To je to što me zanima!

Japan će milijun tona vode iz Fukushime ispustiti u ocean

Japanska vlada odlučila je u travnju da će počevši od 2023. ispustiti u ocean oborinsku i podzemnu vodu koja se koristila za hlađenje jezgri reaktora koje su se rastalile zbog tsunamija i potresa iz 2011. godine
Vidi originalni članak

Operator japanske nuklearne elektrane Fukushima Daiichi, teško oštećene u potresu prije deset godina, objavio je u srijedu da planira ispustiti u ocean više od milijun tona uskladištene vode podmorskim tunelom.

RAZORILI IH POTRES I TSUNAMI FOTO Japan nakon najveće katastrofe u povijesti i danas

Japanska vlada odlučila je u travnju da će počevši od 2023. ispustiti u ocean oborinsku i podzemnu vodu koja se koristila za hlađenje jezgri reaktora koje su se rastalile pošto ih je pogodio tsunami izazvan snažnim potresom 11. ožujka 2011.

Japan je tako okončao sedmogodišnju raspravu o tome kamo s tih 1,27 milijuna tona kontaminirane vode, uskladištene u više od tisuću rezervoara na području elektrane, obećavši da će prije toga biti pročišćena i da će biti poduzete mjere kako se time ne bi nanijela šteta ugledu regije. 

ŽIVOT U KONTAMINIRANOJ ZONI Sakae je ostao spašavati mačke u Fukushimi: 'Ostajem ovdje unatoč radijaciji, tu ću umrijeti'

Voda koja će biti ispuštena filtrirana je više puta kako bi se uklonilo većinu radioaktivnih supstanci, ali ne i tricij, radioaktivni izotop vodika, koji se ne može eliminirati sadašnjom tehnologijom.

Tome se protive ribari i poljoprivrednici iz Fukushime strahuujući da će biti nanesena još veća šteta njihovim proizvodima.

Vodu će se ispuštati podmorskim tunelom promjera 2,5 metara koji će se pružati u ocean oko kilometar, objavio je u srijedu operator elektrane Tepco, dodajući da bi izgradnja tunela trebala početi do ožujka iduće godine.

Time se želi izbjeći mogućnost da se voda vraća na obalu.

SUSJEDI ZABRINUTI Japan odlučio u more pustiti milijun tona kontaminirane vode iz uništene Fukushime

Tepco je izrazio spremnost isplatiti naknadu za gubitak ugleda ribarima i drugima u regiji koji bi se zbog toga mogao dogoditi.

Spreman je i dopustiti inspekcije Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), koja je u travnju podržala odluku japanske vlade da vodu ispusti u ocean.

Tu praksu preporučili su stručnjaci i već je korištena u Japanu i drugdje u aktivnim nuklearnim elektranama.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • Marko1206 25.08.2021.

    To je super !

Komentiraj...
Vidi sve komentare