To je to što me zanima!

Milijun kuna za smanjenje broja lisica i čagljeva u Hrvatskoj

Jedan lovoovlaštenik može prijaviti i ugovoriti najviše 21.000 kuna, a sufinancira se "izlučenje lisice i čaglja" sa 700 kuna po ocijenjenom trofeju i 600 kuna po divljači
Vidi originalni članak

Ministarstvo poljoprivrede će s milijun kuna sufinancirati smanjenje brojnog stanja lisica i čagljeva, i to na temelju natječaja koji je otvoren najkasnije do sredine studenoga ove godine, priopćeno je u utorak iz Ministarstva. 

Ministarstvo je, naime, u utorak raspisalo Natječaj za sufinanciranje smanjenja brojnog stanja divljači predatora u 2018. godini, koji je vrijedan milijun kuna i otvoren je dok se novac ne raspodijeli, a najkasnije do 16. studenoga. 

Cilj tog natječaja, kako ističu iz tog ministarstva, jest očuvati matične fondove i održati "povoljno zdravstveno stanje svih vrsta divljači koje ulaze u prehrambenu bazu predatorskih vrsta divljači lisice i čaglja" te zaštita zdravlja ljudi i životinja.

"Sve veća populacija divljači lisice (Vulpes vulpes L.) i čaglja (Canis aureus L.) u posljednje vrijeme u lovištima Republike Hrvatske direktno smanjuje broj divljači koja su prehrambena baza navedenih predatora. Osim navedenoga, te vrste divljači su prijenosnici zoonoza, od kojih je najznačajnija bjesnoća", navodi se u priopćenju.   

Na natječaj se mogu javiti pravne i fizičke osobe (obrtnici) koje imaju valjani ugovor o korištenju prava lova - lovoovlaštenici.

Jedan lovoovlaštenik može prijaviti i ugovoriti najviše 21.000 kuna, a sufinancira se "izlučenje lisice i čaglja" sa 700 kuna po ocijenjenom trofeju i 600 kuna po divljači dostavljenoj ovlaštenoj veterinarskoj organizaciji.

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić u priopćenju podsjeća kako stanovnici ruralnih područja najbolje znaju kolike su štete od čaglja i lisice.

"Nadoknadu štete smo regulirali u prijedlogu novog zakona o lovstvu koji je u proceduri donošenja, a ovaj natječaj sufinancira dio koji se odnosi na uzročnike štete. Smanjenjem broja jedinki čaglja i lisice unaprjeđujemo javno-zdravstvenu sigurnost stanovništva, čuvamo raznolikost naših šuma i lovišta, uz minimalnu štetu za stanovnike okolnih područja", istaknuo je Tolušić.

Idi na 24sata

Komentari 14

  • Ares 1 19.09.2018.

    A Kad ce raspisat kad ce bit lov na donositelja ove odluke ;).Besplatno bu dovoljno.

  • ThePurgeAnarchy 19.09.2018.

    Vas u Vladi je previse.. Lije bar nama nisu nista ucinile, no Vi nas ubijate polako! Vi odlucujete za nas zivot, i jos za zivotinje. Ne kaze se uzalud da je covjek najvece zlo na planeti!

  • Billericay Dickie 19.09.2018.

    Ne kužim. Mi bismo trebali plaćati lovcima da ubijaju lisice i čagljeve? Pa oni bi trebali nama plaćati da smiju ubiti lisicu ili čaglja. Nađu nekog iskompleksiranog, koji će im masno platiti dozvolu, da smije upucati životinje, preparirati ih i čuvati u podrumu kao Nadan Vidošević.

Komentiraj...
Vidi sve komentare