To je to što me zanima!

Istraživanje: Na ispitima vara 75 % zagrebačkih studenata

Tri četvrtine zagrebačkih studenata sklono je varanju na ispitu dok njih 25 posto nema ništa protiv da im netko drugi napiše zadaću, zaključci su studije
Vidi originalni članak

Tri četvrtine zagrebačkih studenata sklono je varanju na ispitu dok njih 25 posto nema ništa protiv da im netko drugi napiše zadaću. Zaključci su to studije koju je tijekom 2012. godine provela Beogradska otvorena škola na uzorku od 3463 studenata na pet vodećih sveučilišta u Hrvatskoj, Moldaviji, Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji, piše B92.

Istraživanje je pokazalo da većini studenata ne smeta ako neki student vara ili prepisuje na ispitu pa bi samo njih pet posto isto prijavilo nadležnima. Mnogi su i tolerantni spram različitih korupcijskih pojava pa tako 45 posto beogradskih studenata tolerira ako netko drugi piše zadaću umjesto kolege. Protiv istog prekršaja ne buni se niti 35 posto studenata iz Plovdiva, 30 posto iz Skopja i 15 posto iz Moldavije.

Po sklonosti varanja, zagrebačke studente slijede oni iz Plovdiva s oko 60 posto prevaranata. Treći su Beograđani s približno 50 posto, dok nešto manje od polovice skopljanski studenata pribjegava varkama. Posljednji su Moldavci s 45 posto.

Samo pet posto misli da je mito široko rasprostranjen

Kada je u pitanju mito na fakultetima, samo pet posto studenata iz Zagreba smatra da je ono široko rasprostranjena pojava. U tom pogledu se razlikuju od studenata iz ostalih država gdje njih čak 20 posto mito drži učestalom pojavom.

Svaki drugi student u Skoplju smatra da je nepotizam široko ili vrlo široko rasprostranjen na njegovom fakultetu, a četiri od 10 studenata u Beogradu imaju isto mišljenje. Oko 20 posto beogradskih studenata sklono je kupiti knjigu od profesora kako bi dobilo veću ocjenu, u Plovdivu skoro 30 posto, Skoplju oko 40, Zagrebu oko 10, a u Moldaviji nešto više od 15 posto.

Kao glavne probleme na svojim sveučilištima studenti su naveli neodgovoran odnos predavača prema nastavi, slabu opremljenost fakulteta, lošu komunikaciju s predavačima, ali i isključenost studenata iz odlučivanja na sveučilištima.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • Mala87 16.02.2013.

    Meni na čelu piše kad imam šalabahter, al doslovno, sva se uzvrpoljim i uznemirim i ne znam se njime koristiti, tako da sam ih napisala dosta a koristila svega 2 puta na faxu. I to samo kao podsjetnik. :)

  • Capafiori 16.02.2013.

    Rečenica od koje mi automatski padne mrak na oči: Zaključci su to studije koju je tijekom 2012. godine provela Beogradska otvorena škola na uzorku od 3463 studenata na pet vodećih sveučilišta u Hrvatskoj, Moldaviji, Srbiji, Bugarskoj i Makedoniji, piše B92. :(

  • 14.02.2013.

    Velika je razlika u studiranju danas i prije 30 godina. Mi nismo imali NIŠTA a studenti danas imaju SVE. Od skromnog džeparca smo si kopirali skripte koje su bile neprepoznatljive od tolikog kopiranja, nije bilo računala niti interneta. Kupovali smo RUSKE prijevode engleskih izdanja jer su bile jeftinije, a grafikoni i tablice su OK. Programi su bili 10x zahtjevniji od današnje BOLONJE. Ali zato moja diploma je vani bolje kotirala od mnogih. Na ispitima se nismo mogli koristiti šalabahterima, jer je uvjet za mnoge ispite bio seminar koji je usmeni pa tako i tako moraš naučiti gradivo. Osim toga kad te nešto zanima to i naučiš, zbog sebe a ne zbog ocjene. Nikad nisam odbio ocjenu jer znam da je bila realni pokazatelj mojeg tadašnjeg znanja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare