To je to što me zanima!

Kao Madagaskar: Za lavove, zebre i žirafe uređuju savanu

Savana će po stanovnicima podsjećati na onu u crtiću “Madagaskar”. Posjetitelje najviše zanima dolazak žirafe. Nju su davne 1960. godine preselili iz Zagreba
Vidi originalni članak

Zbog neadekvatnih uvjeta žirafa je 1960. godine preseljena iz zagrebačkog zoološkog vrta, a nemamo podatke gdje je završila. Sad uređujemo nastambe u koje bi se, u dugoročnom planu, opet uselila žirafa, rekla nam je Davorka Maljković, ravnateljica ZOO-a, pokazujući nam maketu savane u Maksimiru. 

Savana će po svojim stanovnicima podsjećati na onu u crtiću “Madagaskar” jer će u njoj stanovati i zebre, a uređuje se i nastamba za lavove te ostale životinje. Posjetitelje najviše zanima dolazak žirafe.

- Dovođenje žirafe ovisi o financijama. Iako već više od 50 godina u Zagrebu nema žirafe, mnogi pričaju da je se sjećaju, a nisu dovoljno stari da su je mogli vidjeti - kaže ravnateljica podsjećajući da je prva žirafa u Zagreb došla još 1829. godine i pokazuje nam stari članak. 

Egipatski vladari tada su austrijskom caru poklonili žirafu, koja je iz Aleksandrije krenula brodom prema Europi. Imala je luksuznu pratnju vojnih brodova i časnika koji je bio zadužen samo za nju. Nakon što su je iskrcali u Rijeci, cestom su je prevezli do Karlovca, gdje je bila nekoliko dana. Zatim su je dovezli u Zagreb i, prema naputcima iz Beča, izložili je na današnjem Trgu bana Jelačića u posebnoj nastambi. Njeni timaritelji su je prošetali Zagrebom, a tadašnje gradske vlasti od cara su dobile zadatak da je tretiraju kao princezu. Žirafa je poslije stigla u Beč, ali je, vjerojatno izmorena dugim putem, uginula. Nisu je spasili ni najbolji carski liječnici.

Sljedeća žirafa u maksimirski zoološki vrt došla je 1955. i ostala je do 1960.

- U novoj maksimirskoj savani životinje će imati puno bolje uvjete nego do sada. Nastamba za afričkog lava sada ima 250 m2, a nova će imati 1850 m2. Savana sad ukupno ima 2150 m2, a buduća će biti na 5350 “kvadrata” - rekla nam je ravnateljica i pozvala posjetitelje koji imaju fotografije iz Zoološkog vrta iz razdoblja prije 1970. godine da im se jave.

'Slikali su me dok žirafu hranim jabukom'

Te 1955. snimili su me pokraj žirafe. Tada su se mogle hraniti životinje, a ja sam joj dao jabuku, kazao nam je Vladimir Pavlović (59), jedan od rijetkih koji ima fotografiju zagrebačke žirafe.

Nastamba treba biti visoka devet metara

Mužjaci žirafe narastu do 5,2 metra, a ženke do 4,7 metara. Zato će nastamba morati biti visoka čak devet metara. Još se ne zna kad će dovesti žirafu.

Usamljeni mužjak zebre čeka partnericu

U zagrebačkom ZOO-u nadaju se kako bi već ove godine mužjaku zebre mogli pridružiti i ženku. Vjerojatno će to biti kad zatopli. Kad se savana proširi, bit će mjesta i za više zebri.

U Ljubljani živi čak pet žirafa

Ljubljanski zoološki vrt ima pet žirafa. Zovu se Gal, Rastko, Max, Cvetko i Reinhold.

Maksimirski lav je blažen među ženama

Trenutno se uređuje nastamba za lavove. U Maksimiru ih zasad ima četiri, jedan mužjak i tri ženke. Svi će zajedno živjeti u slozi u ograđenom prostoru uz savanu.

Idi na 24sata

Komentari 8

  • beebee 19.01.2012.

    bome, imam isti problem koji ravnateljica navodi...sjećam se žirafe, a definitivno nisam dovoljno stara da je se sjećam! kolektivna halucinacija?

  • drug Tito_1 18.01.2012.

    Žirafa, slon, nosorog to treba vratiti u Zoo, kakvog se mi sjećamo iz doba mraka i jednoumlja!he he

  • ozanavg 18.01.2012.

    Lijepa vijest. Več odavno se trebalo početi raditi na uređenju Zoo-a. Bolje da je tamo završio novac nego kaj je bačen preko puta na ono ruglo.

Komentiraj...
Vidi sve komentare