To je to što me zanima!

Moraš plaćati pristojbu dok si živ: Lako u sustav, a teško van

Na obrascu za otkazivanje ponuđeni su samo smrt i odlazak u starački dom kao mogućnosti. Španjolska, Belgija i Nizozemska nemaju pretplatu. U BiH godišnje stoji 350 kn, u Srbiji 400, Slovenci daju 30 kn više nego mi
Vidi originalni članak

Milijun i sto tisuća Hrvata godišnje plaća 960 kuna za usluge HRT-a. Postoje i oni koji to izbjegavaju, a kontrolori HRT-a ovlašteni su provjeravati samo ona kućanstva koja nemaju prijavljen televizijski, radijski ili bilo koji drugi prijamnik audiovizualnog programa.

- Onome tko redovno plaća pristojbu kontrola neće doći na vrata - rekao nam je Damir Tus, rukovoditelj Radne jedinice Pristojbe HRT-a. Kao vanjski suradnici, oko 90 kontrolora obilazi Hrvatsku. Tus kaže kako provjeravaju dva puta godišnje, a kontrolor se prije provjere mora prijaviti mjesnoj policijskoj postaji. Neovlašteno ne smiju ulaziti u stanove i kuće.

- Oni nemaju sudski ili policijski nalog za ulazak u stan. Ako mu vlasnik nije otvorio vrata, kontrolor kaže kako nije mogao provesti nadzor - rekao je Tus. Ako kontrolor primijeti da se u kućanstvu gleda televizija ili sluša radio, a nisu ga pustili unutra, on to samo zapisuje. Ne smije prijaviti osobu za korištenje HRT-ovih programa jer nema njezinu suglasnost.

- Prekršajni sud utvrđuje postoji li obaveza plaćanja pristojbe. Ako presude pozitivno za nas, onda se šalju računi. Ako ne, evidentira se da se tu ne plaća pristojba - rekao je rukovoditelj Damir Tus.

Onaj koga su kontrolori “uhvatili” s neprijavljenim prijamnikom, mora dokazati kako ga nije nabavio prije više od mjesec dana. U protivnom, mjesečna pristojba se naplaćuje do najviše šest mjeseci unatrag.

Pretplatu može odjaviti onaj tko više nema prijamnik. Osim televizije ili radija, ne smije imati ni jedan uređaj kojim može na internet. Među njih spadaju i mobitel, pa čak i “pametni” hladnjak!

Na HRT-ovu obrascu nudi se i mogućnost odjave pristojbe u slučaju smrti pretplatnika ili njegova odlaska u starački dom uz presliku smrtnog lista ili potvrde doma.

- Tko se seli na drugu adresu, mora obavijestiti HRT. Računi s njegovim imenom dolazit će na novu adresu, ali kontrolor može doći u provjeru na prvu adresu - objasnio je Tus, ali nije rekao kako javiti novu adresu.

- Postoji broj na koji se može javljati, ali satima je zauzet ili nitko ne podiže slušalicu. Lakše je dobiti mjesto u staračkom domu nego njih na telefon - požalio nam se čitatelj koji je htio prijaviti selidbu.

Od plaćanja pretplate oslobođeni su slijepi, invalidi prve i druge skupine koji primaju invalidske naknade, ratni ili mirnodopski vojni invalidi, bolesnici koji se liječe dijalizom bubrega te gluhoslijepi. Pojedine kategorije invalida ili osoba oboljelih od mišićne distrofije plaćaju pola iznosa. Isto vrijedi za umirovljenike koji primaju do 1500 kuna mirovine iz proračuna.

 - Pristojbu moraju plaćati svi koji imaju prijamnik (radio, televizor ili koji drugi uređaj). I oni koji nemaju televizor ili radio, a koriste se računalom i pametnim mobitelom, dužni su HRT-u plaćati mjesečnu pristojbu.     

- Nisu nam još kucali na vrata, tvrde nam studenti iz Doma ‘Stjepan Radić’ u Zagrebu. Iz HRT-a kažu kako su obavezni plaćati pristojbu jer se studentski dom smatra kućanstvom.     

- U Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti medija ide tri posto prihoda od mjesečne pretplate. Time se financira rad lokalnih i neprofitnih medija, poput lokalnih televizija i radija.     

- Švicarski javni servis SRG/SSR i dalje će se financirati pretplatom građana koji godišnje izdvajaju 2900 kuna. Odluka je to za koju je glasalo više od 70 posto Švicaraca na referendumu u nedjelju. Program se emitira na četiri jezika, a posebno su zastupljene emisije o manjinama.  

Idi na 24sata

Komentari 54

  • 08.04.2019.

    Upravo je jedan kontrolor zavrsio u kontenjer. Potrošio se.

  • Vrac666 08.03.2018.

    Arač rajo arač

  • Vrac666 08.03.2018.

    Moj pametan pas Aibo spojen na Internet dali da očekujem pretplatu

Komentiraj...
Vidi sve komentare