To je to što me zanima!

'Mjesecima ću strepiti i neću znati jesam li zaražen HIV-om'

Mladi Splićanin ni nakon četiri tjedna na zna je li zaražen na dijalizi u splitskom KBC-u u prvim danima ove godine. Svakodnevno živi u strahu i neizvjesnosti...
Vidi originalni članak

Mladić koji je u splitskom KBC-u u prvim danima ove godine bio spojen na aparat za dijalizu nakon HIV pozitivnog pacijenta više ne mora piti preventivnu terapiju, no još svakodnevno živi u strahu i neizvjesnosti. 
- Uzimali su moju krv iz aparata za dijalizu, ali ne znam jesu li je ponovno slali na testiranje. Nisam razmišljao o tome da se odem testirati na svoju ruku. Ionako se sa sigurnošću može vidjeti jesam li zaražen tek nakon tri do šest mjeseci - kaže D. R.

Iako prividno miran, Splićanin već mjesec dana živi u agoniji. Prvi dani nakon šokantne spoznaje su mu bili najgori. Iako ga je donekle primirio prvi test krvi koji je pokazao da je HIV negativan, još ne može biti potpuno siguran da je izbjegao opasnost.

Lakše mi je biti optimističan i vjerovati prvim nalazima da sam zdrav, kaže mladić

Život pod prijetnjom od zaraze neizlječivom bolešću postao mu je svakodnevica i nastoji ne razmišljati o tome. Kaže kako mu uz sve ostale životne probleme ne treba iscrpljivanje i deprimiranje takvim mislima.

- Lakše mi je bilo prikloniti se opciji da u bolnici znaju što govore i da ne mi ne prijeti nikakva opasnost od zaraze. Aparat je nakon njega bio steriliziran, a ne vjerujem da bi me na preventivnoj terapiji liječnici držali samo deset dana da sumnjaju kako postoji realna opasnost od zaraze - kaže mladić.

Iz ravnateljstva KBC-a Split nismo uspjeli dobiti informacije o rezultatima ponovljenih testova krvi medicinske sestre s Odjela kardiologije koja je HIV pozitivnom pacijentu vadila krv bez zaštitnih rukavica. I ona je također morala piti preventivnu terapiju. Pacijent s HIV-om propustio je liječnicima u bolnici spomenuti svoju bolest.

Mobitelima ćemo se testirati na HIV i sifilis

Znanstvenici sa Sveučilišta Columbia proizveli su gadget kojim se preko “pametnog” telefona ili tableta može testirati na HIV i sifilis. 

Columbia Engineering

Uređaj testira kap krvi na povišene razine antitijela. Na telefone se spaja preko audioizlaza, a rezultati se vide u aplikaciji za 15 minuta, piše Quartz. Testirali su ga na 96 pacijenata u Ruandi. Točno je dijagnosticirao HIV u više od 92 posto, a 12 je bilo lažno pozitivno.

Idi na 24sata

Komentari 53

  • baky126 09.02.2015.

    neka uzme hiv tester. tocan je 90 posto, a daje rezultat nakon par minuta.

  • nensi1212 08.02.2015.

    pazi Split čudni za tako fin grad hahahahahahahhh

  • Honda orao 08.02.2015.

    Peh...em ima nesreću da mu ne rade bubrezi,sad još i ovo...užas....držim fige

Komentiraj...
Vidi sve komentare