To je to što me zanima!

Kriminalce godinama drže u zatvoru iako im nije suđeno

Stanari zatvora u gradu La Joya u Panami žive u neljudskim uvjetima, nagurani u improviziranim ćelijama, okruženi prljavštinom i bez odgovarajuće medicinske usluge
Vidi originalni članak

Dok Panamu potresa skandal svjetskih razmjera zbog curenja milijuna dokumenata koji otkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA i preko 140 istaknutih političara skrivali novac u poreznim oazama preko panamske odvjetničke tvrtke Mossack Fonesca, ova zemlju muku muči i s lošim pravnim sustavom i pretpranim zatvorima.

Stanari zatvora u gradu La Joya u Panami žive u neljudskim uvjetima, nagurani u improviziranim ćelijama, okruženi prljavštinom i bez odgovarajuće medicinske usluge, ventilacije, svjetla i nedovoljnih količina pitke vode. Zatvoreni na neodređeni period, mnogim zatvorenicima društvo prave kućni ljubimci - od pasa, mačaka pa sve do ptica. A neki čak imaju i seks igračke poput lutki za napuhavanje.

Panama prednjači po broju zatvorenika koji iza rešetaka izdržavaju kaznu iako im zapravo nikada nije suđeno za kaznena djela, stoji u izvješću Zaklade Otvoreno društvo.

Zbog pretrpanosti zatvora, određeno je da se ovaj tip kazne ograniči na minimalan vremenski period sukladno počinjenom djelu, no u praksi se ovo pravilo rijetko provodi.

Prema novom zakonu zatvorenici bi u pritvoru smjeli provesti maksimalno godinu dana, a vrijeme provedeno u pritvoru uračunalo bi im se pod konačnu zatvorsku kaznu koju bi sud odredio.

Alvis Javier zatvoren je na šest godina zbog posjedovanja droge, iako mu nikad nije suđeno. Javier trenutno završava srednju školu i živi na odjelu za transordne osobe.

Carlos Funetes u zatvoru je već dvije godine zbog krivotvorenja osobne iskaznice. On također nikad nije izašao pred sud.

Zbog prevelikog broja zatvorenika, onih iz stranih država bit će prebačeni u novi zatvor La Nueva Joya. Prostor u kojem sada žive vlasti namjeravaju obnoviti. kazao je Gabriel Pinzon, šef panamskog zatvorskog sustava.

Idi na 24sata

Komentari 25

  • 15.04.2016.

    da su takvi zatvori svuda u svijetu, ne bi bilo toliko kriminala

  • nebumtirekel 15.04.2016.

    pa i drug ostoja je čovjeka poslao na prisilno liječenje u ustanovu za psihički oboljele samo da bi dotičnog bolesnika liječnički konzilij oslobodio zaključujući kako "nikad nije ni bilo potrebe ni za liječenjem niti zatvaranjem. a vi spominjete panamu?!?!?!

  • čarli367 15.04.2016.

    Ma sto puta bravo za Panamu i taj sustav zatvora, tako treba sa kriminalcima, lopovima i ubojicama, kakva bi oni pravu zatvoru? svako koji izađe iz takvog zatvora dobro će razmisliti dali mu se opet isplati kriminal i šverc i dilanje droge.

Komentiraj...
Vidi sve komentare