To je to što me zanima!

Izborna početnica: Što trebaju znati oni koji prvi put glasuju?

Šesti saziv sabora raspušten je 28. listopada, a predsjednik je izbore raspisao za 4. prosinca. Donosimo vam sve što bi trebali znati o biranju zastupnika u Sabor
Vidi originalni članak

Hrvatski sabor je predstavničko tijelo građana i nositelj je zakonodavne vlasti u Hrvatskoj. U Saboru ima najmanje 100, a najviše 160 zastupnika koji se biraju tajnim glasovanjem. Građani Hrvatske će 4. prosinca ove godine na izborima birati 151 zastupnika koji će predstavljati njihove stavove te se boriti za određena pitanja. 

Šesti saziv Sabora raspušten je 28. listopada, nakon čega je predsjednik Josipović donio odluku o raspisivanju izbora za sedmi saziv Sabora 4. prosinca. U deset izbornih jedinica bira se po 14 zastupnika, dok se u 11. izbornoj jedinici biraju tri zastupnika, a u 12. se bira ukupno osam zastupnika nacionalnih manjina. 

Tijela koja provode izbore su Državno izborno povjerenstvo, izborna povjerenstva izbornih jedinica, birački odbori te gradska i općinska izborna povjerenstva. 

Tko sve može biti izabran i birati?

Zastupnike u Sabor mogu birati svi Hrvati koji su punoljetni i poslovno sposobni, a za zastupnika može biti izabran svaki državljanin s navršenih 18 godina koji je poslovno sposoban. Svaki birač u državi koji je upisan u popis birača će na adresu prebivališta dobiti izvadak iz popisa birača koji sadrži njihove osnovne podatke. 

Birači koji u trenutku izbora neće biti u gradu ili općini u kojoj su službeno prijavljeni moraju ranije uputiti osobni zahtjev za privremen upis u popis birača u onom gradu u kojem planiraju biti. To moraju napraviti najkasnije 14 dana prije dana izbora.

Svi građani Hrvatske koji u vrijeme izbora budu u inozemstvu, mogu glasovati u hrvatskim konzularnim predstavništvima, ali se u njima moraju i prijaviti 15 dana prije toga.

Glasovanje

Svi glasači na birališta trebaju donijeti službeni identifikacijski dokument (važeću osobnu iskaznicu, putovnicu ili vojnu iskaznicu), koji će predati biračkom odboru. Članovi biračkog odbora će onda potražiti njegovo ime u Izvatku popisa birača, zaokružiti ga te će biraču predati glasački listić. Na tom listiću je popis stranačkih, koalicijskih i/ili nezavisnih lista po rednim brojevima.

Nakon što dobije listić, glasač glasovanje obavlja u prostoru koji je za to namijenjen i izdvojen od ostatka prostorije kako bi mu se osiguralo pravo na privatnost. Nakon što zaokruži broj ispred imena kandidata, glasač svoj listić savija te ga ubacuje u glasačku kutiju. 

Idi na 24sata

Komentari 40

  • poison ivy 24.11.2011.

    Glasali mi ili ne bit će nam sranje, ali glavno je da će se u inozemstvu glasat, oni žive vani i nama određuju tko će bit na vlasti.

  • BadMotherFucker 24.11.2011.

    bojkotirati izbore!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! karlovac je primjer. uvijek postoji prvi put!!!!!!!!!!!!!!!

  • regan 24.11.2011.

    trebaju znati da ne glasaju nikada za sdp i hdz

Komentiraj...
Vidi sve komentare