To je to što me zanima!

Novotny: Hrvatski potrošači su predugo uživali u relativno niskim cijenama energenata

Ekonomski analitičar tvrdi da će situacija u Ukrajini tektonski promijeniti mnoge stvari te da je pravo vrijeme da se okrenemo održivim izvorima energije
Vidi originalni članak

U specijalnoj emisiji 24sata povodom ruske invazije na Ukrajinu novinarka Laura Šiprak ugostila je Damira Novotnyja, ekonomskog analitičara. 

POGLEDAJTE EMISIJU:

Poskupljenja bijesne po cijelome svijetu, 01.04. je prošao, a s njime su došla poskupljenja struje i energenata. Međutim, doneseni su paketi mjera po kojemu je PDV niži na određene namirnice. 

- Potrošači su u Hrvatskoj, rekao bih, predugo uživali u relativno niskim cijenama energenata. Navikli smo da je plin jeftin energent, da je električna energija za kućanstvo vrlo jeftina. Daleko jeftinija od zemalja u okruženju. Neusporedivo veći teret kućanstvima predstavljaju troškovi telefonije. Ovo što se događa u Ukrajini nedvojbeno će mnoge stvari tektonski promijeniti.

PAKET MJERA Zbog visokih cijena energenata umirovljenicima će biti isplaćen energetski dodatak

Novotny smatra da vjerojatno neće doći do prestanka ispostave ruskog plina, ali i da su geopolitički odnosi zbog trenutne situacije duboko promijenjeni.

- Hrvatska je imala povlašten položaj u pogledu cijena ruskoga plina koja je bila izrazito niska. U jednome dijelu taj je plin bio korišten za proizvodnju električne energije. Hrvatska ima 50% učešća u vlasništvu Nuklearne elektrane Krško. Imaju nove ideje, ali da se one realiziraju treba najmanje jedno desetljeće. Vlada iz političkih razloga mora reagirati.

ENERGETSKA SIGURNOST Kanada najavila: Plasirat ćemo što više nafte, plina i uranija

Dodaje da imamo čitav niz nelogičnosti u korištenju električne, toplinske i drugih oblika energije. Također, postoje indikatori da Hrvatska takvo poskupljenje može pratiti.

- Mogle su se napraviti velike uštede da je Vlada išla u drugom smjeru; poticala štednju, ali i tranziciju prema obnovljivim izvorima energije. U Hrvatskoj postoje krugovi koji i dalje zagovaraju povratak na ono razdoblje prije 2019. godine, žale za tim što Hrvatska nije sklopila dugoročne ugovore o opskrbi jeftinim plinom, kao što je to napravila Srbija.

TROŠKOVI ŽIVOTA RASTU Usporedili smo cijene u regiji: Gdje je hrana najjeftinija, a u kojem gradu se najskuplje živi?

Europa je tek sada shvatila da ne može biti ovisna samo o ruskim fosilnim gorivima te da mora ići prema održivim izvorima energije, a ponovno se govori i o atomskoj energiji kao jednom čistom izvoru energije. S druge strane, Rusija je ovisna o europskom tržištu, a odnosi su zauvijek razoreni.

Osvrnuo se i na potrošačke navike Hrvata te istaknuo da volimo kupovati izvansezonsko voće, a ono je sigurno skuplje jer je skuplja cijena energenata.

- Mi znamo da rast cijena otprilike 50% ima svoje izvorište u rastu cijene energenata. Također, cijene mesa, osobito svinjskoga, su 20 godina u Hrvatskoj na povijesno najnižoj razini. Stočari su u nepovoljnom položaju i morat će podići cijene. Plava riba je također jeftina jer se ne može skladištiti.

PREMA 108 DOLARA Cijene nafte skočile, u fokusu je ponovno zabrinutost za opskrbu

Država je intervenirala na cijene hrane, a trgovački lanci su prije stupanja mjera na snagu i sami brže-bolje spustili cijene. Novotny zaključuje da će hrvatska Vlada u narednim godinama morati usklađivati stope poreza na hranu sa stopom poreza na dodanu vrijednost u susjednim zemljama eurozone, prije svega Austrija i Slovenija.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • dudina 08.04.2022.

    Hrvati godinama uživaju u niskim plaćama za razliku u zemljama koje ovaj parazit spominje...,

  • 05.04.2022.

    Tako je,bravo,samo gulite😵‍💫

  • coblyev 05.04.2022.

    Ovaj priča kao da je netko do sada imao gubitke kod isporuke energenata. Čista besmislica.

Komentiraj...
Vidi sve komentare