To je to što me zanima!

Maras: Dosta je, neće nama u Italiji određivati visinu kamata

Nakon što je Vlada srezala zatezne kamate s 12 na 8% i najveće dopuštene kamate za potrošačke kredite s 11 na okvirno 10%, pobunili su se bankari
Vidi originalni članak

Nakon što je Vlada srezala najveće zatezne kamate s 12 na približno 8 posto i najveće dopuštene kamate za potrošačke kredite s 11 na okvirno 10 posto, pobunili su se bankari. Iz njihove udruge traže reakciju Europske komisije.

Iz Italije se u emisiju Hrvatskog radija Poligraf javio predsjednik Hrvatske udruge banaka Zoran Bohaček. Rekao je da nisu zaprijetili Europskom komisijom, već će argumentima tražiti zaštitu Europske komisije. On smatra da ne stoji glavni vladin argument da želi pomoći građanima. 

- Građanima neće pomoći već će proizvesti niz negativnih efekata. Banke su trgovačka društva i kao i ostali trgovci prodaje svoj proizvod. Administrativno određivanje cijena naših proizvoda je kršenje temeljnih prava igre na tržištu. Tuđim novcem ne smije se kupovati popularnost... Ako je htjela pomoći građanima, Vlada je mogla odrediti cijenu mlijeka - naglasio je Bohaček.

'Dosta je dvostrukih kriterija'

Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras rekao je kako se ne boje reakcija iz Bruxellesa. Pomalo zlobno je komentirao da je Bohaček vjerojatno u Italiji na konzultacijama s vlasnicima najvećih banaka u Hrvatskoj. Pozvao ga je da prvo prijavi talijansku vladu Bruxellesu.

- Dosta nam je dvostrukih kriterija, neće nama netko u Italiji određivati kolike ćemo imati zatezne kamate i kamate na potrošačke kredite - naglasio je Maras. Istaknuo je kako su banke postigle 2,5 milijardi dobiti u prošloj godini i da  prema tome mogu dati svoj doprinos teškoj gospodarskoj situaciji. 

Ovu mjeru drži dobrom mjerom u pomoći građanima i odbacuje sve insinuacije da je ovo samo još jedan predizborni potez. Sve četiri godine Vlade su predizborne, naglasio je.

'Hajka na banke je besmislena'

U zaštitu banaka stao je ekonomski analitičar Damir Novotny rekavši kako je pomoć socijalna kategorija i ne treba je rješavati preko tržišnih mehanizama, već preko socijalne države. 

- Vlada može samo ograničiti tvz. lihvarske kamate. Iako su kamate u Hrvatskoj više nego u ostatku Europe, ne možemo govoriti o lihvarskim kamatama. Mi imamo visoke kamate zbog visokog rizika kojem je zemlja izložena. Hajka prema bankama je besmislena - istaknuo je.

'Banke su prijetnja'

Vilim Ribić iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, naglasio je da se bankarski sustav ne može prepustiti tržištu.

- On je krvotok gospodarstva i Vlada mora imati pravo regulirati određene stvari u tom sektoru. Banke su prijetnja ne samo gospodarskom rastu već i demokraciji - istaknuo je Ribić.


Idi na 24sata

Komentari 57

  • najiram 10 13.06.2015.

    samo je još trebasl dodati neče nama fašisti gače krojiti i dao nacrtati kukasti križ da podsjeti talijane da su bili okupatori i fašisti...a da oni još vode antifašističku borbu...protiv fašista...

  • user_130878 13.06.2015.

    Poštovani, Vaš komentar prekršio je pravilo broj 8 naših pravila komentiranja. Za ovaj prekršaj sankcija je lakša opomena. Ovo vam je treća lakša opomena u posljednjih tjedan dana te smo zbog toga blokirali vaš korisnički račun na rok od 24 sata. Bit će vam ponovno dostupan za 24 sata.

  • _Slavonac_ 12.06.2015.

    Sami "strucnjaci" a nama nikad gore!!

Komentiraj...
Vidi sve komentare