To je to što me zanima!

Mjere će napuniti proračun, no kako će to podnijeti građani?

Linićev plan Barbarossa: Čak tri četvrtine Hrvata jedva podmiruje osnovne mjesečne troškove. "Planom oporavka" čeka ih još više odricanja i barem dvije teške godine
Vidi originalni članak

Slavko Linić naumio je oštrim mjerama spasiti proračun, no hoće li to uništiti narod? Osim većeg PDV-a, novi udar na građane je skuplji plin i struja, a ministar financija uveo je i blokadu tvrtki koje ne plaćaju doprinose svojim radnicima. Time žele uvesti red u sustav u kojem doprinose nije plaćalo 45.000 tvrtki. U samo dva radna dana primjene Vladine uredbe po kojoj nema isplate plaća bez isplate doprinosa, za gotovo 30 posto smanjio se broj poduzeća koja svojim radnicima ne plaćaju doprinose. Ipak, ekonomisti i sindikalisti strahuju kako će se nagle mjere ipak na kraju prelomiti na leđima radnika.

- Mnogi radnici su doznali da doprinosi nisu uplaćivani godinama. Dio ljudi bit će strašno pogođen time. Neto plaća bila im je jako bitna jer su njome plaćali kredite i osnovne troškove, a o doprinosima nisu stigli razmišljati. Dosad se izbjegavalo plaćanje doprinosa jer nije bilo mogućnosti da se poslodavca prisili da ih plate. Mnogi su to zloupotrebljavali, pa treba provesti strogoću - govori Krešimir Sever iz Nezavisnih hrvatskih sindikata.

Ekonomisti ističu da su mjere prenaglo uvedene i da će poduzetnici teško podnijeti novi udar. Novca jednostavno nema.

- Poduzeća to ne mogu izdržati zbog većeg PDV-a. Na početku će još i plaćati doprinose, no pitanje je kako će doći do novca i hoće li nakon toga plaće kasniti, hoće li biti prepolovljene, jer nema proizvodnje, a ni novca. Takve je mjere trebalo provući kroz dvije do tri godine, u više koraka. Olakšanja nema, banke pritišću, i to može pomoći samo kratkoročno - govori ekonomski analitičar Vladimir Novotny.

S njim se slaže i ekonomist Ljubo Jurčić, koji tvrdi da mjere ne mogu donijeti dobro ni poduzetnicima ni građanima.

- Poduzetnici neće biti u stanju isplatiti bruto plaću i ne rješava se temelj problema. Ako imate sto kuna za pet proizvoda, a oni poskupe, vi nećete kupiti svih pet jer nemate novca. Bit će manja kupovina, manja proizvodnja, što dugoročno ruši ekonomiju. Treba osmisliti mjere koje će dizati proizvodnju i plaće te stati s poskupljenjima - kaže Jurčić.

A građanima je već sad dosta poskupljenja. Prema procjenama sindikata radnici teško odolijevaju krizi. Čak 3/4 građana jedva pokriva osnovne mjesečne troškove i moraju se odricati. Građanima je dosta obećanja, žele da se napokon ostvari sve ono što im je Kukuriku koalicija obećavala. Zbog toga slabi i popularnost Vlade Zorana Milanovića. U mjesec dana podrška građana pala je za gotovo 12 posto.

>>> Više pročitajte u 24sataExpressu

Idi na 24sata

Komentari 60

  • la-la 13.05.2012.

    Ja sam za sve opcije ako ce to pomoc da se Hrv. oporavi....i ko mi garantira da ce opet taj isti novac kojeg mi prakticki na silu uzimaju zavrsit za Hrvatsko bolje.....a ne u dzepovima...opet.....

  • ciara46 12.05.2012.

    Pa kako ne slušaju poznate ekonomiste i svjetske znalce koji govore da se štednjom i oštrim mjerama ne postiže ništa. Treba pokrenuti proizvodnju i zaposliti ljude, povečati plače a time i potrošnju.To je jedino trajno rješenje za izlazak iz krize.

  • srcenadlanu 12.05.2012.

    Mogli bi oni iz saborskih klupa, uplatiti 20% u državi proračun. I još nebi osjetitli da im fali..Debeli gologuzaneri gladni i nadobudni.

Komentiraj...
Vidi sve komentare