To je to što me zanima!

Oluja kod Požege ostavila štetu od preko desetak milijuna kuna

U jakom nevremenu u ponedjeljak stradali su krovovi stambenih zgrada te obiteljskih kuća, ali i električni vodovi. Stradali su i poljoprivredni usjevi
Vidi originalni članak

Zbog olujnog nevremena koje je u ponedjeljak 27. lipnja u poslijepodnevnim satima zahvatilo područje Lipika, Pakraca i Pleternice, požeško-slavonski župan Alojz Tomašević proglasio je elementarnu nepogodu.

Procjenjuje se da su na području tih gradova nastale štete veće od desetak milijuna kuna. U jakom nevremenu stradali su krovovi stambenih zgrada te obiteljskih kuća, ali i električni vodovi dok je jak vjetar lomio stoljetna stabla i nosio ih ulicama. Osim toga, vatrogasci su imali pune ruke posla s ispumpavanjem podruma te čišćenjem poplavljenih prometnica koje su paralizirale područje Lipika koji je gotovo sat i pol bio bez električne energije. Samo ondje vatrogasci su imali 30-ak intervencija, a prema neslužbenim informacijama štetu je dosad prijavilo više od 70 kućanstava. Srećom, kako doznajemo, u nevremenu koje je pogodilo ovaj dio Slavonije nitko nije stradao.

Župan Tomašević požalio se i kako unatoč proglašenju elementarne nepogode nema jamstva da će stanovnici tako skoro dobiti odštete. Kaže kako požeško-slavonska županija još nije dobila novac zbog velikih poplava koje su prije tri godine pogodile ovaj dio Hrvatske.

-  I tad se radilo o desecima milijuna kuna, ali iz Vlade i ministarstava novac nije stigao do danas. Neki su pak dobili simbolične odštete od četiri, pet kuna ili više što je sramotno i uvredljivo, a šteta je bila veća od 100 milijuna kuna od čega je barem 20 milijuna kuna bilo u našoj županiji - rekao je župan Tomašević.

Jedan od poljoprivrednika koji je stradao u svibanjskim poplavama 2014. je i Tomica Japarić (51) koji se sa sinom Lukom (28) bavi poljoprivredom. Iako je tad na 20 jutara zemlje pretrpio gotovo stopostotnu štetu dobio je 111 kuna i 56 lipa. Osim poplave stradao je i u kolovozu prošle godine kad im je suša uništila sve povrtlarske kulture od brokule, karfiola, paprike i graha do rajčica. U svibnju ove godine pogodio ih je, kao i veliku većinu slavonskih poljoprivrednika, mraz koji je najviše uništio nasade krumpira, soje i suncokreta u Slavoniji.

- Ostali smo bez pet hektara krumpira. Ne nadamo se odšteti jer smo osjetili na svojoj koži da od toga nema ništa. Sve je to simbolično - rekao nam je tad Luka. Požalio se kako mu nije jasno tko i na koji način određuje visinu odšteta koja se treba isplatiti oštećenima.

Idi na 24sata

Komentari 3

  • mihic82 30.06.2016.

    Osigurajte se sami, tko pita ljude u Dalmacijii Istri koji imaju stekate i standove sto je svibanj i pola lipnja padala kiša. Nema elementarne nepogode nema naknade zarade, nego svi klimnu ramenima i lako ćete vi zaraditi.

  • sansun 30.06.2016.

    meni je zao tih ljudi, al trebaju se osigurat od takvih stvari ili poduzet nesto protiv tuce. mislim kada od toga zivis trebas to i osigurat, jer se nikada nezna. nema ni opcina te novce pogotovo ako je vecina stanovnistva pogodjena.

Komentiraj...
Vidi sve komentare