik u MUP-u, a potom se odmah može tražiti izdavanje nove. Zahtjev za izdavanje putovnice djetetu podnose oba roditelja ili zahtjev podnosi jedan od roditelja, a drugi preuzima putnu ispravu. Ako je pak jedan od roditelja spriječen on može dati ovjerenu pisanu suglasnost drugom roditelju da ishodi putovnicu za dijete. 

Prema najavama od 1. studenog ove godine roditelji će suglasnost moći dati i elektronskim putem. Zahtjev samostalno može podnijeti jedan od roditelja samo ako je drugi roditelj umro ili je proglašen mrtvim, lišen poslovne sposobnosti u dijelu koji se odnosi na ishođenje putne isprave ili ako na temelju sudske odluke samostalno ostvaruje roditeljsku skrb. U žurnim slučajevima, kada prijeti opasnost za dijete ili izdavanje iste u osobitom interesu djeteta, zahtjev može podnijeti i putovnicu preuzeti jedan roditelj uz pisanu suglasnost centra za socijalnu skrb. Ubuduće će se moći posjedovati i dvije iste putovnice ako im je ona potrebna obavljanje gospodarskih, kulturnih ili sportskih djelatnosti u inozemstvu ili iz drugih opravdanih razloga. U novim putovnicama više neće biti podatka o prebivalištu.

Sabor je izmijenio Zakon o potraživanju radnika u slučaju stečaja, pa će od 1. rujna država isplaćivati do tri minimalne mjesečne plaće radnicima kojima one nisu isplaćene zbog blokade računa poslodavca.

Ispravili nepravdu s naknadama osoba s invaliditetom

Sabor je uz 112 glasova za i dva suzdržana prihvatio izmjene Zakona o dječjem doplatku, kojim su izjednačene sve osobe s najtežim invaliditetom, što je predložila Vlada te je tako ispravljena nepravda koja je trajala 13 godina. Nepravda je nastala izmjenama zakona iz 2002. godine kada je 1077 osoba s invaliditetom starijih od 27 godina ostalo bez mjesečne naknade od 831,50 kuna doplatka, dok to isto pravo doživotno ostvaruje oko 4000 osoba s invaliditetom. 

Vladajući su odbili oporbene amandmane te je tako propao prijedlog da se zakon primjenjuje retroaktivno, ali ni da se on primjenjuje od 1. kolovoza, a ne od 1. rujna kao što je to predviđeno u Banskim dvorima. Odbijeni su i amandmani nezavisnog zastupnika Mladena Novaka koji je u saborsku proceduru prvi uputio prijedlog izmjene navedenog zakona. Laburisti su tražili povratno djelovanje zakona, a nakon obrazloženja da Vlada nije imala tu namjeru Dragutin Lesar je uzvratio: 

- Ovakvo obrazloženje nije zabilježeno u povijesti Sabora. Da Vlada nije imala namjeru prihvatiti retroaktivnost vidjeli smo iz zakona pa smo zato i predložili amandman. Naša namjera je da 1077 osoba kojima je 13 godina bilo uskraćeno pravo propustom države to pravo i ostvari. Ovako ovih 13 godina papala maca - poručio je Lesar.

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor i Klub HDZ-a amandmanom su tražili da se zakon primjenjuje od 1. kolovoza, ali su to vladajući odbili.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • bajica1009 11.07.2015.

    Tako se to radi promjeni-dopuni zakon a ne kao do sada vlada donijela odluku pa nakon godinu dana zaboravi kao HDZ vlada, tako da ne odgovara onaj tko je isplati, za ove bez centar za rasuđivanje isplatiti će im se zaostaci. Mislim da tako radi odgovorna vlada a ne kao ove neodgovorne do sad.

  • Marly 11.07.2015.

    Ako 100%-tni HRVI imaju mirovinu i razne dodatke, smatram da bi i civilni 100%-tni invalidi trebali imati ista prava.

  • Bella01 11.07.2015.

    Takvi ljudi bi trebali imati invalidske mirovine u visini vojnih invalidskih mirovina,za mene invalidi su svi isti,tj.iste boje.Zamislite si biti 100% invalid s ovim dječjim doplatkom,to je smiješno da to nitko ne vidi,vlada sabor....

Komentiraj...
Vidi sve komentare